Про медичний силікон у створенні сучасної анатомічно правильної ляльки
Передмова: чому DOU
Декому я обіцяв зробити канал про свій проєкт сучасної анатомічно правильної силіконової секс-ляльки робота ціною до 1000 доларів. Минуло багато часу, але чим більше я поглиблююсь, тим більше інформації з’являється, і я відчуваю, що маю почати робити деякі звіти. Чому DOU? Тому що я читаю DOU більше 10 років і тут мені комфортно. Ви, як правило, адекватні, технічно підковані та фінансово забезпечені люди. Цей проєкт поєднує програмування, інженерію, хімію та анатомію, тому попрограмувати теж встигнемо. «Веселитись» з ним, я ще буду довго.
Сьогодні я спробую зробити загальний звіт по тому, що дізнався про силікони за цей час.
Що таке силікон
Силікон — це розмовна назва певних видів силоксанів. Щоб не навантажувати вас хімією полімерів, коротко: медичний силікон роблять на основі речовини під назвою полідіметилсилоксан, або PDMS. Або інколи пишуть PMS, тобто полісилоксан — це більш загальна назва. У цьому випадку перед вами скоріш за все теж PDMS, але може бути і щось інше.
PDMS — це рідина, яка зазвичай використовується як силіконове мастило. Додаючи туди зв’язуючий агент, каталізатор та наповнювач, він густішає та твердне, і ми отримуємо те що ми звикли називати силіконом.
Хімічна структура PDMS виглядає ось так
Де частинка в квадратних дужках може повторюватись скільки завгодно разів. Чим більше повторень, тим густіша буде PDMS, і тим твердіший буде силікон на його основі.
Токсичність та безпека
PDMS і силікони на його основі не токсичні, але не буває ідеально чистих речовин, і у силіконі залишаються побічні продукти його виробництва. Вони і можуть бути токсичними, і саме тому спосіб виробництва вирішує, чи придатний силікон для медичного або харчового використання.
Медичний — це який
Медичний силікон повинен відповідати високим стандартам, таким як ISO 10993 та USP Class VI, що включають тести на токсичність, подразнення шкіри, чутливість та інші аспекти біосумісності. Важливо, щоб використаний силікон у моїх проєктах був безпечним для інтенсивного та тривалого використання. Оскільки це матеріал з високою вартістю, я вивчав властивостей силіконів для відсіювання непідходящих варіантів.
Що визначає медичні та харчові силікони
По-перше, основу PDMS зазвичай роблять на базі метилхлориду. Такий силікон не використовують для медичних цілей через токсичність побічних продуктів. Їх там мізерна кількість, візуально його відрізнити неможливо, тому цей аспект виробники часто приховують. У харчових силіконах наприклад інколи буває неправильний PDMS. Правильний «медичний» силікон роблять на основі етилхлориду. Це можна базово перевірити, запитавши у виробника. Якщо прямо не відповідають, значить, це токсичний метилхлорид. Для технічних цілей він буде ок, недовговтривалий контакт по типу насипати каші і з’їсти ок, але для медичних цілей, чи інтенсивної взаємодії як у моєму проєкті — ні.
По-друге, зшиваючий агент і відповідний каталізатор. Існує два основних види реакцій: силікони на платиновому каталізаторі і силікони на олов’яному каталізаторі. Побічні продукти та каталізатор цих реакцій залишаються всередині готового силікону. Олово дуже токсичне, тому абсолютно весь медичний і харчовий силікон роблять на основі платини. З силікону на олов’яному каталізаторі часто роблять фігурки та технічні вироби. Просто тримати його сухими руками чи поставити на поличку — нічого не буде, там всеж треба довготривала або інтенсивна взаємодія. Олово поширений каталізатор бо працювати з таким силіконом простіше.
І третє, останнє — наповнювач, зазвичай діоксид кремнію. Він дешевий, нетоксичний. Зазвичай з ним немає проблем.
Отже, «правильний» медичний силікон це:
- PDMS на основі етилхлориду.
- Реакція на платиновому каталізаторі.
- Типовий наповнювач із діоксиду кремнію.
До суміші часто ще додають інгібітор, тобто сповільнювач реакції для зручності. Тут буває різне, тому гуглімо конкретно який у вас інгібітор і читаємо, що воно таке, бо воно залишиться в кінцевому продукті. Або беріть «швидкий» силікон, їм не так зручно користуватись, бо стигне прямо на очах, але це по суті просто чиста суміш без інгібітора.
Чому іноді силікон «пливе»
Це може статися через порушення технологічного процесу, коли додають занадто багато PDMS або розбавляють іншими PMS, або додали забагато наповнювача, тоді він «тріскається». Це робиться для здешевлення або навмисного погіршеня механічних властивостей. Деякий силікон спеціально роблять таким, наприклад електротехнічний силікон має легко демонтуватись за потреби. Якщо ви самі відливали силіконовий виріб і отримали такий негативний ефект — ймовірно вам треба використати інший силікон, або інші додатки до силікону. Наприклад неправильний барвник теж може викликати такі ефекти.
Транспортування та зберігання
Готовий силікон дуже хімічно інертний та температурно стійкий матеріал, але реактиви з яких його роблять, так звані «компонент А» та «компонент Б», не такі. Ці компоненти не можна зберігати у холоді чи жарі, і є термін придатності приблизно у рік.
Уявімо, як такий компонент декілька місяців у діжці їде просто неба кораблем із Китаю, через купу кліматичних зон, холод, спека, постійня тряска для більш рівномірного «псування» компоненту, а потім ще й на складах до півроку стоїть. Як наслідок ви отримуєте компоненти, які майже вичерпали термін придатності та зберігалися з порушенням. Тому якість силікону перш за все визначає дальність логістики. Для медичного силікону ще буде важлива чистота приміщень де його виготовляють, щоб не було випадкових домішок.
Перевірити, звідки реально везуть ваш силікон, можна попросивши фото тари, у якій імпортер отримує силікон від виробника. На діжці, відповідно до норм міжнародних перевезень, буде паспорт продукту, де вказано окрім бренду ще й реальний завод-виробник та термін придатності.
Найкраща якість буде у місцевих виробників, звісно, при умові дотримання техпроцесу. Найпоширеніший «якісний» силікон в Україні польського виробництва, просто тому що везти недалеко. Силікон більш дальнього зарубіжного виробництва, яким би якісним він не був від початку, до вас приходить простроченим.
Чи існує український виробник силікону
В Україні є виробник силікону, однак він навіть не має власного вебсайту. З огляду на комерційний зиск, я не хочу розголошувати цю інформацію. Дозвольте залишити це зі мною.
У будь-якому випадку, рекомендується шукати виробника, логістично розташованого якомога ближче до вас. Обов’язково перевіряйте паспорт товару, зокрема місце його реального виробництва та термін придатності, який там точно вказаний.
Насамкінець, важливо пам’ятати, що якість матеріалу безпосередньо впливає на кінцевий продукт. Тому, витративши час на ретельний вибір постачальника, ви забезпечите стабільну якість своїх виробів і підвищите рівень задоволеності ваших клієнтів.
38 коментарів
Додати коментар Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів