Російський слід, звільнення без виплат та погрози сім’ям. Розслідування про Plazma Studio: частина 2
Наприкінці лютого ми випустили розслідування про Plazma Studio. Це геймдев-студія, яка зареєстрована на Мальті, однак сформована з українських розробників. Нещодавно вона випустила в дочасний доступ VR-стратегію Expansion.
З жовтня 2023 року компанія не виплачувала винагород своїм фахівцям через фінансові проблеми. Працівники були оформлені як ФОП і отримували кошти на основі актів виконаних робіт. Останній з цих документів компанія склала з припискою, що жодна зі сторін не має претензій до іншої. При цьому виплати так і не відбулися.
Впродовж останніх тижнів ситуація в Plazma Studio набула розвитку. Велику частину розробників видалили з усіх чатів і закрили їхні корпоративні акаунти. Лишилися тільки ті, хто погодився співпрацювати на умовах керівництва. Паралельно з’явилася інформація, що серед менеджменту компанії є росіянин, а після повномасштабного вторгнення Plazma намагалася співпрацювати з рф.
Поточна ситуація в компанії
Майже одразу після публікації першої частини розслідування в Plazma Studio відбувся спільний дзвінок із засновницею — Оксаною Солопко. Під час розмови керівниця погрожувала, що працівники, які спробують зіпсувати репутацію компанії, точно не отримають виплат за виконану роботу. У нас є відео із записом висловлювання Солопко на цю тему.
«Если мы разговариваем в таком ключе, я заверяю вас, как бы это ни звучало. Те, которые попробуют поломать рейтинг, написать дурной комментарий, выплату не получат. Это будет моя сатисфакция», — сказала Солопко (мову оригіналу збережено).
В межах тижня після цієї заяви керівництво розпочало зачистку чатів та корпоративних акаунтів. За даними наших джерел, без будь-якого попередження видалили 70% працівників Plazma Studio. У фахівців забрали облікові записи електронної пошти, доступ до Slack, Google Drive та інших робочих сервісів. Ніякої інформації, чи будуть виплати й скільки на них очікувати, розробникам не надали. А канали зв’язку з менеджментом тепер перекриті.
Працювати в Plazma лишилися люди, які погодилися на умови керівництва. Тобто довести VR-стратегію Expansion до релізу, щоб з доходу від продажів отримати зароблені кошти. Деякі наші джерела лишилися в студії, і вони повідомили, що розраховують саме на такий сценарій. А видалення акаунтів тепер уже колишніх працівників менеджмент пояснив економією. Нібито за кожен обліковий запис доводиться платити окремо, тому й довелося їх позбутися.
«Кожен акаунт коштує грошей. Майже всі прибрали, бо за кожен платили щомісяця, а грошей у компанії майже немає. Усій команді донесли цю думку», — розповіли джерела.
Що ж до виплат, то розробники, які лишилися в Plazma Studio, з їхніх слів, отримали 50% коштів за лютий. Їм також пообіцяли надіслати другу половину найближчим часом, а ще — винагороди за березень та квітень. Виникає логічне питання: звідки взялися гроші? У першій частині розслідування Солопко дала нам коментар, в якому підтвердила втрату фінансування.
Однак тепер, за словами наших джерел, менеджмент повідомив фахівцям, що у Plazma з’явився «анонімний інвестор». Зафіксуємо цей момент і повернемося до нього пізніше.
Силами залишків команди Expansion вдалося довести до релізу в дочасному доступі Steam. На момент написання матеріалу в проєкту було всього одинадцять відгуків від користувачів, один з яких оформив повернення коштів. А максимальний онлайн склав п’ять осіб. Тому поки що продажі гри з великою ймовірністю не перевищують декілька сотень копій.
Тим часом видалені з чатів працівники, як вбачається з наданої нам інформації, не отримали навіть 50% за лютий. І є привід вважати, що менеджмент узагалі не збирається розраховуватися з цими працівниками. Тому що два роки тому керівництво Plazma Studio вчинило так само, тільки назва компанії тоді була іншою.
Передісторія Plazma Studio
З березня 2018 року в Україні існує товариство з обмеженою відповідальністю «Дрім Тім Студіо». Розмір його статутного капіталу становить 1 тисячу гривень, як і у випадку з Plazma Studio. Через цей ТОВ мальтійська геймдев-контора Dream Team Studio LLC провадить діяльність на території нашої держави.
Точніше, провадила, тому що, за даними наших джерел, від неї залишилася тільки оболонка. Формально юридична особа функціонує, та з нею вже ніхто не співпрацює. І далі стане зрозуміло, чому так трапилося.
В українських реєстрах засновником Dream Team вказана LLC Plazma Limited. Тоді як засновником Plazma Studio значиться «Плазма Лімітед» — нібито інша фірма з назвою, написаною українською мовою. Адреси реєстрації на Мальті у двох контор відрізняються. LLC Plazma Limited розташована на Стрейт-стріт, Вінсенті Білдінгс, 29/14 у місті Валетта. Водночас адреса «Плазма Лімітед» — вулиця Моста, 5, алея № 1, місто Аттард. Проте схожість назв компаній зовсім не випадкова.
Як повідомили наші джерела, Dream Team керували вже знайомі нам особи — Оксана Солопко та Владімір Стєрхов, які обіймають посади CEO та PO у Plazma Studio. На момент повномасштабного вторгнення офіс компанії розташовувався в Харкові, на вулиці Донець-Захаржевського. Ця інформація є в реєстрах. Plazma Studio теж нібито розташована в Харкові, на вулиці Олексіївській. Проте згадуємо офіційну заяву про те, що після повномасштабного вторгнення працівники команди роз’їхалися в різні міста. А офіс у зв’язку з війною вирішили закрити.
Однак у цьому твердженні є логічна прогалина. В реєстрах вказано, що Plazma Studio була заснована в середині липня
Джерела розповіли нам, що після початку повномасштабних бойових дій розробники з команди дійсно стали покидати Харків. Хоча Солопко намагалася переконати працівників залишатися в місті, бо «через два-три дні війна завершиться». За словами людей, які це чули, було не схоже, що керівниця вірила у ЗСУ.
Наприкінці лютого та на початку березня
У підсумку всім працівникам сказали звертатися по кошти саме до проєктних менеджерів. Паралельно вище керівництво студії заблокувало доступ до Slack для більшості співробітників. А за декілька днів Оксана та Владімір надіслали скриншоти, які нібито мали довести вину керівників проєктів.
На зображеннях були повідомлення про намір «вивести кошти з компанії». Однак джерела розповіли, що розробники не повірили картинкам поганої якості з явними слідами обробки у фотошопі.
Після цього понад половина команди зайнялася пошуком нової роботи. Фахівці більше не вірили, що отримають свої винагороди. Частина людей дійсно покинула Dream Team. А коли стало зрозуміло, хто вирішив залишитися, керівництво почало диктувати нові умови. Солопко та тодішня HR заявили, що реєструють іншу компанію — Plazma Studio.
Вони стали вимагати у фахівців підписувати договори з новою фірмою. Якщо хтось не погоджувався, то застосували тактику шантажу. Нам відомо про випадок, коли Солопко погрожувала розправою одному з працівників та його сім’ї. А ще керівництво запевняло, що притягне до кримінальної відповідальності людей, які не захочуть переходити під крило Plazma Studio.
На цьому шантаж не закінчився. Солопко та HR вимагали від розробників підписати колективну заяву в поліцію на проєктних менеджерів Dream Team. Лише за цієї умови фахівцям, які погодилися працювати в Plazma Studio, обіцяли виплатити заборговані кошти. Однак зрештою від цього наміру відмовилися заяву не подали.
А щодо решти працівників, то їм так і не виплатили кошти за півтора-два місяці роботи та невикористані дні відпустки. Це стосується всіх, хто так і не перейшов з Dream Team у Plazma Studio. І ось зараз цикл повторився: фахівців, які не погодилися продовжити роботу над Expansion, виставили за двері без будь-якої комунікації та зароблених винагород.
Явний російський слід
У тексті ми неодноразово згадували Владіміра Стєрхова, Product Owner у Plazma Studio. Написання його імені не випадкове, бо саме так керівника називали в компанії. А ще це ім’я повністю видумане. У публічному доступі ніякої інформації про Стєрхова немає, за винятком пустої сторінки на LinkedIn. Там вказано, що Владімір родом з росії.
Звісно, це ще нічого не доводить, та у нас є декілька прямих та опосередкованих фактів про те, що Стєрхов — це росіянин Сергій Шульц, один з трьох засновників G5 Entertainment. Ця компанія теж веде діяльність в Україні, а в жовтні
За даними джерел, Product Owner дуже рідко відкрито спілкувався з працівниками Plazma Studio. Комунікацію вели переважно через Солопко, бухгалтерку або HR. На командних дзвінках у Стєрхова була завжди вимкнена камера. Проте одного разу він усе-таки показав обличчя працівникам. Ті зробили скриншот і надіслали його нам. Показувати знімок ми не можемо, тому що це персональні дані. Проте всі докази, включно із зображенням Стєрхова, у нас є.
Сергій Шульц у публічному просторі майже не з’являвся. Але ми знайшли-таки його фото в старій статті на одному з російських сайтів, а також профіль у ворожій соцмережі «Одноклассники». Якщо порівняти знімки Стєрхова та Шульца, то помітні схожі риси. А ще в Шульца день народження 28 січня, і саме тоді в чатах Plazma Studio вітали Владіміра.

Тепер переходимо до вагоміших доказів. Наші джерела змогли за номером телефону з’ясувати, що Стєрхов — це видумана особа, за якою насправді стоїть співзасновник G5 Entertainment.
«Єдина інформація, яку я про нього знаю, — це його номер телефону з Мальти, який я нещодавно знайшов у корпоративному сервісі для обліку лікарняних. Якщо пошукати його в гуглі, то видає сайт з номерами, де власником значиться Sergey Shults. Тому думаю, що Стєрхов — це Шульц», — повідомили джерела.
А тепер найголовніше — інформація з українських реєстрів. Як ми вже з’ясували за допомогою джерел, Plazma Studio — це все та ж Dream Team. Кінцевим бенефіціаром DT вказаний Сергій Шульц, громадянин російської федерації, про що теж зазначено в реєстрах.
За даними джерел, уже після реорганізації у Plazma Studio керівництво компанії найняло в підрядники таку собі DSVR. Це російська студія, яка створює симулятори та тренажери у віртуальній реальності. На офіційному сайті фірми вказано, що вона співпрацювала з АТ «НИПИГАЗ» та НУО «СИБУР» — масштабними компаніями з рф, які спеціалізуються на будівельній і нафтогазовій сферах.
Найцікавіше — особа керівника DSVR. У російських реєстрах студія оформлена як ТОВ «ДСЕ». Це підтверджує юридична адреса, яка також вказана на офіційному сайті — москва, вулиця Мала Семенівська, будинок 30, офіс
Коли працівники Plazma дізналися, що DSVR — з рф, то почали обурюватися. Тоді, як повідомили джерела, керівництво студії припинило співпрацю з підрядником й повідомило, що нібито не знало про російське походження компанії.
Окремо варто наголосити, що у Dream Team так званого Стєрхова називали саме інвестором. Тут ми й повертаємося до згадки про «анонімного інвестора». Як зазначили джерела, він займався всіма фінансовими питаннями. А на будь-які запити щодо грошей бухгалтерка писала, що спитає або уточнить у Владіміра.
На думку наших джерел, саме Шульц фінансував Dream Team, а згодом і Plazma Studio. Влітку 2023 року компанія підписала контракт з видавцем TapNation. Під його егідою був розроблений один з проєктів формату «три в ряд». Однак через чотири місяці TapNation відмовилася продовжувати співпрацю. Це трапилося якраз у жовтні, коли почалися проблеми з виплатами.
Джерела вважають, що зараз «анонімним інвестором» знову став Шульц під псевдонімом Стєрхов. Проте безпосередніх доказів щодо його вкладень у Dream Team та Plazma Studio немає. Ми цю інформацію теж не змогли підтвердити, тому її варто сприймати на рівні чуток.
Зараз Plazma Studio продовжує функціонувати. Фахівці, яких видалили з чатів, вже не розраховують на виплати. Тим паче що каналів зв’язку з керівництвом більше не існує. VR-стратегія Expansion не змогла залучити аудиторію в ранньому доступі. Чи будуть її допрацьовувати, і чи отримають працівники, які залишилися в команді, обіцяні винагороди за другу половину лютого, березень та квітень, невідомо. Судячи з отриманих нами даних від джерел, це рішення прийматиме росіянин Сергій Шульц.
1 коментар
Додати коментар Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів