«Перша студія» очолює топ-5 українських IT-компаній, які сплатили найбільше податків за ефективною ставкою
«Перша студія девелопмент» (або Wargaming Kyiv) — це київська ігрова компанія, яка розробляє гру World of Tanks. Зараз вона потрапила у п’ятірку українських IT-компаній, які сплатити найбільший податок на прибуток за ефективною ставкою. У випадку «Першої студії» — це 23,6%.
Дані та інфографіка ґрунтуються на інформації, яку опублікувала в березні 2023 року Державна служба статистики. Базуючись на ній, експерти з організації BRDO підготували дослідження про український ІТ-ринок.
«У 2022 році для ІТ-компаній почав діяти особливий податковий режим в рамках резидентства Дія.City. Він дозволяє обрати особливі умови оподаткування податком на прибуток, а саме Податок на виведений капітал (ПНВК) за ставкою 9%. Скористатись цією можливістю компанії могли лише починаючи з другого кварталу 2022 року. За задумом, ПНВК має зменшити податкове навантаження на компанії.
Насправді, компанії, що стали резидентами Дія.City, по-різному змінили ефективну ставку оподаткування у 2022 році. Принаймні три українські продуктові компанії суттєво її зменшили: ТОВ „Фінтех бенд“, „Уапром“ і „Неткрекер“. Водночас для інших резидентів вона не змінилась, а для деяких навіть збільшилась», — додає BRDO.
Що таке ефективна ставка податку на прибуток
У Податковому кодексі України вказано, що «ефективна ставка податку на прибуток підприємств розраховується шляхом ділення суми витрат зі сплати податку на прибуток підприємств на суму прибутку до оподаткування за даними фінансової звітності за відповідний календарний рік та множення на 100 відсотків».
Ми попросили експерта пояснити детальніше і прокоментувати що це означає у випадку «Першої студії». Далі — коментар В’ячеслава Черкашина, старшого аналітика з податкових питань Інституту соціально-економічної трансформації:
«Є дохід і є сума, яка сплачується у бюджет — співвідношення одного до іншого демонструє ставку податку. Грубо кажучи, податкове навантаження. Інше питання, що двадцять з чимось відсотків це каже про те, що а) компанія надприбуткова, б) вона монополіст і с) схоже в неї низький рівень витрат. Тобто, це один з показників надприбутковості, ефективності.
Інше питання — коштом чого це досягається? Тому що, наприклад, я визначаю ціну на газ, як „Нафтогаз“ десять років тому. І кажу — я видобуваю за 100 доларів тисячу кубометрів, але буду продавати за дві тисячі, а потім за три, а потім за п’ять. Але в мене видобуток як 100 доларів був, так майже і лишився. Але в цій ситуації це конкурентне середовище і це супер, що в них така прибутковість, вони не ховаються, не оптимізують, не мінімізують податок, не нарощують витрати. Просто показують в лоба все що приходить, обкладають податком і ось у них така чудова ефективна ставка.
Єдине що, мені не зрозуміло, чому в них понад 20%, якщо в нас загальна ставка 18%. Тобто, якщо я отримав 100 гривень і в мене витрать нуль, то я заплачу 18. Можливо, вони платять ще за кордон якісь платежі на доходи».
Немає коментарів
Додати коментар Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів