Неоплачувані овертайми, борги та маніпуляції командою. У чому ще співробітники української Thundermark звинувачують компанію
Минулий рік вплинув на роботу багатьох сфер і геймдев, звісно, не виключення. Однією з компаній, яка постраждала через повномасштабну війну стала Thundermark. Залишившись без co-development проєктів, студія спочатку намагалася виживати на власних бюджетах, але дуже скоро була вимушена зупинити виплати своїм співробітникам. Та ситуація може бути куди складніша. З нами зв’язалася експрацівниця Thundermark Марія Костовська і розповіла про проблеми всередині студії. Щоб детальніше розібратися в тому, що ж сталося, ми поговорили з іншими працівниками та розпитали про все її керівництво. Нижче — два варіанти однієї історії.
Версія працівників: робота на депозит, безкоштовні овертайми та юрисдикція США
Спершу трошки про саму компанію. За даними аналітичної системи YouControl ТОВ «САНДЕРМАРК» або ж THUNDERMARK LTD була зареєстрована у Львові майже три роки тому. Єдиним її бенефіціаром зазначена Олеся Дячишин. На сторінці Олесі в LinkedIn вказано, що зараз в компанії вона займає позицію Human Resources Director. Втім, за даними ресурсу Crunchbase компанія Thundermark, засновницею якої є Олеся Дячишин, зареєстрована в Остіні, штат Техас (США).
«Ігрова студія Thundermark — це продуктовий стартап, що займається повним циклом розробки ігор та гейміфікованих продуктів. Компанія розробляє як власні IP, так і бере участь у сторонніх проєктах в якості co-development партнера. Корпоративна структура бізнесу є конфіденційною. Юридична присутність, справді, є в кількох юрисдикціях», — зазначив нам в коментарі СЕО компанії Юрій Дячишин.
Питання, де ж саме зареєстрована компанія є одним з принципових, тому запам’ятаємо цей факт і перейдемо безпосередньо до історії Костовської. ФОПом вона приєдналася до Thundermark в жовтні 2021 року і спочатку працювала як геймдизайнер, а згодом перейшла на позицію левелдизайнера. Марія розповідає, що при першій особистій зустрічі з власниками, їй пояснили — всі працівники Thundermark є українцями, однак для залучення іноземних інвестицій компанія зареєстрована в США.
«Скажу відверто: я не є юристом і ті нюанси роботи з іноземним елементом, з якими я зіткнулась пізніше, не були мені відомі. До того ж я подумала: офіс у Львові, власники — українці, що може піти не так?» — пояснює вона.
Навесні
«Нова — не значить краща, оскільки більшій частині виплати урізали мінімум вдвічі. Обрізану суму „відкладали“ на так званий депозит, а на робочу пошту писали скільки компанія винна працівнику. Планували цей депозит віддавати коли в компанії з’являться гроші. Частина працівників після таких новин пішла з Thundermark. Літо було напруженим, компанія всіляко заохочувала до неоплачуваних овертаймів. Пам’ятаю, як зі мною зробили „попереджувальний мітинг“ через те, що відмовилась безкоштовно працювати на вихідних. Я почала думати про пошук нової роботи, але зі мною працювали дуже класні люди. Це завжди було стримувальним фактором», — розповідає Костовська.
Ситуація різко змінилась восени, коли керівництво повідомило про затримку виплат. Остання, за словами Марії, для більшості працівників була за вересень. Фахівчиня написала керівництву, що їй потрібні гроші, але після цього у неї відбулася розмова з працівником відділу HR та лідом її команди, де Марія дізналася — попередній тиждень був для неї останнім робочим. У дівчини не було підозр, що ситуація може погіршитися і вона підписала договір, по якому всі виплати мали бути зроблені в межах 30 днів після розірвання контракту. Через кілька днів після цього один з її вже ексколег написав про загальний дзвінок, на якому керівництво повідомило про банкрутство компанії.
«Я не дуже переживала з цього приводу. „У мене ж є договір“, — подумала я. Але пройшло 30 днів, а двох останніх виплат та „депозиту“ не було. Я постійно писала бухгалтеру і у грудні мені прийшла передостання виплата. Потім минув січень, лютий. Не було ніякої інформації», — додає Костовська.
Вона намагалася забрати рештки грошей робочою технікою, але їй повідомили, що «на техніку зараз є потреба», оскільки компанія робить свій проєкт. Інші працівники Thundermark підтвердили Марії, що компанія працює і вона почала думати, як можна легально повернути гроші. Так вона вирішила притягнути компанію до відповідальності, але зіштовхнулася з кількома проблемами. По-перше, серед документів, які їй надала бухгалтер компанії не було акту передачі послуг; по-друге, сама бухгалтер довго не відповідала на дзвінки. Вирішивши розібратися в питання, Костовська звернулася до адвоката і за декілька консультацій з’ясувала, що:
- львівський офіс з реєстрацією компанії «Сандермарк» немає жодного відношення до компанії Thundermark і не є її філіалом;
- працівники укладають договір з «Thundermark Games», зареєстрованою в США;
- у договорі прописано, що всі диспути та судові позови мають відбуватись згідно з юрисдикцією США.
«Якби я хотіла позиватись, то, по-перше, мені потрібно було мати акти виконаних робіт, а також доказ „депозиту“. По-друге, навіть якщо українські суди захотіли б розглянути цю справу, потрібні було засвідчені переклади багатьох документів, а також адвокат зі сторони США. І навіть якщо вдасться довести їхню неправоту, лишається два питання. Перше — чи є можливість стягнення коштів? Друге — це питання впровадження судового вироку на території США, яке може затягнутись на роки і морально витиснути багато сил», — резюмує Марі.
Врешті решт, дівчина поспілкувалася з іншими співробітниками Thundermark і з’ясувала, що вони знаходяться в аналогічній ситуації, а сумарно компанія нібито винна понад $100 тисяч. Щоб підтвердити цю інформацію ми знайшли фахівців, які працювали на студію у 2022 році. Кілька людей нам підтвердили те, що розповіла Костовська з невеличкими особистими нюансами. Зокрема, один зі співрозмовників додав, що перші два тижні після повномасштабної війни команда займалася тільки гуманітарною допомогою, а згодом почали повертатися до робочих питань.
«Потім на дзвінку з Олесею Дячишин піднялися питання фінансових проблем у компанії і вона звернулася з проханням перейти на конкретну ставку. Тобто якщо співробітники отримували менше, то залишались при своїх, а якщо більше — переходили на нову, меншу зарплату. Ми довго не думали, війна, скрутні часи, усі хотіли залишити робоче місце. Тому одноголосно підтримали цю ідею. Нас запевнили, що всі гроші будуть зараховуватись на депозитний рахунок і згодом їх повернуть. Та йшли місяці, а гарних новин не було. На папері ми наче заробляли ті самі гроші, але насправді ні. Ми слухали обіцянки: «все на депозитному рахунку, тому не турбуйтесь», — додав один з експрацівників.
Інший співробітник компанії додав, що вже у 2023 році команда працювала «на чесному слові», грошей не отримував ніхто, а керівництво маніпулювало людьми аргументами на кшталт «ми сім’я, тобі не соромно?». Підтвердила людина також і неоплачувані овертайми, пославшись на приклад свого колеги, який з лідом працювали по графіку «пост здав — пост прийняв». Ну і на завершення підтвердилася проблема з судовими позовами. Наш співрозмовник пояснив, що питання дійсно складне, а одна консультація буде коштувати $300-500. При цьому потрібен адвокат, який спеціалізується на конституції США, а успішність позову може бути мінімальною, оскільки сам процес буде коштувати більше, ніж компанія винна людям.
Версія компанії: втрата партнерів, допомога з фрілансом та обурення через наклеп
З цим ми прийшли до CEO Thundermark Юрія Дячишина. Він нам пояснив, що станом на лютий 2022 року 70% команди були залучені у розробці виключно co-development проєктів з компаніями-партнерами із США. Після початку повномасштабного вторгнення рф в Україну і до травня 2022 року усі сторонні co-development проєкти були закриті. При цьому Дячишин наголошує, що сталося це не з ініціативи їх компанії.
Також він додав, що після повномасштабного вторгнення Thundermark призупинила роботу над усіма проєктами на 2 тижні, а цей час був оплачений всім, незалежно від умов співпраці. Ба більше, компанія допомагала членам команди з релокацією до більш безпечних західних регіонів України чи за кордон, надавала безкоштовне житло як у Львові, так і за кордоном; забезпечила психологічну та правову підтримку.
«Попри припинення фінансування по партнерських проєктах, керівництво компанії вирішило підтримати команду і продовжити співпрацю з контракторами, що були залучені до цих проєктів. На початку червня минулого року керівництво відкрито вийшло на комунікацію до усієї команди із чітким і прозорим поясненням ситуації. Усім членам команди запропонували приєднатися до розробки власних продуктів студії. Зважаючи на те, що єдиним їх джерелом фінансування були стратегічні резерви компанії, всім запропонували зменшення виплат. Це дало змогу забезпечити фінансування всієї команди протягом обмеженого бюджету й періоду невизначеності, замість того, щоб примусово розривати контракти з окремими людьми», — пояснює СЕО.
Протягом наступного місяця керівництво провело з кожним особисті зустрічі, щоб досягти домовленостей про комфортні умови співпраці та розмір подальшої, вже зменшеної винагороди. Дячишин наголошує, що умови та розмір виплат погоджувалися індивідуально і ніякого єдиного обмеження для всіх не було. Окрім того, компанія не брала на себе безумовних зобовʼязань проводити будь-які оплати. Умовою будь-яких додаткових виплат (Project Success Fee) «була і залишається фінансова успішність продуктів, в яких брали участь відповідні члени команди». Тому кожен член команди, який продовжив співпрацю, погодився із новими умовами
Вже після погодження нових умов та розрахунку актуального burn rate, наявного бюджету компанії залишилося до початку осені
«Після вичерпання бюджету, з жовтня 2022 року компанія припинила виплати. Фактично членів команди повідомили про можливість припинення співпраці за три місяці до настання цього моменту, а не за2-4 тижні, як це передбачено умовами договорів. Та навіть після цього, з жовтня по березень2023-го компанія оплачувала офісне приміщення з автономним опаленням і електропостачанням, щоб дати можливість людям працювати на власних freelance-проєктах в період масових відключень електрики», — додав Дячишин.
Звинувачення у спонуканні до неоплачуваних овертаймів він називає неправдивими та абсурдними. СЕО Thundermark наводить приклад, коли кілька людей, які не могли переїхати до безпечних регіонів, протягом тижнів чи навіть місяців не мали змоги працювати, але все ж отримували зарплату.
«Наші контрактори працювали з обсягом роботи, який можна було виконати протягом погодженого періоду часу. Окрім того, компанія ніколи не вимагала звітів або „трекінгу“ часу у будь-який інший спосіб. Деколи така політика компанії давала можливість для зловживань. Особливо після вторгнення, коли не було можливості вимагати дотримання чіткого графіка виконання задач. Зокрема, з часу повномасштабного вторгнення компанія з власної ініціативи розірвала договір тільки з однією особою через неякісне надання послуг, систематичне необґрунтоване ухилення від участі в робочих зустрічах та токсичність. З іншими членами команди компанія договори з власної ініціативи не розривала», — пояснює Юрій.
Що ж стосується судових позовів, то СЕО наголошує — контрактори, які мають договір з американською компанією, можуть подати позови до суду у відповідній юрисдикції, і керівництво Thundermark «не розуміє, в чому тут обмеження». Також заперечує він факт оголошення банкрутства і називає будь-яке поширення такої інформації наклепом. Дячишин звертає увагу, що у червні 2023 року студія випустила на Steam першу демо-версію Tribute — батл-арени, що розроблялася з 2021 року.
Окрім того, зараз Thundermark працює над двома волонтерськими продуктами. Перший це тренувально-симуляційний miltech-проєкт подвійного призначення. Другий — випуск ремастера та розробка розширення Абетки, безкоштовної навчальної гри, що допомагає малюкам в ігровій формі швидко опанувати український алфавіт та набути навички читання й письма.
Загалом, ситуація, що склалась виглядає максимально неприємно. З одного боку українська продуктова геймдев-компанія через повномасштабне вторгнення залишилася без партнерів і бюджетів та зазначала фінансових проблем. Дійсно, сумна і несправедлива ситуація. Це, до речі, вже другий такий випадок, про який ми розказуємо. Нагадаємо, що у січні цього року ми писали про схожі проблеми в Gamepack Studio.
З іншого боку, нинішні та колишні співробітники Thundermark наголошують — вони розуміють скрутну ситуацію, навіть готові піти на поступки. Але комунікації і дії керівництва студії вони вважають, щонайменше, несправедливими. Один з наших співрозмовників так і заявив, що його образили не стільки фактично запропоновані суми та затримки грошей, скільки недотримання своїх слів керівництвом.
За нашими спостереженнями, на жаль, такі сумні ситуації з втратою фінансування та боргами в українському геймдеві ще будуть виникати. А що ви думаєте про кейс Thundermark? Хто винуватий в цій проблемі та кому ви більше довіряєте? Діліться в коментарях.
Підписуйтеся на Telegram-канал @gamedev_dou, щоб не пропустити найважливіші статті і новини
40 коментарів
Додати коментар Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів