Скандал навколо методів викладання на геймдев-курсах Varto School. Позиція студентів і школи
Днями у спільноті Game Developers — Ukraine з’явилися дописи двох користувачів, які скаржилися на якість викладання у школі varto.school. Тут навчають спеціалістів у галузі геймдеву та комп’ютерної графіки. Колишні студенти курсів скаржаться на неналежну якість матеріалів, недоречні коментарі про дівчат і те, що матеріали доводиться гуглити. Розповідаємо, як на це зреагував співзасновник школи та що думає керівництво.
На що саме скаржаться студенти
Першим був допис Андрія Павлова, який придбав курс з Unreal Engine для початківців. Він зазначив, що не зміг виконати завдання з першого блоку лекцій. За його словами, у навчальному матеріалі просто не йшлося про те, як виконувати практичну частину, цю інформацію потрібно було шукати власноруч. Також він відмітив погану якість відео, нечитабельний текст і неструктуроване викладання матеріалу.
«Я не планував писати цей відгук, бо школа нова і програма курсів не обкатана, я це розумів, звісно, хоч і не очікував, що аж так. Але реакція автора курсу, а потім і засновника школи кардинально змінили моє рішення», — зазначив Павлов.
Зрештою, він оформив повернення коштів, після чого йому написав співзасновник varto.school.
«Коли я поцікавився, за який час повернуть кошти, мені в особисті написав один із засновників школи, власне, на ФОП якого я і здійснював оплату. Скриншоти з листування теж додаю. Вирішив трішки покепкувати з мене, бачте я такий розумний, а з першим завданням не впорався. Особливо мені сподобалась згадка про те, що навіть дівчата змогли розібратись, і про те, чи взагалі хотів я навчатись. Тобто дівчата в нас трішечки „менш розумні“ за чоловіків, але навіть вони впорались...» — йдеться у дописі Андрія Павлова.
Схожою історією поділилася Дар’я Нещеретна. Вона пише, що також не знайшла в лекційному матеріалі інформації, що стосувалася б домашніх завдань. Аби отримати відповідь викладача, їй знадобилося спочатку написати в службу підтримки, яка передає запити студентів. Коли Нещеретна захотіла повернути кошти, їй сказали «не розраховувати на це». Після другого звернення керівництво відповіло, що не має коштів зараз і буде «на зв’язку за два-три місяці».
Що відповів співзасновник школи
Співзасновник varto.school Дмитро Смірнов опублікував допис у відповідь на скарги студентів. Він зазначив, що курс з Unreal Engine, на який записувався Андрій Павлов, «проходить у новому форматі й мав деяке невелике випробування».
«Формат навчання побудований так, щоб розвивати самостійність у наших студентів, щоб вміли знайти рішення будь-якої ситуації у роботі надалі. Тому що у програмуванні, як не дивно це прозвучить, треба розуміти і „як гуглити“, не всі задачі є типовими й мають один варіант рішення. Через це і розробили практичні завдання в такому вигляді. І навіть навмисно в деяких місцях є помилки», — зазначив він.
Смірнов додав, що школа врахувала зауваження щодо якості відео і всі наступні лекції вже є «у комфортному для перегляду форматі». Щодо спілкування з менторами співзасновник школи написав таке:
«Якщо в процесі виконання завдань виникають складнощі, то завжди можна звернутися по допомогу до підтримки. Окрім цього, щотижня є онлайн-зустріч з інструктором, де окремо розбирають практичне завдання і можна голосом поставити питання».
Коментар школи щодо навчання, повернення оплати та вислову співзасновника про дівчат
Ми також звернулися до varto.school з проханнями розповісти про навчальні методи школи, повернення коштів та вислів Дмитра Смірнова про дівчат. Далі наводимо текст, який ми отримали.
Про підхід до навчання, де студентам потрібно гуглити інформацію
На нашій платформі кожен студент курсу «Unreal Engine. Перша гра» має доступ до особистого кабінету, де містяться лекції, опис до них, додаткові матеріали та матеріали до практичного завдання. Після кожного блоку є питання (квізи) за пройденим матеріалом. Щоб перейти до наступного блоку, необхідно дати правильні відповіді на тематичні запитання. Ось як це виглядає:
Про вислів «вміти гуглити»: на лекціях задається вектор навчання, а практичні завдання потребують не просто повторювати матеріал лекції. В розробці треба навчатися також самостійно шукати рішення на основі отриманого матеріалу.
Як видно на зображенні № 3, ми даємо матеріали та опис того, що необхідно зробити у практичному завданні.
У деяких студентів курсу, залежно від обраної форми навчання, є групові або індивідуальні онлайн-зустрічі з ментором або інструкторами. На цих зустрічах відбувається розбір домашнього завдання та є можливість голосом поставити всі питання щодо навчального матеріалу. Окрім цього, у кожного студента групи є можливість скористатися підтримкою в чаті дискорду, де ставлять питання щодо лекцій або виконання практичного завдання. Але не всі студенти користуються цією опцією.
Чат студентів у Discord:
Ми визнаємо помилки, яких припустилися під час запуску першого курсу. На сьогодні вже провели опитування серед студентів, які навчаються на курсі, та проаналізували його, взяли в роботу задачі, покликані поліпшити якість навчання студентів, а саме проводити додаткові онлайн-зустрічі з інструктором підтримки та розширити бази матеріалів курсу.
Дискомфортом у перших лекціях була невідповідна роздільна здатність екрана, але для всіх нових лекцій це вже змінено. Перші лекції курсу перезапишемо, щоб студентам було зручно дивитись їх з будь-якого пристрою. Тож будемо чекати нових студентів на наступний набір курсу, щоб вони ознайомились зі школою та форматами навчання особисто.
Про повернення коштів студентам
Андрію Павлову кошти повернули того ж дня, як він звернувся з цим проханням (Павлов підтвердив GameDev DOU цю інформацію — ред.).
Щодо Дар’ї Нещеретної, то ця дівчина не оплачувала курси у varto.school. Раніше частина команди Varto працювала в іншій школі, яку минулий керівник та основний співвласник покинув через війну, він утік з країни, забравши гроші студентів зі словами «сейчас чрезвычайная ситуация, поэтому курсы на стопе и вернемся к обучению уже после войны». Він не збирався повертати гроші студентам, і ми не знаємо, які плани надалі на ті курси.
Команда розірвала всі зв’язки з ним, після цього було створено новий проєкт. На навчання на курсах у varto.school ми запросили студентів з минулої школи безплатно, бо вважаємо, що це несправедливо, що люди заплатили гроші за навчання, якого не отримують. Ця історія відома кожному студенту, який навчається зараз у varto.school, і їх чимало на курсах: 3D Artist, Unreal Engine, Unity та 3DsMax. Тому запит Дарʼї на повернення коштів ми не можемо опрацювати, позаяк грошей від неї не отримували. Андрій був новим студентом саме у varto. Дар’ї ми запропонували варіант продовжити навчання у varto.school або чекати розв’язання ситуації минулого курсу, який вона оплатила.
Щодо вислову про «дівчат, які змогли розібратись»
Дмитро перепрошує щодо вислову, він не хотів нікого образити:
«Це була невдала спроба спонукати Андрія все-таки звернутися по допомогу щодо практичного завдання і спробувати виконати його, але вкрай некоректно висловився. Визнав, вийшло дуже негарно і недоречно з мого боку. Щиро прошу вибачення перед дівчатами та всіма, кого мій вислів міг зачепити. Я не мав жодного наміру когось образити чи принизити, а тим паче дискримінувати за якоюсь ознакою».
19 коментарів
Додати коментар Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів