Битва за Соледар у Minecraft, день росії на Roblox. Терористична росія поширює пропаганду у відеоіграх та спільнотах
Терористична держава росія активно поширює свою пропаганду у всесвітньо популярних відеоіграх та спільнотах. На це звернули увагу The New York Times.
У Minecraft російські гравці відтворили битву за український Соледар, який ворог тимчасово окупував у січні, та опублікували відеозапис цього у «ВКонтакте».
Канал «Міра танков» (російської версії World of Tanks, якою займається Lesta Studio) у травні відзначив
Святкування Дня росії в російському Мірє танков
У червні на Roblox користувач створив масив військ МВС для святкування Дня росії. На честь цього ж «свята» знаменитості, музиканти та принаймні одна російська урядовиця влаштували концерт у тому ж Minecraft. До речі, від влади була чиновниця Катерина Мізуліна, яка є членкинею Громадської палати, дорадчого органу, головою російської Ліги Інтернет-безпеки. Її мати, Олена, працює у верхній палаті парламенту і була відомою союзницею путіна, спонсоруючи консервативне законодавство, спрямоване, серед іншого, проти ЛГБТ.
Святкування Дня росії на Roblox
Платформи Discord і Steam, де збираються та дискутують ігрові спільноти, теж стають онлайн-майданчиком для російської пропаганди. Там вони поширюють серед нової та молодої аудиторії потоки наративів, якими кремль намагався виправдати війну в Україні. Нагадаємо, що саме у Discord злили засекречені військові документи, що стосуються війни в Україні. Ми публікували текст, де міркували про те, як це може вплинути на гравців та розробників ігор.
Та це ще не все. У відеоуроці «Слава росії» гравців навчали будувати флагшток з російським триколором у Minecraft та продовжували наратив звинувачення Заходу у війні в Україні. У цьому відео російський прапор розмістили над міським пейзажем з позначкою Луганська, який з 2014 року незаконно окупований росією. В іграх також з’являються меми, що транслюють прихильне ставлення до особливо кровожерливої ПВК «Вагнера».
Цього місяця путін підкреслив зацікавленість кремля ігровою індустрією, як потенційним інструментом для уряду, через який можна прищеплювати правильні цінності, а ігри «мають бути на перетині мистецтва та освіти». Адже за словами віце-прем’єр-міністра, що виступав на тій же зустрічі, кожен четвертий росіянин грає в онлайн-ігри.
«Гра повинна допомагати людині розвиватися, допомагати їй знайти себе, повинна сприяти вихованню людини, як в рамках загальнолюдських цінностей, так і в рамках патріотизму», — сказав бункерний дід на виступі у кремлі.
Попри те, що після початку повномасштабного вторгнення Microsoft оголосила про призупинення продажу нових продуктів і послуг на росію, громадяни терористичної держави знаходять способи використовувати її ігри, Discord і Steam для охоплення пропагандою ширшої аудиторії. Вони роблять це переважно російською, що свідчить про те, що ЦА знаходиться у «росіі-матушкє» чи серед російськомовного населення сусідніх країн, включно з Україною.
«Російська пропаганда пробує нові речі для просування свого режиму», — сказав Артем Старосєк, голова української консалтингової компанії «Мольфар», яка займається аналізом онлайн-загроз.
Дослідники Molfar ідентифікували більше десятка випадків прокремлівської пропаганди в Minecraft, Roblox, російських версіях World of Tanks і World of Warships, Fly Corp, Armored Warfare і War Thunder. Майже всі вихваляли перемогу срср над нацистською Німеччиною, тему, яку путін і його радники використовували для створення підтримки для сьогоднішньої війни. Деякі з них мали явний зв’язок із політичними партіями чи державними установами.
Враховуючи бойовий характер багатьох ігор, не дивно, що війна в Україні вплинула на контент, але в деяких випадках ігри перетворилися на поле битви.
Джейкоб Дейві, керівник дослідження ультраправих рухів і рухів ненависті в Інституті стратегічного діалогу в Лондоні, сказав, що Minecraft та інші ігри можуть бути корисними інструментами для тих, хто хоче вплинути на вразливу молодь, особливо якщо ці люди вже відсортували себе в приватні групи, де вони охоче обговорювали маргінальні ідеології.
«Вони йдуть туди, де думають, що можуть знайти сприйнятливу аудиторію, і використовують широкий спектр технологічних платформ, щоб просувати свої повідомлення», — зазначає Дейві.
Нагадаємо, що на початку травня фінська газета Helsingin Sanomat зробила в Counter-Strike мапу, де російська аудиторія мала дізнатися «всю правду про війну». Проте до кінця місяця в рф її вже заблокували.
Джозеф Браун, доцент Університету Томпсон-Ріверс у Британській Колумбії, протягом п’яти років викладав розробку відеоігор на росії, і сказав, що на власні очі бачив прихильність країни до пропаганди через відеоігри та інші форми медіа.
«Їм потрібно повернути всіх до війни», — сказав доктор Браун. «Це ще одна частина цілої головоломки постійної пропаганди. У кожному окремому середовищі, за допомогою якого вони можуть до вас достукатися, вони до вас доберуться».
8 коментарів
Додати коментар Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів