«Це сильно вдарить по тим, хто мало заробляє з одного користувача». Що думають про нову монетизацію Unity українські розробники
Анонс нових правил монетизації Unity мав вибуховий ефект — частина інді-студій вже розглядає альтернативні варіанти рушіїв, на які можна перейти; ініціативна група готує судовий позив до Unity Technologies, а соцмережами крокує флешмоб «відмовся зараз, щоб не пошкодувати потім». І все це під нестримну хвилю жартів про постріл собі в ногу.
Ми зібрали реакції студій та розробників на цю новину, а також розпитали українських Unity-фахівців, що вони думають про нововведення, чи вплине воно на їх роботу та загалом які наслідки може мати для геймдеву.
Що сталося
Команда одного з найпопулярніших рушіїв у світі заявила, що з першого січня 2024 року впроваджує комісію за використання рантайму. Річ у тім, що Unity це два програмні компоненти: Unity Editor та Unity Runtime. Останній — код, який виконується на пристроях гравців і забезпечує масштабну роботу ігор Made for Unity з мільярдами завантажень щомісяця.
«Ми вводимо плату за використання Unity Runtime, яка залежить від кожного завантаження певних ігор кінцевим користувачем. Ми обрали цей спосіб, тому що кожного разу, коли гра завантажується, також встановлюється Unity Runtime. Також ми вважаємо, що плата за встановлення дозволить авторам зберігати постійні прибутки від залучення гравців, на відміну від частки доходу», — зазначили в компанії.

Втім, правила виявилися настільки незрозумілими, що представнику Unity Марку Віттену довелося окремо пояснювати деталі нової політики. Він наголосив, що сплачувати комісію потрібно буде лише за перше завантаження на пристрій. Якщо людина 100 разів завантажить й видалить гру з телефона, розробник заплатить лише раз. Але користувач може поставити гру на інший пристрій і за нього комісія вже нарахується. За встановлення демо-версій гроші брати не будуть, але доведеться заплатити, якщо демо є частиною завантаження, що включає повну гру. Також треба буде заплатити за встановлення ігор в ранньому доступі.
Окремо представник компанії наголосив, що ігри, які продаються з благодійною метою, будуть звільнені від стягування плати. Що ж стосується сервісів підписки, то плата буде стягуватися з дистриб’юторів. Тобто за встановлення гри через Game Pass заплатить Microsoft (чи знає про це сама Microsoft поки що невідомо). Віттен, додав, що нововведення торкнеться лише 10% розробників, адже решта проєктів не відповідатиме пороговим вимогам.
Та спільноту це аж ніяк не заспокоїло. Інді-студія Aggro Crab, творці пригодницького файтингу Another Crab’s Treasure, зазначили — якщо компанія не відмовиться від анонсованих змін, вони будуть вимушені «відмовитися від їхнього багатого досвіду з Unity» та почати з нуля на новому рушії. Massive Monster, автори Cult of the Lamb, приєдналися до протесту і також заявили, що будуть змушені перейти на інший рушій, а це призведе до перенесення їх майбутніх ігор.
Stop the stink @unity pic.twitter.com/ijme9wQ89m
— Massive Monster 🙏🐑 (@MassiveMonster) September 13, 2023
В студії Landfall Games (розробники Totally Accurate Battle Simulator (TABS), Totally Accurate Battleground (TAGS), Stick Fight, Knightfall, Clustertruck, Air Brawl та багатьох інших ігор) заявили, що відмовляться від рушія у своїх нових проєктах, а компанія Unity підірвала до себе довіру. Розробник шутера DUSK Девід Сіманскі зазначив, що його гра Butcher’s Creek, незалежно від подальших рішень керівництва Unity, буде останньою на цьому рушію. Навіть творці хіта Among Us почали розглядати варіант переходу на інший рушій, попри всі пов’язані з цим складнощі.
This is legit the kind of math I'm doing too. I've learned that Unity's fee won't be retroactive which is delightful, but also Among Us gets enough dls per month that I could just hire two whole people to port AU away from Unity instead of them taxing us for 0 added value. t.co/6hrxwMC5wi
— Forest (@forte_bass) September 12, 2023
Це лише окремі приклади реакції спільноти на нову політику Unity. Від рушія готові відмовитися навіть розробники, що створюють інструменти для творців ігор. Наприклад, авторка бібліотеки векторної графіки «Shapes & Shader Forge» Фрея Холмер також не розуміє такого рішення і зазначає, що зараз уся її кар’єра «зависла в лімбі». При цьому наративний директор та голова студії Strange Scaffold Ксалав’є Нельсон повідомив, що «значна група розробників» вже думає над судовим позивом до Unity.
Що про нові правила думають українські розробники
Думки українських фахівців щодо нової політики монетизації виявилися напрочуд різноманітними. Так, Unity developer Роман Романіченко зазначає, що зараз є багато запитань і відповідей на них, здається, не знають навіть у самій Unity.
«Мені найбільше „сподобалися“ такі речі:
- як вони збираються це контролювати (маю на увазі кількість встановлень)? Я не зміг знайти чіткого алгоритму;
- як це буде стосуватись старих ігор, які досі мають велику аудиторію (наприклад, Subway Surfers)? Цікавить саме юридичний аспект — під час створення гри розробники уклали договір з Unity, а зараз виходить, що компанія змінює його. Думаю, в цій площині у юристів Unity буде багато роботи та судових процесів;
- цікаво, хто придумав розділення на середовище редактора (Unity Editor) та середовище виконання (Unity Runtime)? На мою суб’єктивну думку це абсурдно — хтось на просторах інтернету навів хороший приклад: це якби Microsoft окремо почала брати кошти за кількість встановлених .NET, що створені у Visual Studio;
- якщо я досягнув межі у 200 тисяч в Unity Personal і одразу придбаю Unity Pro чи Unity Enterprise з лімітом у мільйон — я зможу платити меншу комісію?
Тобто питань дійсно багато і я думаю, що Unity змусять дати на них відповідь, враховуючи який шквал критики та непорозуміння пішов», — зазначає Роман.
Він додає, що головне для Unity — заробити якомога більше грошей, в першу чергу на мобільному ринку ігор. І це логічно, якщо дивитися на долю Unity в мобільному секторі. При цьому виходить, що від такого «ноу-хау», трохи виграють інді-розробники, оскільки пікова ставка збільшується на $100 тисяч.
«Що найбільше в цій справі не подобається мені, так це, як саме Unity це „подає“. Для мене це виглядало так. Unity: „Ми з першого січня змінюємо правила фінансової гри, ось вони — читай. Щоб ти не думав, що це щось негативне — ось тобі докупи інформація про те, які нові AI інструменти ти від нас отримаєш безкоштовно“. Я: „Добрееее... в мене до біса запитань. І одне з них — чому старий проєкт Unity Barracuda ви даєте мені під соусом вашого нового АІ“. Unity: (абонент вийшов з чату)», — додає Романіченко.
Він звертає увагу на конкурентів компанії — Epic Games, яка розробляє крути інструменти (Nanite, Lumen, PCG, World partition, Skeleton editor) і не тільки їх надає безкоштовно, але й впроваджує такі ініціативи, як Unreal Mega Grant, Megascans, щомісячну роздачу ассетів тощо. При цьому Unity не просто сильно відстає від конкурентів, але й вирішила «пограти у фінанси з користувачами рушія». Тому, на думку Романа, якщо Epic Games візьмуться за нішу мобільних ігор та випустять ще декілька крутих інструментів для полегшення роботи в цій площині, то Unity ризикує дуже багато втратити.
Проблема — у комунікації
Засновник Headlight School та інді-розробник Владислав Литвинов зазначає, що головна помилка Unity в комунікації — рішення ніяк не обговорювалось та не анонсувалось раніше.
«Ми не чули це на заходах чи презентаціях, ми не бачили це в новинах, тому не могли раніше вплинути на це рішення. В цій ситуації можна зрозуміти і Unity — за останні п’ять років вартість акцій компанії впала на 43%, тому треба робити якісь екстраординарні дії. Спільнота підняла величезну паніку, але чи все так страшно? Тут варто уважно читати повідомлення від Unity. $200 тисяч зароблених на грі — чудовий результат для кожного інді-розробника, але давайте будемо щирими, навіть 1% інді-розробників не досягли цієї планки. Самі ж Unity кажуть, що Runtime Fee торкнеться тільки 10% розробників (серед яких, дай Боже, буде 1% інді).
Але якщо з інді все зрозуміло, то для паблішерів це може стати великою проблемою, адже планка в $200 тисяч на рік там вже цілком реальна. Втім, варто не забувати, що поріг у $200 тисяч діє тільки для Unity Personal та Unity Plus версій. Якщо розробник має дохід у $200 тисяч — перейти на Unity Pro чи Unity Enterprise взагалі не проблема, адже там планка вже $1 мільйон на рік», — додає Литвинов.
Він зазначає, що вже багато років працює в Unity і вже приблизно рік самостійно розробляє інді-проєкт. Реліз він планує наступного року і переходити на інший рушій найближчим часом не планує.
«Зручніше Unity для мене нічого немає, а 1877 евро на рік при роботі з найуніверсальнішим та просто класним рушієм — невелика сума, порівняно з розробкою свого рушія. Тому якщо коротко: Unity зробили цілком нормальний податок за те, що ми маємо доступ до рушія, який має все для комфортної роботи. ЗМІ та спільнота рознесли це рішення, при цьому не розібравшись в рівнях підписки на Unity. Банально, маючи Pro версію ви можете забути про Runtime Fee до прибутку в мільйон доларів», — резюмує Владислав.
«Прикро, що рушій переживає погані часи»
Indie Game Developer (ігри Undervault, Farlanders) Андрій Бичковський своєю чергою зазначає, що особисто його ця зміна не торкнеться саме через позначку у $200 тисяч. Втім, він добре розуміє обурення спільноти розробників.
«Основні моменти які я бачу:
- ця модель монетизації (до 20 центів за інстал) сильно вдарить по тим, хто мало заробляє з одного користувача (інсталу) і в першу чергу це фрі-ту-плей ігри з не дуже хижею монетизацією. Якщо умовна мобільна гра заробляє 20 центів з гравця, то доведеться 100% доходу (зверху від $200 тисяч) віддавати Unity;
- проблеми з довірою до кампанії. Однією з сильних переваг Unity, порівняно з тим же Unreal Engine, була пласка система монетизації — платиш фіксовану суму за робоче місце розробника на відміну від 5% роялті UE. Зараз це змінилося і нова монетизація почне діяти через три місяці, не лишаючи розробникам жодних альтернатив. Чи можна бути впевненим що через деякий час правила знову не зміняться?
- сама система „плати за інстал“ виглядає дуже нечіткою, з багатьма проблемними граничними випадками типу підписок, безкоштовного демо/прологу, піратськими копіями та бандлами, в рамках яких продаються мільйони копій за копійки.
Unity має погані фінансові показники і майже мінус $1 млрд чистого прибутку за 2022 рік. І до цього кампанія не мала жодного прибуткового року. Тому я можу зрозуміти чого вдалися до такого рішення. Прикро, що рушій переживає погані часи, адже особисто мені подобається працювати в Unity і альтернатив серед інших я поки не бачу», — розповів нам Андрій.
Загроза для ринку HyperCasual
Засновниця Unity Tech Learn Arcueid D’athemon додає — якщо звернути увагу на деталі, то все виглядає не так погано. Втім, зміни цінової політики Unity сильно вплинуть на HyperCasual долю ринку, але беручи до уваги те, що HyperCasual вже починав стагнацію, таке рішення від Unity його може дуже сильно пошкодити.
«Нове Runtime Fee залежить від встановлень, тобто чим більше встановлень — тим більше буде потрібно сплатити. Тому для ринків краще залучати гравців на довгий проміжок часу, щоб отримати більше прибутку за одне встановлення. Водночас HyperCasual ринок налаштований на те, що гравець зайде на20-30 хвилин, подивиться як можна більше реклами та вийде з гри чи видалить її. Такі зміни можуть вплинути на життя студій, особливо тих, що займаються HyperCasual та аутсорс/аутстаф компаній. Якщо HyperCasual ринок дуже сильно постраждає, велика кількість розробників з парадигмою „воно-ж-працює“ почнуть заповнювати інші ринки і будуть тим самим збивати ціни розробників та компаній», — пояснює вона.
За словами Arcueid D’athemon, на соло- та інді-розробників це не так сильно вплине, через їх ринкову модель, в якій важливо утримати гравця довше та продати йому ще й DLC чи продовження гри.
«А ось на саму Unity це вплине скоріш позитивно через стабільний потік грошей від компаній, які випускають ігри та заробляють на них. Для Unity цей фінансовий потік буде значити, що вони вперше за 5 років мають можливість почати отримувати чистий прибуток. Більша стабільність буде залучати більше інвестицій та великих проєктів. Хоча виглядає так, що рішення трохи поспішне і завдасть тимчасових репутаційних втрат», — резюмує розробниця.
Ігор на Unity стане менше
Руслан «Ternox» Саліков, організатор Ukrainian Visual Novel та розробник гри STONKS-9800, впевнений, що Unity відмовиться від анонсованих змін через величезну хвилю незадоволення.
«Unity вирішили скористатись своїм панівним положенням та заробити більше, але вони наразі єдині, хто придумали таку дивну систему оплати „за інстали“. Це дуже незручно та неправильно, особливо враховуючи, що є ігри за $5 (як Vampire Survivors), а є ігри за $70 доларів. Усі вони рівні та будуть платити на схожих умовах. Удар по репутації вже завдано непоганий і якщо нічого не зміниться, то багато розробників оберуть замість Unity щось інше і результати цього ми побачимо з часом — ігор на цьому рушію буде менше, як і молодих спеціалістів», — прогнозує Ternox.
Нарешті, Lead Unity Developer у студії APPSULOVE Євгеній Ратушний вважає, що нова політика торкнеться тільки більш менш великих компаній, а на інді-ринок вплив буде мінімальний.
«Загалом зрозуміло, що накладання будь-яких комісій на розробників негативно впливає на ринок розробки і на ринок праці. Їх модель мала б мотивувати робити ігри на своєму рушії, щоб показувати його можливості та попит на свій продукт. Може, звісно, їх бізнес-модель була недостатньо успішна і не забезпечувала належний потік фінансових ресурсів, який міг би підтримувати конкурентоздатність рушія на належному рівні? А можливо, Unity сама перестане бути інді-рушієм і ці гроші спрямують на розвиток продукту? Це ще відкрите питання», — зазначає Ратушний.
Загалом, тема нової політики монетизації буде гарячою найближчі тижні, а може й місяці. На момент написання цього тексту топік «Official Unity plan pricing and packaging updates» на офіційному форумі рушія мав вже понад сотню сторінок, а кількість студій, що заявили про можливу відмову від продукту зростає кожного дня. Чи вб’є це саму компанію Unity? Навряд чи. Чи підірве це довіру до неї? Напевно, так. Особливо, якщо враховувати, що за тиждень до великого анонсу CEO Unity Technologies Джон Річітелло та ще декілька стейкхолдерів компанії продали частину своїх акцій.
Підписуйтеся на Telegram-канал @gamedev_dou, щоб не пропустити найважливіші статті і новини.
2 коментарі
Додати коментар Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів