Українські орнаменти у роботах Ліни Кіт, Senior Concept Artist в 11bit studios
Наприкінці червня ми запустили топік для обміну профілями на ArtStation. Після перерви, яку спричинила нестабільна ситуація з електроенергією через російські обстріли, реанімуємо цю рубрику та намагаємося щотижня показувати вам роботи художників, які залишили там посилання на свої портфоліо.
Цього разу хочемо показати вам роботи Ліни Кіт з Івано-Франківська (нині проживає у Варшаві), Senior Concept Artist в 11bit studios, яка працювала над грою «Ori and the Will of the Wisps» (Moon Studios). Художниця розповіла, як почала досліджувати орнаменти української вишивки та як застосовує їх у своїх творчих роботах.
Далі пряма мова художниці
Друзі, чи багато ви знаєте про значення орнаментів в українській вишивці?
Ще пів року тому для мене це був лише набір зображень, однак, коли почала досліджувати цю тему, переді мною відкрилося безкінечне джерело натхнення і краси зі смислом. І хоч я ще недалеко просунулася від початку цієї подорожі, маю бажання поділитися з вами деякими результатами й, можливо, надихнути також до осмисленого використання українських орнаментів у своїх роботах =]
Для початку зазначу, що наші предки не додавали візерунки на вишиванки лише для краси. Кожен символ мав приховане значення й навіть був оберегом для людини, котра його носила.

Я почала «розкодування» із найпростіших символів і завела собі словничок, де записую значення кожного з них.
Наприклад:
- Ключі (гесики, вужі) — вода що дає життя урожаю, земні важкі води, змія, символ енергії життя.
- Безкінечник — гармонійний плин життя, вічне буття, вода.
- Символ, схожий на серце — жабка.
Зі зображеннями птахів простіше — ми легко можемо впізнати вишиту паву чи лебедя. Але кожен птах також мав своє символічне значення.
Наприклад:
- Лелека є символом чистоти і розсудливості.
- Соловей — символ радості, молодості, веселощів і свободи.
- Зозуля — символ віщого птаха, самотності, суму.
- Ластівка — приносить весну й добрі новини.
Соловей і зозуля також символізують пару. Вони сумують, якщо їх вишили не парно, і є символом створення нової сім’ї, коли разом. Власне, на роботі нижче окрім «Короля птахів» ви можете також знайти соловейка, зозулю, ластівку, і орнамент пір’їнок =]
До речі, використаний шрифт — це «Рутенія» Василя Чебаника, розроблений для української абетки на основі традицій руської доби та козацьких скорописів. Дуже цікава тема, погугліть про нього при нагоді, не пожалкуєте =D
Окреме місце в українському символізмі займає Дерево Життя. Воно має багато різних значень: від сім’ї до цілого світу. В давнину наші предки малювали дерево життя на печі, як оберіг від злих сил.

Колір в українській вишивці також має значення. По домінантних кольорах можна розрізняти, з якого регіону походить та чи інша вишиванка.
Для роботи нижче я дуже надихнулася борщівською вишивкою. Її особливість — домінантний чорний колір на білому тлі.
Як розповідає давня легенда, шиття чорними нитками пов’язане з трагічними подіями у
Стосовно процесу роботи, то зараз він у мене ділиться на два етапи — підготовка бази орнаментів, з якими хочу працювати, і власне створення самої ілюстрації.
Під час першого я проводжу дослідження тих символів і значень, які мені потрібні, шукаю їх зображення в книжках чи на фотографіях музейних експонатів і намагаюся відтворити у фотошопі.

На другому етапі починаю зі швидкого композиційного ескізу, часто з використанням фотографій. Я намагаюся розділити основні форми й матеріали, і за тоном і кольорами підлаштувати їх так, щоб картинка була максимально чіткою й зрозумілою.
Далі я поступово промальовую всі елементи й замінюю фотографії на заздалегідь підготовані текстури з орнаментами.

У цій роботі я хотіла передати багатство і високий статус постаті, а також її приналежність до нашого рідного «Королівства Колосків і Соняхів».
Тому в хід пішли такі символи:
- Восьмипроменева зірка — символ матері, тієї, що дає життя, символ сонця (цей символ також можна зустріти на іконах Богородиці).
- Коло — символ сонця, центру світу, вічності й досконалості.
- Ромбики — символ землі, плодючості. Ромб з крапкою всередині — символ засіяного поля.
- Гетьманська шапка, оздоблена двома пір’їнами — символом високого походження, і прикрашена поверх короною із золотих колосків.
- Колоски й квіти соняшника — символ нашого аграрного багатства.
Та й таке =]
З останнього — я захопилася дослідженням саме гуцульських орнаментів й почала тестувати їх на об’єктах побуту, але то вже може колись буде тема для іншої статті ;D

На жаль, останні місяці навалилася купа справ й не було можливості продовжувати, однак я обов’язково повернусь до цієї теми, як тільки знайдеться вільна хвилинка.
Усе це схоже мені на дивовижний новий всесвіт, який я мала б знати завжди, але відкрила для себе лише зараз. Тож, згодом продовжу лупати сю скалу, і може хтось із вас теж цим зацікавиться :3

Більше робіт Ліни Кіт дивіться в її профілі на ArtStation.
2 коментарі
Додати коментар Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів