Тисяча днів повномасштабної війни. Як головні ігрові платформи реагували на російське вторгнення в Україну
За плечима українців — тисяча днів повномасштабної війни. На самому початку вторгнення багато ігрових компаній проявили солідарність з нашою країною: залишили рф, відкликали свої продукти або ж обмежили доступ російським гравцям. Ігрові платформи також підтримали нас, кожна по-своєму. В цьому блозі я нагадаю про їхню реакцію на велику війну в Україні.
Амбівалентний Steam та контакти з роскомнадзором
Безумовно, Steam є одним з найбільших лідерів ігрового ринку. Платформа чи не щороку ставить рекорд за кількістю гравців онлайн. Останній раз це відбулося лише пару місяців тому — у вересні крамниця від корпорації Valve перетнула позначку у 38,3 млн одночасних користувачів. Та наскільки «парова крамниця» велика, настільки ж вона і нейтральна. Щонайменше, у питанні повномасштабної війни в Україні.
Steam так і не виступив з офіційною заявою щодо агресії рф. У березні 2022 року компанія обмежила способи оплати для російських користувачів, залишивши тільки PayPal та гаманець магазину. З одного боку, це номінальна реакція, а з іншого — користувачів з рф це ніяк не зупинило. Інтернетом миттєво розцвіли гайди та туторіали, як обійти обмеження і на який регіон краще переходити. З’явилася купа сервісів та інструментів, що дозволяли і дозволяють проводити платежі то в узбецьких сумах, то в казахських тенге, то в доларах США.
Такий амбівалентний підхід став головним в політиці Steam. Ігрові компанії у 2022 році зробили для росіян недоступними понад тисячу ігор в крамниці — це продукти Microsoft, Rockstar, EA, Techland тощо. Частина користувачів з рф навіть жалілися, що їм примусово повернули гроші за Elden Ring. Водночас з цим, 18 березня крамниця призупинила виплати розробникам з білорусі, росії та... України. Тоді Valve пояснили, що через «поточні обставини» не можуть проводити платежі з банками цих країн. Рішення виглядало дивно, оскільки Україна не мала жодних підстав для таких обмежень і банківська інфраструктура працювала. Незалежний експертно-аналітичний центр BRDO навіть звернувся тоді до Valve через ситуацію.
«Аргументація платформи про вимоги банку щодо перевірки інформації про банки-контрагенти не витримує жодної критики. Українські банки не перебувають під санкціями урядів США і ЄС та не обслуговують ведення агресивної війни проти сусідів, на відміну від банків російської федерації та республіки білорусь. Жодна інша платформа дистрибуції цифрового контенту не зупинила виплати громадянам України. Україна закликає негайно відновити виплати українським розробникам або принаймні оприлюднити відкриті і прозорі пояснення, включно з першопричиною проблеми, очікуваними термінами її вирішення, назвою установи, яка вимагає додаткової інформації, та підставами таких вимог», — зазначали там.
Через місяць Steam відновив виплати розробникам. Однак не тільки українським, але й російським. Все, що їм потрібно було зробити — вказати відомості про закордонний банк-посередник.
У 2024 році Valve продовжила свою політику. З одного боку компанія почала брати з російських розробників додатковий податок у розмірі 30% від продажу на території США. До таких дій платформа вдалася через те, що росія призупинила окремі положення угод про уникнення подвійного оподаткування з США, а останні, очікувано, відреагували санкціями. З іншого, за цей час у Steam вийшла купа російських ігор, а у травні цього року навіть пройшов фестиваль «Games from russia». Ба більше, крамниця без проблем комунікує з російським роскомнадзором. Наприклад, у жовтні, коли регуляторний орган країни-агресорки вніс до свого реєстру 11 сторінок з «забороненою інформацією», Valve їх швиденько видалила. Реакцією стала заява російських держслужбовців, що на сьогодні вони не планують вводити обмежень щодо ігрової платформи.
Позов від росіян та підписка в PS Store
Більш послідовною для мене виглядає позиція Sony Group і, сподіваюся, за це мене не звинуватять у фанбойстів. Компанія на початку березня 2022 року відмовилася продавати ігри в росії через PlayStation Store. Вона тоді призупинила постачання своїх консолей і відмовилася від релізу Grand Turismo 7 в регіоні. Примітно, що все це було останнім етапом в процесі виведення бізнесу з рф. Свій рух PlayStation почала ще в день повномасштабного вторгнення, 24 лютого.
«Sony Interactive Entertainment (SIE) приєднується до світової спільноти у закликах до миру в Україні. Ми призупинили всі постачання програмного та апаратного забезпечення, запуск Gran Turismo 7 і роботу PlayStation Store у росії. Щоб підтримати гуманітарну допомогу, Sony Group Corporation оголосила про пожертву в розмірі $2 мільйонів Управлінню Верховного комісара ООН у справах біженців (УВКБ ООН) і міжнародній неурядовій організації Save the Children для підтримки жертв цієї трагедії», — додали у компанії.
Позиція компанії спровокувала суттєве підняття температури у задньо-нижній частині багатьох російських гравців. Дехто навіть підготував позив — сучасні, хоча не менш міфічні «28 панфілівців» звернулися в хорошевський районний суд москви. Вони вимагали надати доступ до PlayStation Store, повернути можливість купівлі ігор, а також компенсувати їм моральну шкоду (280 мільйонів рублів). Втім, суд першої інстанції залишив колективний позов без розгляду. Росіяни з цим не погодилися і пообіцяли апеляцію.
Також примітно, що незадовго після початку повномасштабної війни Sony додала українську локалізацію до користувацького інтерфейсу PlayStation 4 та PlayStation 5. Згодом з’явився переклад і у Playstation Store. Втім, саме тут варто зазначити, що українізація PlayStation почалася наприкінці 2021 року — згідно з законодавством нашої країни наявність україномовного інтерфейсу є обов’язковим для всіх без винятку приладів, програм, сервісів чи сайтів.
Наостанок, в контексті Sony, варто згадати безкоштовну підписку від PlayStation Plus для українців. Протягом останніх двох років компанія кожен місяць підтримувала українців «листами щастя». В них зазначалося, що «у світлі останніх подій плата за продовження передплати PlayStation Plus стягуватися не буде». В листопаді 2024 року ця акція для українців офіційно закінчилася.
$36 млн від Epic Game Store, фестиваль від GOG та інші
Поведінка Epic Game Store чимось схожа на позицію Steam. Загалом, це ще одна компанія, яка з початком повномасштабного вторгнення оголосила, що «припиняє комерційні операції з росією» у відповідь на вторгнення в Україну. Однак Fortnite там все ще працює і повністю закривати доступ росіянам до свого сервісу платформа не стала.
«Ми не блокуємо доступ з тієї самої причини, з якої інші комунікаційні засоби залишаються онлайн: вільний світ має тримати всі лінії діалогу відкритими», — додали тоді в EGS.
В плані ігор від сторонніх розробників ситуація аналогічна. З одного боку, на платформі громадяни країни-агресорки не можуть придбати ігри видавців, які оголосили про вихід з рф (наприклад, Electronic Arts, CD Projekt RED, Ubisoft тощо). З іншого — EGS регулярно роздає російські продукти в рамках своїх щотижневих акцій.
Однак варто згадати і факт фінансової допомоги компанії на початку великої війни. Нагадаю, що у березні
Платформа GOG, що належить польській CD PROJEKT Group, однією з перших відреагувала на повномасштабне вторгнення. Компанія пожертвувала 25 лютого 2022 року мільйон злотих на Польську гуманітарну акцію, призначену для допомоги біженцям і жертвам війни в Україні. А 3 березня вона зупинила в росії та білорусі продажі ігор, що доступні на GOG.
Також платформа підтримала розробників з Beetlewing (творців гри Slipways), які протягом першого тижня великої війни пожертвували 100% прибутку на гуманітарну допомогу Україні. У відповідь GOG зробила те саме і задонатила весь прибуток від продажів Slipways. На додаток, платформа перестала перекладати свої оновлення на російську, додала українську локалізацію в ігровий клієнт GOG GALAXY і запустила фестиваль Made in Ukraine.
Якщо ж говорити про мобільні платформи, то їх реакцію диктували санкції у бік рф. Зокрема Google Play призупинив всі платежі для російських користувачів.
«Це означає, що користувачі не можуть купувати додатки та ігри, здійснювати платежі за підписку або здійснювати будь-які покупки в додатках цифрових товарів за допомогою Google Play. Безкоштовні додатки залишаться доступними в Play Store», — йшлося в заяві компанії.
Втім, доступ до контенту, який користувачі завантажили раніше або придбали через Google Play, лишився. Також зазначу, що гуглівські санкції поширилися і на окуповані українські території (Крим, окремі райони Донецької та Луганської області).
До аналогічних дій вдалася і Apple. Компанія 1 березня 2022 року оголосила про припинення продажів своєї продукції в Росії та обмеження доступу до Apple Pay. Тоді ж магазину видалила додатки російських державних ЗМІ. У квітні того ж року для росіян зупинили платежі у російському App Store.
Тисяча днів війни — не якийсь сакральний проміжок, який має щось визначити. Протягом цього часу ми всі пережили багато чого і поки не схоже, що наші випробування на цьому закінчилися. Та я переконаний, що інколи все ж потрібно зупинитися і пригадати, як все починалося і що сталося за ці важкі місяці. Впевнений, я щось пропустив, забув чи не помітив. Це була доволі насичена тисяча днів. Тому, якщо пам’ятаєте інші реакції ігрових платформ — не стримуйте себе і розповідайте в коментарях.
Немає коментарів
Додати коментар Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів