«Полон виявився таким же страшним, як і Азовсталь». Project Management Team Lead у Plarium — про батька в полоні, його стан та труднощі обміну
Аліна Смокова — Project Management Team Lead у Plarium, батько якої понад півтора року перебуває в статусі військовополоненого. Він став на захист України у
В інтерв’ю GameDev DOU Аліна розповіла, чому її батько пішов у військо, що про нього відомо сьогодні та чому зараз — саме час привертати увагу до теми повернення військовополонених.
«Завдяки татові я пройшла школу правильної любові до своєї країни». Про військову витримку й останні слова перед полоном
Тато пішов служити у
Імовірно, зараз я його в дечому ідеалізую, але дозволю собі це. Бо тато — супергерой, на якого я дуже сильно чекаю.
На початок повномасштабної війни він був разом з усім своїм підрозділом, з усім «Азовом» у Маріуполі. Вони опинилися в оточенні досить швидко — майже з перших днів. 86 днів тривала оборона Маріуполя, але, звісно, довго триматися в таких умовах було неможливо. Бракувало їжі, води, медикаментів, оснащення...
У той період тато особисто виходив на зв’язок приблизно раз на три тижні. Іноді, коли довго не отримувала від нього новин, писали побратими — я їм за це дуже вдячна. Це були темні часи, і навіть плюсик у телеграмі ставав ковтком повітря.
Моменти, коли вдавалося поговорити саме з татом, я згадую й досі. Бо його слова тримали мене тоді й тримають зараз. Він жодного разу не поскаржився, не пожалівся. Натомість казав, що все буде добре, заспокоював. І це при тому, що на той час я перебралася з Харкова до центральної, відносно безпечнішої частини України. Інколи відчуваю сором, адже він, здається, підтримував мене більше, ніж я його.
Ближче до кінця березня
Був лише один раз, коли він вийшов на зв’язок і сказав: «Аліно, нам дуже важко. Кричіть, будь ласка, за нас. Просіть про допомогу. Бо ми кричати вже не можемо». Тоді вони вже були на «Азовсталі», відрізані від усіх (у квітні
Та довго так тривати не могло. Й у травні
Пам’ятаю останнє, що тато сказав мені напередодні: «Не здавайся і борися». Так я намагаюся робити й до сьогодні.
«Це максимально кепська ситуація». Як мала відбуватися комунікація щодо полонених і яка вона насправді
Насправді я взагалі майже не пам’ятаю період життя, коли відбувалися всі ці події на «Азовсталі», коли захисники тільки вийшли в полон. Все як одна чорна пляма в голові.
Коли воїни здалися в полон, транслювалася думка, хоч і неофіційно, що це — на кілька місяців, а потім усіх їх повернуть додому (після боїв за Маріуполь у російському полоні опинилося понад 2,5 тисячі українських бійців із заводу «Азовсталь», — ред.). Це був не найкращий, але принаймні якийсь варіант. Він дозволяв зберегти життя особового складу. Тоді я була дуже наївна і сподівалася, що до кінця літа побачу тата. Якби могла повернутися в минуле, сказала б собі не плекати марних надій.
Тоді ж піднялося багато медійного галасу, писали петиції... Коли воїни вийшли в полон, утворився громадський рух, саме у вигляді організацій: Асоціація родин захисників «Азовсталі», «Жінки зі сталі» (матері й дружини воїнів). Довкола цих організацій усі й об’єднувалися.
Ми почали активно комунікувати з державними структурами. Для родичів було відкрито спеціальні канали зв’язку з представниками ГУР, СБУ, Національного інформаційного бюро.
Тоді ж почалася комунікація з Червоним Хрестом. (Без)діяльність цієї організації — чи не найбільше розчарування всіх українців, не тільки родичів військовополонених.
Як усе мало відбуватися? Червоний Хрест мав виступати гарантом безпеки, правильного процесу виходу в полон, гарантом дотримання всіх правил міжнародного права щодо поводження з військовополоненими. Але нічого такого представники цієї організації не зробили. Що зазначено у Женевській конвенції про поводження з військовополоненими? Країна-агресор, яка їх утримує, має забезпечити зв’язок полоненого з родиною. Хто це має контролювати? Міжнародний комітет Червоного Хреста. Так само ця ж організація має перевіряти умови утримання полонених, чи надавали їм медичну допомогу, чи забезпечили їжею. А що каже Червоний Хрест зараз? Нічого. Вони не можуть перевірити військовополонених, бо росія такої можливості не надає. Все. І це максимально кепська ситуація.
Як мені повідомляв сам тато, ще до полону, він не був поранений. Але в нього є хронічні захворювання, які могли загостритися. І я дуже сумніваюся, що це турбує тих, хто утримує наших воїнів.
Раз або двічі на місяць я регулярно телефоную до Червоного Хреста. Проте щоразу чую одні й ті самі фрази: «Ми нічого не знаємо, доступу до полонених не маємо».
Востаннє я отримувала інформацію про тата від його побратимів, яких звільнили з полону в травні
Відтоді вже минає восьмий місяць. Більше я нічого про нього не чула. Наших воїнів перевозять з місця на місце. Але чи перевозили мого тата і де він бодай теоретично — мені невідомо.
Я знаю, що українські держструктури, які залучені до процесу обміну військовополонених, роблять усе можливе для їхнього звільнення. Зокрема — ГУР, яке цим переважно і займається. Я точно знаю, що мій батько фігурує в списках на обмін (це підтвердили ще в липні
«Будь-яка публічність може вплинути на обмін». Чому про полонених нечасто говорять публічно, а зараз цю тему активно порушують
Ще минулого року, коли історія з полоном тільки почалася, родичів просили особливо не галасувати в медіа, не публікувати фото полонених, ховати їхні обличчя. Окрім того, я підчистила свій інстаграм, а потім узагалі закрила його. Подумалося, що так буде безпечніше насамперед для тата. Адже будь-яка публічність може вплинути на обмін. Якщо військовополонений стає дуже медійним, його навряд захочуть швидко віддати або він буде «дорого коштувати». Тому тривалий час майже ніхто з мого оточення не знав, де служив мій тато і що з ним.
Але не так давно я усвідомила, що нічого не відбувається. Я не галасую, а далі що? Тато досі не вдома. Тому я вирішила потрохи відкривати соцмережі й говорити про це. Коли відкривала інстаграм для репосту допису з фотографіями акції на підтримку військовополонених у Харкові, у мене тремтіли руки. Чи правильно я роблю? Чи не нашкодить це татові? Це тремтіння і страх спричинені лише одним: у мене ні над чим немає контролю. Звідси й сумніви.
Але я рада, що зробила це. І тепер галасуватиму всюди, де тільки можу. Інші родичі військовополонених гарнізону «Маріуполь», з якими ми спілкуємося в закритих групах, також бачать у цьому сенс. З грудня ми активніше виходимо на мітинги, бо всі зрозуміли, що просто сидіти й чекати неможливо.
Ми хочемо привернути увагу нашої влади, країн-партнерів, ЄС, ЗМІ та просто людей по всьому світу, щоб підняти шанси на виживання й повернення наших захисників і захисниць. Можливо, вони згадають, усвідомлять, що дуже багато воїнів і досі в полоні. І жодних правил поводження з ними росія не дотримується — це міжнародний злочин. Можливо, наші акції створять тиск на країну-агресора в питанні обмінів, бо їх немає, особливо для азовців.
«Не забувайте про військовополонених. Кричіть про них». Як не опускати руки й допомогти повернути воїнів додому
Як я досі тримаюся? Не знаю, чесно. У мене були дуже важкі періоди, коли я буквально не вставала з ліжка. Наприклад, після теракту в Оленівці (у ніч з
Але, певно, тато зарядив мене останніми словами: треба триматися. Я маю бути сильною заради нього. Хоча б для того, щоб, коли тато повернеться, мати вдосталь сил і ресурсів підтримати його.
І безмірно тримає на плаву ідея, що, поки війна не закінчилася, ми не маємо права здаватися в принципі. Звісно, бувають дні відкатів: вони потрібні, у всіх вони є. Тоді я даю собі право поплакати, пожаліти себе. Але потім встаю і йду.
Дуже сильно підтримують люди довкола. Коли я відкрила свої соцмережі й розповіла про ситуацію з татом, мені стали писати з усіх регіонів. Це були слова добра, побажання якнайшвидшої зустрічі. Як тут опустити руки? Тата чекаю не тільки я! І йому буде це приємно почути.
Ще мене неабияк рятує робота. Інколи я думаю, що занадто поринаю в неї. Але це фактор стабільності. Це — рутина в гарному сенсі цього слова, бо на роботі все зрозуміло, тут неймовірні люди й підтримка.
Тобто загалом стан — стабільно «не дуже». Але варіантів немає: тримаюся і вірю в краще.
Момент нашої зустрічі прокручую перед сном кожного вечора. Уявляю, як повертають тата і як я його вперше бачу. Мабуть, на якомусь мазохістському рівні перебираю в голові можливі сценарії, в якому стані він повернеться, щоб бути готовою.
Я скажу йому «дякую». Скажу, що люблю його, що він удома і тепер усе буде добре. А потім, звісно, приділю йому ще багато часу. Доведеться пройти медогляди та забезпечити для нього все необхідне. Я нещодавно перебирала татові речі й зрозуміла, що з одягу вдома пара штанів, футболок та светрів. Усе решта — в Маріуполі й уже, ясна річ, знищено.
А далі я продовжу виходити на акції, підтримувати родини військовополонених, поки не повернуть усіх азовців і не лише їх.
Що ще сказати? Не забувайте про військовополонених. Кричіть про них. Бо лозунги «Полон вбиває», з якими ми виходимо сьогодні, — це не просто слова. Він дійсно вбиває. Пам’ятайте про захисників. Бо вони не можуть кричати за себе. Вони не можуть навіть подзвонити своїм родинам.
Робіть усе заради перемоги. Так чи так, а наближення перемоги пов’язане і зі звільненням полонених. Не опускайте руки: донатьте, волонтерте. Кожен має робити те, що в його силах.
11 коментарів
Додати коментар Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів