Огляд української гри STONKS-9800: життя токійського брокера, купа контенту та японська локалізація
Сьогодні у ранній доступ вийшов симулятор фондового брокера STONKS-9800 від українського розробника Ternox. Він відомий роботою над іграми Taimumari й Little Time Hero, організацією конкурсу Ukrainian Visual Novel Jam та написанням блогів про нюанси роботи інді-розробників з PS Store.
Напередодні релізу STONKS-9800 ми пограли в цей несподівано захоплюючий біржовий симулятор та поспілкувалися з її творцем про те, як з’явилася ідея гри, на що вона схожа та навіщо там японська локалізація. Важливе уточнення: ми грали виключно у відкритий режим, оскільки сюжетна кампанія наразі недоступна.
Стань брокером, заведи дівчину та частіше ходи відпочивай
Перший день 1980 року. Перед гравцем — старий монітор, на якому дані про його загальний статок, доходи, витрати, житло тощо. А ще динамічні графіки, що відображають зміну вартості акцій кількох компаній. Саме ця інформація є одним з ключових елементів ігроладу STONKS-9800: гравцю потрібно слідкувати, як з кожним днем міняється вартість гігантів типу Ninento, Ponika, Mirubisi, GemuStop та інших й продавати їхні акції, або ж навпаки купляти. На ціну можуть вплинути різні події: чутки про нездорову атмосферу в компанії, кадрові рокірування, вдалий випуск нового продукту та ще багато чого. Раз на місяць гравець отримує (або ні) дивіденди з цих акцій. Також він може дочекатися вдалого моменту і продати їх за вигідною для себе ціною, ставши справжнісіньким мультимільйонером.
На перший погляд, виглядає досить просто — слідкуй собі за ринковою кон’юнктурою, торгуй акціями і заробляй віртуальні гроші. Та чим більше проводиш часу в грі, тим глибшою, багатошаровою вона стає і тим сильніше вона затягує. Так, головним NPC гри є ваша радниця Емі. Вона не тільки повідомляє новини й аналітику по компаніях, але й усіляко підтримує свого боса, турбується про стан його здоров’я та інколи радить піти у відпустку.
Звісно, з нею в грі є романтична лінія. Стосунки з Емі залежать від рівня дружби — цей показник підвищується, коли гравець просто спілкується з дівчиною, робить вдалі інвестиції та гарно заробляє на своїх акціях. З часом навіть з’являється можливість сходити на побачення, змінивши напружену атмосферу офісу на вечірню прогулянку, а офісний костюм своєї співробітниці на спокусливу сукню.
Хоча «рівень дружби» з Емі — лише один шматочок пазла. На ігрову сесію, наприклад, впливає рівень комфорту, який залежить від оселі, де живе герой, та автомобіля, яким він ним користується. На гроші від вдалих угод можна придбати новий, більший та комфортніший дім: двохкімнатну квартиру, трьохкімнатний будиночок чи семикімнатний маєток. Аналогічна ситуація і з авто. Головне, щоб гравцю вистачило навичок заробити собі на цей комфорт. Втім, якщо STONKS-боги не підуть на зустріч і буде дуже скрутно з грошима, оселю можна продати чи здати в оренду. Або ж взяти на неї позику в місцевому банку.
Разом з показником комфорту в грі також є показники «щастя» та «стресу». Останній підвищується, якщо гравець намагається заробити усі гроші світу та нехтує відпочинком. В критичних випадках головний герой потрапляє у лікарню і якийсь час не може торгувати на біржі. Такий сценарій небезпечний з фінансової точки зору — поки ви хворієте, сумнівні журналісти можуть випустити про одну з ваших компаній негативний матеріал і її акції катастрофічно впадуть. Щоб уникнути цього, потрібно інколи пропускати пару коктейлів у барі, ризикувати на іподромі чи витрачати гроші в ігровому автоматі патінко. Словом, жити життям типового токійського брокера.
«Дуже складно щось очікувати, бо гра досить унікальна»
Сам Ternox розповідає, що ідея такої гри з’явилася у нього дуже давно — ще наприкінці
«Я навіть починав робити років дванадцять тому, але закинув. І от у2020-му зробив маленьку гру STONK-9800 на джемі з темою Watch Them Grow. З того часу роблю з цього більш повноцінну гру. Насправді я навіть не знаю з чим можна порівняти її, бо схожих механік майже не бачив. Хіба що трохи надихався грою Yakuza 0 для передачі атмосфери. Головною проблемою під час роботи звісно стала повномасштабна війна. Також трохи незвично було працювати з японською мовою та шрифтами. Хотілось знайти автентичний шрифт, у якого звісно ж не було української абетки. Довелося малювати власноруч», — додає автор STONKS-9800.
Цікаво, що гру з купою елементів, механік, міні-ігор та не одним десятком характеристик Ternox зробив майже один. Інтерфейс створював за допомогою ресурсів рушія, Емі намалювала його подруга, а музика в грі — безкоштовна. Розробник взяв її у одного японського композитора старих ігор.
«Після першого показу гри вона розлетілася по японськім новинним сайтам і продовжує це робити при будь-якій згадці. Тож я зрозумів, що необхідно мати японську локалізацію. Як мінімум, для автентичності. Переклад робив через знайомих, а зараз він покращується через замовлення на fiverr», — пояснює Ternox.
У грі дійсно є три повноцінні локалізації — українська, англійська і японська. І це вражає, якщо враховувати кількість контенту. Мова не тільки про якісь фінансові показники компаній та діалоги з Емі. Інколи, наприклад, гравцеві розповідають, як він відвідав виставку в музею чи потрапив на перформанс незвичайного артиста. Або ж просто новини про те, як дивна чайка перемогла цілий військовий загін. Також варто додати, що кожна вилазка в бар чи промова на зборі акціонерів розширює мережу контактів — за понад п’ять годин оглядачу вдалося зібрати понад 20 знайомих, які кожної суботи кликали заклопотаного брокера в бар. І все це під автентичний саундтрек, який ніби воскрес з аніме
Звісно, у грі поки що є певні проблеми. Так, під час прогулянок з Емі не вистачає різних варіантів відповіді на її питання. Інший приклад — купівля акцій. Поки у грі не можна ввести цифрами, скільки саме ти хочеш їх купити. Таке потрібно на етапі, коли гравець вже є солідною людиною і може придбати за раз цілий відсоток. Та про проблеми знає і сам автор.
«Серед планів — дороблювати гру до повного релізу. В ньому має з’явитися сюжетний режим, покращене керування компанією, більше міні-ігор, більш розвинута купівля-продаж нерухомості та ще більше перекладів на різні мови. Втім, дуже складно щось очікувати від гри, бо гра досить унікальна і її навіть ні з чим порівняти. Я от питав тестера: «як тобі гра, може щось додати треба, чого не вистачає?». Він каже «а я не знаю що можна додати, бо я не бачив ігор такого жанру, мені ні з чим порівнювати», — резюмує Ternox.
Висновки
STONKS-9800 виглядає, як відчайдушний, навіть нішевий експеримент. Ну кому цікавий симулятор брокера в аніме стилістиці на екрані старого монітора? Але вже через пів години ти розумієш, що просто так вийти з цієї гри дуже складно. По-перше, виникає нездоланне бажання скупити усі акції, які є в цьому світі й мінлива природа ціни цих акцій тільки додає азарту в процес. По-друге, кількість дрібниць та нюансів, які заклав в гру розробник, вражає. Стосується це всього — новинних повідомлень під час робочого тижня, спілкування з радницею, міні-ігор на зборах акціонерів тощо. Тож якщо ви хоч колись задумувалися, як воно, бути заклопотаним токійським брокером на біржі — ми наполегливо радимо вам спробувати STONKS-9800.
Плюси
- ігролад, що захоплює на кілька годин, хоч гра і виглядає напрочуд простою;
- кількість кумедного та симпатичного контенту;
- неповторна стилістика аніме 80-90-х років.
Мінуси
- відсутність сюжетної частини;
- є питання до окремих механік купівлі та продажу.
Підписуйтеся на Telegram-канал @gamedev_dou, щоб не пропустити найважливіші статті і новини
2 коментарі
Додати коментар Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів