З транспортної компанії — у геймдев. З QA в PM і назад. Думки світчерки щодо змін в кар’єрі
Вітаю, мене звати Тетяна Ткачук, я обіймаю позицію QA інженера в Pingle Studio. У цьому блозі я хочу поділитися історією своєї кар’єри, бо вона не зовсім стандартна для світчерів.
У 2021 році я самостійно вивчилася на QA і потрапила в Pingle. Хоч робота була цікавою, з часом я захотіла перейти на посаду PM. Але потім знову повернулася в QA :)
Про мою історію і висновки щодо цих професій — далі.
З транспортної компанії — у геймдев
Перед тим, як перейти в IT, я працювала в транспортній компанії, робила «холодні дзвінки», а моя посада називалася «Спеціаліст відділу розвитку»: я обдзвонювала клієнтів, пропонувала наші послуги. У цій компанії я виросла до клієнт-менеджера і розуміла, що це максим, який я могла отримати в тому місці.
Маленька зарплата, ніякого кар’єрного розвитку, а я відчувала, що можу і хочу більше. Тоді почала задумуватись над тим, щоб змінити професію.
У якийсь момент мій друг, який вже працював QA інженером, запропонував також спробувати QA. Говорив, що це класна та цікава професія, і у мене точно все вийде. Він дав мені книгу, скинув посилання на курси, які проходив, і ця тема мене зачепила. Я пішла шукати ще курси по QA тестуванню, підглянула основні розділи, все собі скопіювала і почала самостійно гуглити і вчити. Десь через місяць-два самостійного навчання вирішила, що вже отримала базу і можна шукати роботу. Створила резюме і почала розсилати компаніям. Рекрутерка з Pingle тоді швидко відповіла і запропонувала поспілкуватися.
Мені надіслали тестове завдання, я виконала його і мені призначили технічне інтерв’ю. Річ у тому, що коли я розсилала резюме, я читала про різні компанії, і Pingle мені сподобалася найбільше. Я навіть не розраховувала на те, щоб потрапити в геймдев-компанію. Хоча до цього добре готувалася, на самому інтерв’ю я настільки розхвилювалася, що забула все і пройшла його, відверто кажучи, погано.
Я вже прийняла поразку, думала, що мене точно не візьмуть. Проте, мені зателефонувала рекрутерка і повідомила, що я погано проявила себе на бесіді, але через те, що я чудово виконала тестове завдання, мені запропонували другий шанс. Як я вже зараз розумію, мало кому тоді давали другий шанс.
Lead QA тиждень мене менторив, щоб я змогла підтягнути бракуючі знання, і мене потім могли взяти на позицію джуна. Цей тиждень я мала шукати баги і заводити їх у тестову баг-трекінгову систему. Lead QA це все контролював, направляв, виправляв. І, коли пройшов тиждень, мені сказали, що все супер, я гарно себе проявила, підходжу компанії, і мені надіслали офер.
Як скласти резюме, якщо змінюєш сферу діяльності і не маєш досвіду
Я дивилася приклади резюме, що саме потрібно вказувати. Вивчала, що вимагають компанії, яких спеціалістів вони шукають і які скіли для них важливі. Своє резюме я писала досить довго, хотіла зробити його максимально зрозумілим, наповненим, і щоб воно відповідало дійсності. Я розуміла, що якщо напишу те, чого не знаю, а мене це запитають і я не матиму відповіді — це буде дуже неприємна ситуація. Тому вказувала по факту саме те, що вчила.
Зараз я розумію, що вчилася на QA у той період, коли всі курси подавали QA як «найлегший спосіб увійти в айті». Тепер, маючи досвід, я можу сказати, що хоча багато хто досі думає про QA як легку професію, це зовсім не так. Для цієї спеціальності потрібно володіти певними навичками, і це не просто, що тільки прочитав — і вже ними оволодів. Все-таки потрібно мати, якщо не талант, то точно хист до цього.
Робота на позиції QA Engineer
Коли я потрапила в Pingle, у команді дуже допомагали. Завдяки такій комунікації з боку команди, завдяки цікавим проєктам я дуже швидко втягнулася у процеси. Перший час у мене було два проєкти. Я тоді розвивалася, постійно вивчала нове і прокачувала свої навички.
Відповідно, мені почали давати складніші проєкти, і в принципі сама компанія дуже сприяла моєму розвитку. Я працювала, вчилася, показувала себе і зростала. Мені дуже пощастило з першою роботою в IT, в геймдеві, бо чула історії, як з колег на першій роботі в інших компаніях вижимали всі соки й у них зіпсувалося перше враження про індустрію загалом.
Одним з найбільших моїх проєктів був FNAF (Five Nights at Freddy’s) — це дуже відома франшиза. Коли ми почали над нею працювати, сама гра мені дуже сподобалася, і це дуже цінно. Коли тобі подобається проєкт, то, відповідно, тобі цікаво над ним працювати. На FNAF я вже була як Project Lead QA. Ми працювали і над консолями, і з VR девайсами. Це було дуже цікаво і ми всі отримали надзвичайно цінні знання.
Потім був ще один проєкт, теж цікавий, я знову була як Project Lead QA. Але мені було трохи складно. Можливо, на той момент я втомилася від рутини й захотіла спробувати щось нове. Напевно, я вигоріла, все разом навалилося, я була непродуктивна, і думала, що не зможу рухатися далі на своїй позиції. Захотілося спробувати щось нове. Тоді я подумала, що PM — краща для мене посада, зосереджена на менеджменті, більш високорівневих задачах, а не на окремих частинах проєкту.
Перехід з позиції QA в РМ
І я почала переходити в інший департамент.
Впевненості додавало те, що мені сказали, що я завжди зможу повернутися назад. Перші місяці мене знайомили з усіма проєктами компанії, було навчання.
Звісно, були сумніви, страх того, що мені доведеться починати заново будувати свою кар’єру на новій посаді, і що буде багато інформації, яку треба буде охопити. Враховуючи те, що проєкти, які мені давали — це живі реальні проєкти, де була присутня комунікація із клієнтом, тому в мене не було часу розкачуватися, потрібно було швидко вмикатися у процеси, через що також був страх підставити компанію.
Я пропрацювала на позиції проджект-менеджера приблизно 10 місяців. На минулій позиції я вигоріла, і зараз розумію, що йшла у нову для себе професію із думками, що зараз моє життя зміниться. Можливо, сама себе налаштувала, що стану проджект-менеджером і все налагодиться. Бо я ж вмію комунікувати з людьми, тож мені буде легко працювати. Але коли по факту зіштовхнулася із дуже великою кількістю комунікації і відповідальності, я зрозуміла, що все-таки переоцінила свої сили й все це не так яскраво, як я собі уявляла.
Провівши багато місяців на цій позиції, я усвідомила, що в житті треба займатися тим, що подобається. Інше важливе усвідомлення, що проджект-менеджер — це важка робота. Раніше у мене були трохи інші враження, інший погляд на цю роботу: дзвінок, Jira, щось поклацав, скинув апдейт... Як виявилося — це взагалі не легко. Я насправді почала цінувати роботу проджект-менеджерів і змінила своє відношення. Зараз із захватом і вдячністю ставлюся до роботи своїх колег.
Якою людиною треба бути, щоб працювати PM
Багато хто думає, що проджект-менеджер — це просто проведення мітингів. Насправді це набагато глибша професія.
Основа — це комунікація, багато комунікації. Дуже важливий правильний підхід до команди саме у спілкуванні. Те ж саме стосується і клієнта. На PM лежить багато відповідальності, потрібно відфільтровувати, що говорити, як і з якою ціллю.
Комунікація — це інструмент, і вся команда буде по ньому працювати. Тому якщо щось піде не так — певний процес розробки може застопоритися. До того ж від комунікації проджект-менеджера загалом залежить настрій команди. Якщо проджект-менеджер починатиме мітинг без настрою — команда одразу це відчує, і цей настрій команда перехопить на цілий день. Що є не дуже круто. Знаю по собі: я це тестувала, коли була PMом, це так і працює))
Друге — в проджект-менеджменті дуже багато документації. Потрібно вміти з нею працювати, правильно формулювати свої думки, вміти підсвічувати важливі моменти та підсумовувати виконане.
Велику роль також відіграє планування. У PM є список цілей, яких треба досягти разом із командою за певний час. Тож потрібно правильно планувати, збирати всю команду, комунікувати із лідами, все перепровіряти та узгоджувати із хедами департаментів, потім узгоджувати із клієнтом.
Щоб працювати PM, треба мати сильний оптимізм, не переживати особисто робочі ситуації. Потрібно вміти сприймати ситуацію такою, яка вона є. Я ж намагалася, щоб все було ідеально, але в роботі PMа — це абсолютно неможливо.
Перехід назад в QA
Одного разу вранці я прокинулася і подумала, що дуже не хочу працювати сьогодні. Не можу сказати, що щось конкретне мені не подобалося. Але було заплановано багато дзвінків, і вся ця комунікація мене дуже виснажувала. Щодня я проводила щонайменше 4 основні коли, інколи їх могло бути і 10 на день.
Я почала згадувати, що коли працювала на QA посаді, то ніколи у мене не було небажання робити свою роботу, не було прагнення зайвий раз взяти вихідний.
Я хотіла звільнятися. Чесно, думала йти з компанії, бо більше так не могла працювати, і була впевнена, що наш департамент QA сформований і мене не візьмуть назад. Водночас у мене і не було сил на звільнення, та дуже не хотіла йти з Pingle.
Я хотіла перечекати та подивитися на свої відчуття, можливо, щось зміниться. Чекала, чекала і все ж таки вирішила запитати у Head of QA, чи є для мене посада і можливість повернутися. Він відповів, що так, нам якраз потрібен інженер.
Повернутися назад я змогла десь за два тижні, бо не могла просто кинути свої проєкти, тому передала їх новому менеджеру — і повернулася.
У мене не було жодного дискомфорту, я не боялася засудження зі сторони інших колег. Навпаки, мене всі підтримали, після оголошення новини багато хто написав у особисті з привітаннями. Мені дійсно пощастило, не у кожного є така підтримка.
Також, хотіла б подякувати загалом компанії та підкреслити те, що дуже круто, що Pingle дозволив і навіть сприяв моєму переходу назад. Що мені дали таку можливість (яка, як я вважаю, не кожному випаде, і це вже вдруге :) спробувати себе у PMстві.
Окрім цього, з боку хедів була максимальна оперативність. Ми буквально за один день вирішили питання мого переходу, всі чудово прокомунікували та узгодили усі моменти. І як підсумок: досвід PMа для мене є дуже цінним, бо це нові знання, які тільки підсилили мене як QA спеціаліста.
Попри те, що мені не лягло до душі PMство, я стала не менше поважати цю посаду, а навпаки — більше цінувати їх роботу.
Висновки щодо вигорання
Вигорання не настає не одразу. Це снігова куля, яка довго формується, а потім в один момент накриває.
Зараз я усвідомлюю, що ігнорувала свою потребу взяти вихідний, коли того хотілося. Повністю була понурена у роботу. Мала мінімум фізичної активності, натомість — багато думок про війну та недосипання.
Це спричинило поступову втрату інтересу до роботи, втрату мотивації, зменшення продуктивності.
Зараз я почала більше слухати себе та свої потреби, чітко розділяти роботу та особисте життя.
Вечорами відвідую тренажерний зал, оскільки зал, у першу чергу, дозволяє відпочити моїй голові. Кожні вихідні намагаюся кудись їздити, відкривати нові місця, виставки, музеї. Приділяю час улюбленим хобі, зокрема повернулася до гри на барабанах і відновила читання книг.
В результаті, я відчуваю себе набагато краще. Це дозволило мені знайти гармонію і задоволення у щоденній діяльності.
Поради тим, хто хоче змінити професію
Тим, хто замислюється над зміною сфери діяльності, потрібно пробувати та взагалі не сумніватися у своїх силах. Треба слідувати за своїм серцем. Якщо людина не спробує, то не дізнається, від чого відмовилася, не зможе об’єктивно оцінити, чи дійсно хоче тим чи іншим займатися.
Тим, хто думає про кар’єру QA інженера, я б радила для початку почитати літературу, пройти курси, подивитися YouTube і зрозуміти, чи потрібно далі розвиватися в цьому напрямку, а не «стрибати в омут з головою». Зараз складна ситуація на ринку, і як у казках не буде. Краще готуватися до всього, мати підґрунтя, запасний план і тільки потім ризикувати.
Щодо моїх власних планів на майбутнє, то я не проти спробувати автоматизацію. Мені здається, наразі я до неї не дозріла, але дійсно хочу спробувати. Колись навіть пробувала вчити Python, пройшла більшу частину курсу, але у якийсь момент зупинилася.
Хоча наразі я працюю як QA-інженер, також не виключаю можливість спробувати себе як QA Менеджер або QA Team Lead у майбутньому.
6 коментарів
Додати коментар Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів