Українські орнаменти у роботах Ліни Кіт, Senior Concept Artist в 11bit studios

Наприкінці червня ми запустили топік для обміну профілями на ArtStation. Після перерви, яку спричинила нестабільна ситуація з електроенергією через російські обстріли, реанімуємо цю рубрику та намагаємося щотижня показувати вам роботи художників, які залишили там посилання на свої портфоліо.

Цього разу хочемо показати вам роботи Ліни Кіт з Івано-Франківська (нині проживає у Варшаві), Senior Concept Artist в 11bit studios, яка працювала над грою «Ori and the Will of the Wisps» (Moon Studios). Художниця розповіла, як почала досліджувати орнаменти української вишивки та як застосовує їх у своїх творчих роботах.

Далі пряма мова художниці

Друзі, чи багато ви знаєте про значення орнаментів в українській вишивці?

Ще пів року тому для мене це був лише набір зображень, однак, коли почала досліджувати цю тему, переді мною відкрилося безкінечне джерело натхнення і краси зі смислом. І хоч я ще недалеко просунулася від початку цієї подорожі, маю бажання поділитися з вами деякими результатами й, можливо, надихнути також до осмисленого використання українських орнаментів у своїх роботах =]

Для початку зазначу, що наші предки не додавали візерунки на вишиванки лише для краси. Кожен символ мав приховане значення й навіть був оберегом для людини, котра його носила.



Я почала «розкодування» із найпростіших символів і завела собі словничок, де записую значення кожного з них.

Наприклад:

  • Ключі (гесики, вужі) — вода що дає життя урожаю, земні важкі води, змія, символ енергії життя.
  • Безкінечник — гармонійний плин життя, вічне буття, вода.
  • Символ, схожий на серце — жабка.


Зі зображеннями птахів простіше — ми легко можемо впізнати вишиту паву чи лебедя. Але кожен птах також мав своє символічне значення.

Наприклад:

  • Лелека є символом чистоти і розсудливості.
  • Соловей — символ радості, молодості, веселощів і свободи.
  • Зозуля — символ віщого птаха, самотності, суму.
  • Ластівка — приносить весну й добрі новини.

Соловей і зозуля також символізують пару. Вони сумують, якщо їх вишили не парно, і є символом створення нової сім’ї, коли разом. Власне, на роботі нижче окрім «Короля птахів» ви можете також знайти соловейка, зозулю, ластівку, і орнамент пір’їнок =]

До речі, використаний шрифт — це «Рутенія» Василя Чебаника, розроблений для української абетки на основі традицій руської доби та козацьких скорописів. Дуже цікава тема, погугліть про нього при нагоді, не пожалкуєте =D



Окреме місце в українському символізмі займає Дерево Життя. Воно має багато різних значень: від сім’ї до цілого світу. В давнину наші предки малювали дерево життя на печі, як оберіг від злих сил.



Колір в українській вишивці також має значення. По домінантних кольорах можна розрізняти, з якого регіону походить та чи інша вишиванка.

Для роботи нижче я дуже надихнулася борщівською вишивкою. Її особливість — домінантний чорний колір на білому тлі.

Як розповідає давня легенда, шиття чорними нитками пов’язане з трагічними подіями у XV–XVII століттях, коли Борщівський край був постійним об’єктом нападів турків і татар. Після одного такого нападу в кількох селах регіону загинули всі чоловіки. Тоді жіноцтво, оплакуючи своїх близьких, поклялися впродовж кількох поколінь носити траур за загиблими й вінчатися у сорочках, вишитих чорними нитками. Подейкують, що цей траур тривав аж 7 поколінь і лише після цього жінки почали потроху вплітати й інші кольори в свою вишивку. Однак, чорний колір залишився домінантним в цьому регіоні й дотепер.



Стосовно процесу роботи, то зараз він у мене ділиться на два етапи — підготовка бази орнаментів, з якими хочу працювати, і власне створення самої ілюстрації.

Під час першого я проводжу дослідження тих символів і значень, які мені потрібні, шукаю їх зображення в книжках чи на фотографіях музейних експонатів і намагаюся відтворити у фотошопі.



На другому етапі починаю зі швидкого композиційного ескізу, часто з використанням фотографій. Я намагаюся розділити основні форми й матеріали, і за тоном і кольорами підлаштувати їх так, щоб картинка була максимально чіткою й зрозумілою.

Далі я поступово промальовую всі елементи й замінюю фотографії на заздалегідь підготовані текстури з орнаментами.



У цій роботі я хотіла передати багатство і високий статус постаті, а також її приналежність до нашого рідного «Королівства Колосків і Соняхів».

Тому в хід пішли такі символи:

  • Восьмипроменева зірка — символ матері, тієї, що дає життя, символ сонця (цей символ також можна зустріти на іконах Богородиці).
  • Коло — символ сонця, центру світу, вічності й досконалості.
  • Ромбики — символ землі, плодючості. Ромб з крапкою всередині — символ засіяного поля.
  • Гетьманська шапка, оздоблена двома пір’їнами — символом високого походження, і прикрашена поверх короною із золотих колосків.
  • Колоски й квіти соняшника — символ нашого аграрного багатства.


Та й таке =]

З останнього — я захопилася дослідженням саме гуцульських орнаментів й почала тестувати їх на об’єктах побуту, але то вже може колись буде тема для іншої статті ;D



На жаль, останні місяці навалилася купа справ й не було можливості продовжувати, однак я обов’язково повернусь до цієї теми, як тільки знайдеться вільна хвилинка.

Усе це схоже мені на дивовижний новий всесвіт, який я мала б знати завжди, але відкрила для себе лише зараз. Тож, згодом продовжу лупати сю скалу, і може хтось із вас теж цим зацікавиться :3



Більше робіт Ліни Кіт дивіться в її профілі на ArtStation.

Підписуйтеся на Telegram-канал @gamedev_dou, щоб не пропустити найважливіші статті і новини про геймдев

👍ПодобаєтьсяСподобалось7
До обраногоВ обраному2
LinkedIn
Дозволені теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter
Дозволені теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter

Неймовірні роботи! Дуже цікаво було почитати, зокрема про роботу з візерунками/орнаментом.

Підписатись на коментарі