Як вирости з middle до senior і далі. Поради для тестувальників
Привіт, я Максим Паршин, Project Manager геймдев-компанії Zagrava. Сьогодні я хочу поговорити про кризу зростання від middle до senior та далі, в контексті тестувальника.
Зараз усі хочуть увійти в ІТ або в геймдев, але у співробітників мого рівня досвіду все починалося дещо інакше. У моєму випадку це був радше збіг обставин, ніж план: компанії Zagrava терміново потрібен був тестувальник на три місяці, а я на той час шукав роботу. Ніхто не питав за досвід, бо було розуміння, що спеціалістів з досвідом на ринку було обмаль. Тому більшість компаній обирали кандидатів з необхідною технічною освітою та навчали їх. Але часом навіть на освіту не дивилися.
З абсолютно нульовим досвідом у цій сфері я одразу потрапив на англомовний проєкт, який готувався до релізу. Це був дуже важкий, але надзвичайно корисний період. Мені довелося у стислі терміни опанувати багато термінології та надолужити відсутність досвіду.
Проєкт ми успішно випустили, і моя співпраця з Zagrava стала постійною. Наразі я займаю позицію PM на co-dev проєкті, за цей час мені довелось попрацювати з великою кількістю тестувальників. Тому я хочу поділитися своїми думками про те, які шляхи зростання є у тестувальника, хто і як може світчнутись, і кому все ж вдається це зробити.
Мій шлях від тестувальника до РМа
Zagrava на той час була невеликою студією, яка працювала на аутсорс, тому проєкти й задачі були досить різноманітними. З кожним новим проєктом доводилося опановувати нові аспекти й професії. Я вів одночасно п’ять проєктів, де виконував різні ролі: від тестувальника до левел-дизайнера, геймдизайнера, менеджера і навіть саунд-дизайнера. Охоплення багатьох напрямків дозволило мені детально розібратися у пайплайні розробки ігор і зрозуміти роботу програмістів, художників тощо.
Мій шлях не був запланований, а був радше органічний, бо такі були реалії того ринку. Однак цей досвід дозволив сформувати чіткі рекомендації для того, щоб тестувальникам на різних етапах було зручніше обрати свій шлях та розвиток.
Шляхи зростання тестувальника в геймдеві
Тестувальник повинен мати повне розуміння проєкту, оскільки він часто взаємодіє з усією командою на всіх етапах. Ці знання мені допомагають і в ролі РМ, оскільки я розумію, як працює кожен етап розробки й можу об’єктивно визначити проблеми та шляхи їх вирішення.
Розвиток тестувальника часто залежить від його темпераменту та вподобань. Я дуже не раджу зважати лише на той факт, що є більш престижним, амбіційним і т.д. Зважайте на свої уподобання: запитайте себе, чи цікаво вам розбиратись в процесі створення арту, а чи цікаво в процесі написання наративів, а в програмуванні?
Розглянемо різні шляхи
- Стандартний шлях: Junior, Middle, Senior, Lead конкретного напрямку. Це крутий шлях для співробітників
I-типу, які люблять свій напрям і неохоче намагаються поринути в інші аспекти. У ролі тестувальника вам доведеться занурюватися в різні аспекти розробки ігор, але частіше це буде більш поверхневе розуміння і знання. - Збільшення повноважень до складних та міждисциплінарних ролей : Lead або Head різних напрямків, Technical Director, Game Director або П-тип співробітника. Часто це люди, які круто працювали на своїй посаді, і за цей час вже отримали глибокі знання у двох або більше галузях і широкі знання у багатьох інших. Таким кандидатам підійдуть складні й міждисциплінарні ролі.
- Розвиток до PM, Game Designer тощо або співробітника Т-типу. PM, Game Designer — це також міждисциплінарні ролі, однак рівень знань в різних аспектах вимагається нижчий. Безспірно на такому шляху потрібно добре розбиратись у кожному процесі та професії, але цей шлях не вимагає ставати експертом у декількох з них. Для цієї ролі ви маєте бути T-типом, мати сильну експертизу в чомусь, але й мати класні знання усіх дотичних професій.
Тепер розкажу детальніше, що то за літери й типи, і чому на це важливо зважати.
Типи співробітників: I-тип, T-тип та інші
Вище я вже згадував типи, і я хочу загострити свою увагу на цьому. Тоді кожен зможе визначити свій, і це допоможе зʼясувати, який шлях вам найбільше підійде.
I-тип (I-shaped): Це люди, які володіють високою експертизою в одній галузі й постійно вдосконалюють свої навички.- T-тип (T-shaped): Співробітники зі знаннями в багатьох галузях і глибокими знаннями в одній з них.
- П-тип (П-shaped): Люди, які мають глибокі знання у двох або більше галузях і широкі знання в багатьох інших.
В рідкісних випадках я бачив, що людина обирала для себе стратегію розвитку, і від цього формувала себе як той чи інший тип. Частіше за все людина стає тим чи іншим типом співробітника через певні особливості свого характеру, або обставини на ринку, які того вимагають.
Однак я не рекомендую йти таким шляхом, щоб не зʼясувати у процесі, що насправді ви хотіли стати лідом тестувальників, а через нерозуміння чи обставини на ринку стали PMом і працюєте з тими напрямками, від яких зовсім не кайфуєте.
Нижче поговоримо про те, що характерно для кожного типу.
I-тип (I-shaped)
- Інтерес до однієї сфери: Люди, яким цікава одна конкретна галузь, часто стають
I-типами, оскільки вони зосереджують усі свої зусилля на поглибленні знань і вдосконаленні навичок у цій сфері. - Інтроверти: Інтровертам зазвичай комфортніше зосереджуватися на одному виді діяльності, що дозволяє їм стати експертами у своїй галузі.
- Уміння тримати увагу: Люди, які можуть тривалий час концентруватися на одній задачі, напрямку, схильні до розвитку глибоких знань і навичок у конкретній області.
- Постійне вдосконалення:
I-типами прагнуть постійно вдосконалювати свої навички, завжди шукають нові знання та способи стати кращими у своїй сфері.
Загалом, це часто люди, які горять конкретно своєю справою. Дуже багато представників цього типу є серед художників. У себе в команді ми часто помічаємо, що багато художників не хочуть розвитку до менеджера, наприклад. Бо вони круті художники, і це їх пре. Натомість багато хто малює не лише на роботі, але і як хобі, наприклад, роблять виставки малюнків і знаходять себе там.
T-тип (T-shaped)
- Широкі інтереси: Люди з широкими інтересами в різних сферах часто стають T-типами, оскільки їм цікаво дізнаватися про різні аспекти проєктів та взаємодіяти з різними дисциплінами.
- Екстраверти: Екстраверти, які люблять спілкування та взаємодію з різними командами, часто розвивають широкі знання в багатьох галузях і глибокі знання в одній.
- Гнучкість та адаптивність: Люди, які легко адаптуються до нових умов і люблять експериментувати з новими ролями та задачами, схильні до розвитку T-типу.
- Командна робота: T-типи часто ефективні у міждисциплінарних командах, де вони можуть використовувати свої широкі знання для вирішення різноманітних завдань.
Це мій тип, і я формувався як співробітник T-типу органічно. Мені цікаво багато що, і я за будь-яку активність, як в особистому житті, так і у роботі. Тому для мене не викликає складнощів адаптуватися під нові вимоги чи потреби. Навпаки, це викликає цікавість та азарт.
П-тип (П-shaped)
- Глибокі знання у двох та більше сферах: Люди, які прагнуть досягти експертного рівня у двох або більше галузях, часто стають П-типами.
- Аналітичне мислення: Особи, які здатні аналізувати складні задачі з різних аспектів, можуть одночасно розвивати глибокі знання в кількох сферах.
- Бажання розв’язувати комплексні проблеми: П-типи зазвичай мають природний потяг до розв’язання міждисциплінарних задач, що вимагає глибоких знань у кількох напрямках.
- Прагнення до різноманітності: Люди, які цінують різноманітність у роботі та бажають поєднувати різні ролі, часто розвиваються як П-типи.
Загалом, є багато теорій типів скілів та співробітників, і ви можете обирати ту, яка вам найбільше подобається. Основна думка цієї статті в тому, щоб дати зрозуміти, що є багато шляхів розвитку, і при умовах теперішнього ринку до цього варто готуватись.
Якщо ви відчуваєте, що ви хочете змін та/або розвитку, промоніторте, який ви тип співробітника. Подумайте, яка професія охоплює зони, які вам цікаві. Якщо ви людина, яка максимально кайфує від однієї справи, і не хоче рости в інших сферах — не потрібно гнатись за химерними амбіціями та умовною зарплатою. Ставайте профі у тому, що вас заряджає.
Висновки
Розвиток кар’єри багато в чому залежить від вашого бажання навчатися й адаптуватися, а також від вподобань та особливостей характеру. Тестувальники мають унікальну можливість зрозуміти всі аспекти проєкту, що відкриває перед ними безліч шляхів для професійного зростання. Головне — не йти за «престижно», а зрозуміти, що вам дійсно подобається і від чого ви насолоджуєтесь.
Підписуйтеся на Telegram-канал @gamedev_dou, щоб не пропустити найважливіші статті і новини
3 коментарі
Додати коментар Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів