Valve ненавмисне створила прототип сучасного цифрового економічного пекла — колишній економіст компанії
Яніс Варуфакіс працював економістом-резидентом у Valve та обіймав посаду міністра фінансів Греції. Нещодавно він висловився про цифрове економічне пекло сучасності. На думку фахівця, творці Steam доклали руку до його формування, хоч і ненавмисне.
Про це Варуфакіс розповів в інтерв’ю Aftermath. Економіст поділився тезами зі своєї останньої книги — «Технофеодалізм: Що вбило капіталізм». У ній розповідається, що людство перейшло в епоху технофеодалізму, який витіснив капіталізм.
Основна її риса — це наявність «алгоритмічних феодів», які маскуються під ринки. Вони стягують ренту, диктують умови торгівлі, проте не виробляють товари. Як приклад Варуфакіс навів Amazon та App Store.
На думку економіста, Valve допомогла прокласти шлях до впровадження та розповсюдження «цифрових феодів». Кроком у цьому напрямку стала реалізація і структуризація обміну предметами серед спільноти Steam, як от капелюхами з Team Fortress 2. Варуфакіс пояснив, що ринок всередині магазину Valve з’явився зі страху компанії. Вона хотіла збалансувати монетизацію і не допустити торгівлю предметами десь назовні. В такому випадку контролювати її стало б неможливо.
Варуфакіс не заперечує, що був частиною впровадження технофеодалізму зі сторони Valve. Він вивчав економіку всередині спільнот гравців та надавав рекомендації щодо управління стратегіями монетизації, які були побудовані на його праці.
«Моїм основним проєктом було вивчення економіки — з’ясувати її динаміку, з’ясувати, що визначає ціни, що визначає розподіл доходів. Valve побоювалася, що якщо вона не впорається з нерегульованими вторинними ринками ігрових товарів, то ризикує потрапити в фінансовий і правовий хаос, який «завдасть шкоди інтересам компанії», — розповів Варуфакіс.
Економіст вважає, що Valve не хотіла «створювати технофеодалізм», проте системи обміну предметами дозволили впровадити новий механізм стягування ренти. Завдяки цьому монетизація в Steam розширилася, а його позиції на ринку укріпилися. І саме таким чином, на думку Варуфакіса, був сформований ранній проєкт монетизації технофеодалізму.
10 коментарів
Додати коментар Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів