Як отримати роботу маркетолога у GameDev сфері з мінімальним досвідом. Власний кейс
Привіт, спільнота! Мене звати Микола, і вже майже рік я працюю SEO-менеджером у компанії RetroStyle Games в Києві.
Моя спеціалізація — це просування сайтів в пошуковій видачі та розробка ефективних стратегій з SEO-оптимізації. Кажучи простими словами, я намагаюсь зробити так, щоб сайт та його контент «подобався» пошуковій системі. Це допомагає нашим сторінкам потрапляти на верхні позиції в Google, що сприяє тому, щоб потенційні клієнти легше знаходили нашу компанію.
У цій статті я хочу поділитися з вами своїм досвідом та розказати, як мені вдалося отримати роботу маркетолога у GameDev сфері з мінімальним досвідом, не проходячи ЖОДНИХ платних курсів і як ви можете використати мої поради для своєї кар’єри.
Чому маркетинг важливий у геймдеві?
Давайте будемо відвертими. З мого досвіду, коли люди вперше чують, що я працюю в компанії, яка створює ігровий арт і мобільні ігри, їх перше питання зазвичай: «Ого, ти вмієш кодити?»
Коли я кажу, що моя робота — це просування сайту, вони здивовані, адже чому компанії, що розробляє ігри, потрібен сайт? Основна річ в тому, що багато українських GameDev компаній працюють на аутсорсинг (й тут немає інсайтів). Раджу самостійно переглянути ТОП-25 геймдев-компаній України від GameDev DOU, щоб впевнитись в цьому.
У випадку з B2B (business to business) компаніями це означає, що більшість потенційних клієнтів знаходять тебе через рекомендації (сарафанне радіо), або через пошук в Гуглі/таргетовану рекламу. Саме тут на допомогу приходять сеошники та маркетологи.
Маркетинг у GameDev має свої особливості.
- По-перше, це висока конкуренція, на десятки проєктів можливо знайти тисячу компаній або художників, які готові зайнятись ними.
- По-друге, потрібно враховувати специфіку цільової аудиторії: інді-розробники, гейм студії та дизайнери — дуже вибагливі та освічені користувачі.
- По-третє, поява AI-технологій, нових тулзів та можливість «згенерити» будь-що призвели до того, що одна людина (Tech Artist/AI Game Designer) може робити те, що раніше робила ціла команда.
Все це робить роботу маркетолога у GameDev складною, надзвичайно цікавою та творчою.
Мій шлях у GameDev | Початковий досвід та поради
Моя кар’єра починалася не з GameDev. В мене ніколи не було мрії працювати в цій сфері, і навіть зараз моє ставлення до ігор скоріш нейтральне, не дивлячись на те що в дитинстві я був завзятим ігроманом.
На початку я працював у сфері Sales в компанії Semalt, займаючись продажем послуг з SEO-просування сайтів. Скажу відверто — мені пощастило з компанією яку я обрав, відразу через декілька причин:
- перед початком роботи, ми пройшли двотижневе навчання з того, що таке SEO і з чим його їдять, для того, щоб розуміти «що саме ти продаєш»;
- нам виділили бібліотеку книг та сказали, що можемо брати будь-що з неї за своїм бажанням, щоб вивчити світ маркетингу більш детально;
- в цілому, компанія не «давила» на своїх робітників, та надавала час, щоб розібратись у всьому.
Мені було достатньо цього, щоб зрозуміти що це мій шанс. Трохи згодом я зрозумів, що в мене немає «таланту продавати», при цьому я відчував в собі тягу до маркетингу. Було декілька важливих кроків, які я зробив в напрямку розвитку своєї кар’єри, і які хотів би порадити всім джунам або тим, хто хоче увійти в світ ІТ.
Використовуйте безкоштовні гайди/ютуб-туторіали
Ви будете здивовані, наскільки багато інформації та навичок можливо отримати своїми силами, не проходячи спеціальних ІТ-курсів.
У сфері SEO & українського ютубу — можу порекомендувати плейлист Devaka та закріпити це більш практичними порадами від Школа SEO.
Англійською доволі доступно про маркетинг можна прочитати в гайді від Ahrefs (раджу взагалі слідкувати за їхнім блогом, доволі цікаво описуються останні тренди та дослідження в галузі SEO)
Поспілкуватись та познайомитись ближче з сеошним комьюніті/записатись на різні конференції та вебінари можливо в ТГ-чаті Collaborator. Переглянути останні інсайди та тенденції можна в ТГ-чатах SEO BAZA.
Ну й врешті-решт, заради експерименту можна створити свій безкоштовний сайт на Wordpress
Якби зараз я починав з нуля і не мав можливості відразу знайти першу роботу, то почав би з
Розвивайте свій власний «бренд»
Спробуйте написати статті на тему, яка вас цікавить. Наприклад, якщо у вас є бажання стати PPC-спеціалістом, напишіть статтю про «поширені помилки спеціаліста, який тільки починає», або опишіть (придумайте) свій власний кейс. Опублікуйте декілька таких статей для свого профілю в Linkedin, створіть профіль на Medium/Dev.to/Vocal.media або на будь-якій іншій блог-платформі. Не забудьте додати ці статті у своє резюме.
Можете вважати, що це звучить як дурниця. Але тепер поставте себе на місце HR, який перебирає резюме десятків джунів без досвіду роботи, й серед них бачить ваше резюме, де ви пишете статті на професійні тематики, які вас цікавлять. Як мінімум, він вас запам’ятає. Як максимум, виділить серед інших кандидатів, та вирішить написати.
До речі, випадково під час написання статті натрапив на статтю з порадами щодо знаходження роботи в ІТ в умовах високої конкуренції, і яким же було моє здивування (насправді ні), коли кожен з рекрутерів назвав ведення Linkedin-профілю одним з пунктів, на який вони звертають суттєву увагу при перегляді резюме кандидатів.
Отримуйте досвід у суміжних сферах та беріть на себе відповідальність
Вічне питання «як отримати роботу, якщо усюди вимагають мати досвід?»
Спробуйте отримати досвід роботи у сферах, які мають низький поріг входу та можуть бути пов’язані зі маркетингом. Це можуть бути продажі, обслуговування клієнтів (customer support) або копірайтинг. Це допоможе вам розвинути навички, корисні в маркетингу, і забезпечить переваги при пошуку роботи. Також це може привести до кар’єрного зростання навіть в рамках однієї компанії.
Для мене такою «суміжною» сферою стали продажі. У вільний від роботи час я постійно намагався взяти на себе багато роботи, яка не стосувалася sales-сфери. Наприклад, підходив до SEO-спеціалістів, які займались проєктом, та пропонував допомогти їм в нескладних тасках. Звертався напряму до клієнтів, безкоштовно налаштовував їм гугл рекламу або робив нескладні технічні правки по їх сайтах.
На мою думку, це набагато краще ніж проходження платних курсів, адже так ви безкоштовно отримуєте практичний досвід. Більшість компаній відносяться до своїх співробітників як до «інструменту», який допомагає їм заробляти ще більше. Тому їм буде доволі вигідно, якщо ви готові виконувати більше роботи за ті самі гроші. Ситуація win-win.
Проявляйте ініціативу
Можливості не знайдуть вас, якщо ви нічого не будете робити. Шукайте способи зробити внесок у свою галузь і просувати свою кар’єру. Це може включати пропонування ідей для покращення роботи в компанії або її процесів, участь у додаткових проєктах, допомогу у написанні блогів тощо.
Наведу реальний приклад, який ілюструє цю ситуацію. Приблизно пів року тому я брав участь у відборі кандидатів на посаду копірайтер в нашій компанії. За підсумком, ми найняли двох людей з близько десяти кандидатів.
З часом стало відчутно, що один з копірайтерів просто виконував свою роботу, а другий — постійно проявляв ініціативу, працював з фідбеком, запитував зворотній зв’язок та покращував свої навички з написання текстів.
За результатом трьох місяців, на одній із зустрічей наша команда вирішила дати другому копірайтеру можливість «спробувати» себе в контент-менеджменті. Зараз він займається підбором картинок/збіркою арту для нашого блогу, прописуванням описів та збіркою сторінок на Wordpress. Тобто по факту, завдяки звичайній ініціативі людина отримала можливість вирости до контент-менеджера.
Здобуття важливих навичок маркетолога
Одним з перших кроків у моєму професійному зростанні стало опановування інструментами, якими користувались SEO-спеціалісти. На першій роботі sales-менеджера я багато спілкувався з колегами з інших відділів: запитував чим вони займаються, як вони це роблять та які проблеми в них виникають.
Більшість людей люблять коли їх слухають, але важливо не бути нав’язливим. В цьому аспекті комунікація та soft skills вирішують все.
Через декілька місяців я підійшов до нашого Head of SEO (привіт, Женя!) та попросив дати мені доступи до різних програм, щоб у вільний від роботи час я міг вивчати їх та прокачувати свої технічні навички (щоб глибше зрозуміти, що саме я продаю та як робити це краще).
До речі, більшість цих інструментів (окрім Google Ads) можна використовувати безкоштовно, або спробувати опанувати їх за період безкоштовної підписки. Наприклад, Moz пропонує безкоштовну підписку на місяць, або можна спробувати наш українській Serpstat з пробним періодом на 2 тижні чи той самий Ahrefs, який я вже декілька разів згадував в цій статті.
Ці тулзи допомогли мені аналізувати ключові слова, відстежувати рейтинг сайтів яким я продавав послуги як sales-менеджер, оцінювати трафік і його джерела, а також визначати ефективність різних маркетингових кампаній. Я вивчав як оптимізувати сайти для пошукових систем, забезпечуючи швидке завантаження сторінок, адаптацію під мобілки та високу якість контенту.
Важливою в роботі маркетолога є здатність прогнозувати інтереси цільової аудиторії та створювати відповідний їм контент. Наприклад, людина яка шукає запит «how much a 3D character cost», скоріш за все окрім інформації щодо прайсингу, буде зацікавлена у послугах по створенню 3D-персонажів, або в купівлі готових ассет паків. Тому необхідно створити сторінку блогу, яка зможе максимально якісно відповісти на цей запит та підведе до комерційної складової (сервісів вашої компанії).
Пошук роботи і проходження тестових завдань
Пропрацювавши близько року в якості sales-менеджера в Semalt, я зрозумів що настав час зробити наступний крок у своїй кар’єрі. В роботі сейлзів є відчутний мінус (й одночасно плюс) — найчастіше твоя ставка залежить від твоїх здібностей «продавати» себе або свій товар/послуги. В тебе обов’язково будуть невдалі місяці, коли ти продав менше ніж очікував, отримував багато відмов від потенційних клієнтів, що особисто мені було досить складно «пережити» на емоційному рівні.
В той момент я поспілкувався зі своїми друзями та колегами і вирішив, що мій пошук вакансій буде зосереджений на позиціях, де я міг би застосувати свої SEO та маркетингові навички, які вже встиг здобути. При цьому не варто звільнятись з нинішньої роботи, адже набагато простіше проходити співбесіди, коли знаєш що в тебе є зарплата і завтра «буде що поїсти» :)
Підготовка до співбесіди була ключовим аспектом. Я ретельно готувався, аналізуючи інформацію про компанії, їхні продукти, ринкову позицію та виклики, з якими вони можуть стикатися. Наприклад, беручи RetroStyle Games (мою сьогоднішню роботу), я ретельно вивчив їх сайт та сервіси, проаналізував через Semrush на які ринки та країни вони працюють (це можливо зробити навіть через безкоштовний акаунт цієї тулзи).
Роботу шукав через один з агрегаторів вакансій (я обрав той, де, з моїх суб’єктивних відчуттів, суттєво менша конкуренція за junior-вакансії). Розіслав своє резюме близько десяти компаніям, з яких дві зв’язались зі мною через емейл (це були вакансії linkbuilder та junior seo specialist). Розмови та переписки на співбесідах включали детальні кейси з моїх попередніх проектів, демонструючи не тільки досягнення, але й моє розуміння технічних аспектів SEO та маркетингу.
За підсумком, вирішив обрати вакансію лінкбілдера в компанії RetroStyle Games, на що вплинуло відразу декілька факторів:
- мене зацікавила сама тематика компанії: адже до цього я ніколи не слідкував за українським геймдевом і думав, що очікування нового Сталкера — це наш максимум;
- професія лінкбілдера не потребує великого технічного бекграунда — базово там необхідно мати навички написання емейлів, та аналізу/відбирання сайтів за цілком зрозумілих критеріїв;
- далі з лінкбілдера можливо легко світчнутись до seo-спеціаліста або маркетинг менеджера, що й відбулось зі мною через 9 місяців.
Якщо вам вдалося отримати відповідь від HR на обрану вакансію і вони вирішили скинути вам тестове завдання — вважайте що це вже 40% успіху. Далі настає найвідповідальніший момент — а саме показати вашому потенційному роботодавцю, чому саме ви маєте отримати офер серед десятка інших кандидатів :)
Ви повинні витратити всі свої сили, знання та експертизу при написанні тестового. В моєму випадку я детально описував свій алгоритм дій, а також проміжні висновки по сайту, які надходили до мене.
Оптимальний час для написання успішного тестового — від 6 годин і більше. Все може трохи відрізнятись в залежності від спеціалізації, АЛЕ враховуйте, що зараз в українському ІТ доволі суттєве «перенасичення» джунами, тому ви повинні відрізнятись від інших.
Ніколи не використовуєте АІ-чати для написання тестового, чуєте, НІКОЛИ. Якщо ви не промпт-інженер, який створює свої власні плагіни, то вашу відповідь у тестовому можливо легко ідентифікувати як згенерену. Звичайно, Chat GPT/Gemini/Copilot може видати цікаві ідеї, але ніколи не довіряйте АІ-шці на слово, робіть факт-чекінг всіх відповідей, особливо якщо це стосується аналітики та цифр.
Так вийшло, що за останні півроку мені пощастило перевірити тестові від близько двох десятків різних кандидатів в копірайтери та контент-менеджери. Вибірка доволі мала, але моя суб’єктивна думка наступна: складається враження, що 70% кандидатів на non-tech спеціальності просто копіюють тестове в чат-бот та очікують, що їх результат буде достатньо якісним, щоб пройти на співбесіду. Ні, на жаль це так не працює.
Намагайтесь писати в тестовому «живою» мовою, від першої особи, беріть реальні кейси та приклади зі свого досвіду, використовуйте для аналітики безкоштовні тулзи тощо.
Співбесіди, і як можна на них себе поводити
Якщо ви пройшли тестове та перейшли до фінальних співбесід, то можу лише привітати вас. Далі все залежить від ваших soft скілів та того, наскільки ви можете тримати себе в стресових ситуаціях.
Проходження співбесіди стало для мене важливим випробуванням, але я підійшов до цього з усією відповідальністю та серйозністю. Завдяки попереднім дослідженням та підготовці, я точно знав, що хочу від цієї роботи, і які цілі переді мною стоять.
Перше, що я зробив — це детально розписав план того, про що я хотів би розповісти на співсебіді. План включав в себе мій власний досвід, ті проекти, які були найбільш релевантними до GameDev індустрії. Це допомогло мені підкреслити свої навички та потенціал для компанії. Крім того, я взяв до уваги можливість розширення своїх знань в нових сферах та подумав про слабкі сторони, які можливо було б підтягнути перед самою співбесідою.
Ось декілька корисних навичок та лайфхаків для успішного проходження співбесіди:
- Робіть ресьорчи культури компанії. Дослідження компанії, її проектів та цінностей, відгуки колишніх співробітників допоможуть тобі зрозуміти, як ти можеш вписатися в їхню культуру та внести вклад в успіх компанії, в якій бажаєш працювати.
- Впевненість у своїх знаннях та в тому, що ти не знаєш. Чітко демонструй, що ти знаєш і вмієш, але демонструй бажання вчитися новому. Вічне запитання — чи варто «брехати» на співбесідах або «прикрашати» свій досвід. Моя особиста думка — ні, оскільки пізніше всі твої прогалини у знаннях обов’язково вилізуть, навіть якщо не під час самої співбесіди, так під час роботи з проєктом.
- Підготуй відповіді на поширені питання. Багато HR-ів використовують стандартний набір питань, тому відпрацювання відповідей заздалегідь може допомогти тобі почуватися більш впевнено. Ось декілька стандартних питань такого типу: Які ваші сильні/слабкі сторони?; Чому ви хочете працювати в нашій компанії?; Розкажіть про випадок, коли вам довелося працювати під тиском/невдалий проект; Професійні досягнення/кейси, якими ви особливо пишаєтесь; Як ви працюєте в команді?
Співбесіду я пройшов доволі спокійно, хоча й відверто не дотягував в декількох моментах. На останок приведу фідбек щодо співбесіди зі мною від нашої HR Manager Veronika Synchuk:
Я можу коротко описати що ми очікували від кандидата на вакансію і що побачили в тобі. Ми шукали молодого, проактивного лінкбілдера, якому буде цікаво доторкнутися до всього і рости разом з нами. Це в тобі і побачили, хоча в деяких технічних питаннях від SEO на той момент плавав, більше в теорії бачив\чув як це працює. Але загалом багато цікавих речей від тебе звучало. Плюс робота з офісу, для тебе це був пріоритет і ми тут зійшлися на 100%.
Завжди пам’ятайте, що ваша ініціативність та готовність навчатись — ваші найкращі союзники. Експериментуйте з соцмережами, візуальним контентом та розвивайте свій власний бренд. І пам’ятайте, GameDev — це не просто кодинг чи дизайн. Це мистецтво розповідати історії, створювати світи та дарувати емоції та враження. І кожен маркетолог, незалежно від свого досвіду та спеціалізації, може внести свій вклад у це мистецтво, допомагаючи цим світам знайти свого гравця.
3 коментарі
Додати коментар Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів