Панікувати чи ні: що думають українські ігрові розробники про плани уряду щодо ФОПів
Головною економічною темою країни у січні стала Національна стратегія доходів на
Потенційні зміни викликали стурбованість економістів, юристів, аграріїв, айтівців тощо. Осторонь не лишився і геймдев — ініціативи щодо реформування ФОПів та спрощеної системи оподаткування, якщо їх колись затвердять, обов’язково вплинуть на представників нашої улюбленої галузі. При чому як на тих, хто працює з великими студіями, так і на тих, хто самотужки сьогодні видає ігри.
Головні зміни: злиття ФОПів, диференційовані ставки та РРО
Кабінет міністрів затвердив Нацстратегію 27 грудня минулого року. Це був структурний маяк Механізму розширеного фінансування МВФ, який, за словами прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, посилить фіскальну спроможність держави, адаптує її податкове і митне законодавство до стандартів ЄС та створить стимули для «післявоєнного відновлення». У Міністерстві фінансів додали, що документ «забезпечує підтримку», «віддзеркалює наміри» та «дає чітку картину».
На людську мову бюрократичні закляття почали перекладати вже наступного дня. Наприклад, співзасновник та директор економічних програм Українського інституту майбутнього Анатолій Амелін написав, що в Нацстратегії міститься норма про оподаткування будь-яких надходжень на картку фізичної особи. Головний по податках у Верховній Раді Данило Гетманцев у відповідь назвав Амеліна «самопроголошеним божевільним експертом», звинуватив у «спробі пошуку дешевого хайпу» та зазначив, що в Нацстратегії про таке оподаткування немає жодного слова. Заради справедливості зазначимо, що там дійсно йдеться лише про можливість податкової отримати у майбутньому доступ до інформації щодо стану рахунків.
Втім, дуже скоро з оцінкою запропонованих реформ виступили аналітичні центри та інші експерти. Вони похвалили деякі пункти програми (як от інтеграцію з європейськими системами ПДВ чи усунення корупційних ризиків в діяльності ДПС), але загалом розкритикували стратегію уряду. Не сподобалося спеціалістам механічне перенесення норм розвинутих країн на український ґрунт, спроба зберегти корупційну та репресивну «інституційну пам’ять» ДПС та ДМС, реформа спрощеної системи оподаткування і ще багато чого. Під оцінкою підписалися CASE Україна, Палата податкових консультантів, Інститут соціально-економічної трансформації, Інститут фінансів та права, Інститут Податкових Реформ тощо. Якщо коротко, то експертне середовище закликало владу схаменутися й організувати «інклюзивний процес обговорення та зміни Стратегії доходів».
Загалом, про плани уряду можна говорити довго — вся Нацстратегія займає понад 150 сторінок. Та в контексті геймдеву нас цікавлять конкретні зміни, які стосуються ФОПів. Детально про них варто почитати в цьому матеріалі, але якщо коротко, то:
- другу та третю групи ФОП планують об’єднати;
- розмір податку залежатиме від обсягу отриманого доходу;
- ставки податку будуть диференційовані — від 3% до 17%;
- ставка податку залежатиме від виду діяльності ФОП;
- після досягнення граничного розміру обороту ФОПи, що перебуватимуть на спрощеній системі оподаткування, підлягатимуть обов’язковій реєстрації платниками ПДВ;
- кожен ФОП, який перебуватиме на другій об’єднаній групі спрощеної системи, повинен буде використовувати засоби електронної фіксації розрахункових операцій;
- реформа спрощеної системи оподаткування триватиме не менше як три роки.
Звісно, влада наполягає, що це лише своєрідна дорожня карта реформ, привід для запуску «професійної дискусії» і взагалі-то вимога наших міжнародних партнерів. Але українські розробники ігор ставляться до потенційних змін підозріло. Хоча і з розумінням.
«Я ФОП. Все це, звісно, звучить неприємно»
Що буде з податками для IT-фахівців, ФОПами і як підготуватися до змін
Інді-розробники Руслан «Ternox» Саліков, який минулого року випустив STONKS-9800: Stock Market Simulator, зазначає — спрощена система має назву свою не просто так і хотілося б, щоб вона була реально максимально простою та зрозумілою. Диференційовані ставки податку та додаткова бюрократія, за його словами, цьому не допоможуть. Він вважає, що в такому разі заманювати до себе іноземних фрілансерів після війни буде практично неможливо.
«Я ФОП. Все це, звісно, звучить неприємно. Я, в принципі, не проти платити, наприклад, замість 5% — 10%. Однак якщо буде ставка вище, то вже задумаюсь про перехід на загальну систему, оскільки тоді можна буде віднімати витрати з бази нарахування податків. Скоріш за все мета цієї стратегії саме пересадити на загальну систему людей. Можливо це боротьба з ФОПами, яких масово наймають ІТ-компанії, але це також б’є по маленькому бізнесу, що сумно. Звісно тут вже багато хто почне дивитися на інші країни, де можна вигідно відкрити собі рахунок та платити мінімум податків. Той же 1% від доходу в Грузії. Тому, на мою думку, бороти компанії з купою ФОПів у наймі — це нормально. Але треба робити це якось так, щоб маленькі ФОПи не страждали і бізнес не йшов у тінь. Хоча це лише стратегія. Навіть не якийсь законодавчий акт. Буквально ідея, яку розповіли, щоб ми обговорювали. Тож панікувати зарано, все ще сильно зміниться», — вважає розробник.
Ми також поспілкувалися з художницею, що працює в одній з великих студій, як ФОП. Наша співрозмовниця, яка вирішила лишитися анонімною, зазначає, що зареєструвала ФОП ще до пандемії і вже тоді були рухи, які мали вплинути на таких підприємців. Тому її нова ініціатива не здивувала, хоча й занепокоїла.
«В мене питання: навіщо так ускладнювати життя ФОПам? Я морально готова платити більше податків і десь розумію, що спрощена система має вади. Є зловживання. Але боротися з ними і водночас погіршувати життя, наприклад, фрілансерам — тут логіка мені незрозуміла. Мені здається, що можлива заборона перебувати на спрощеній системі, це занадто агресивно і може багатьох людей змусити якось інакше ухилятися від податків. Може кведи поміняють собі чи ще якось. Я читала думку однієї експертки, що запропоновані зміни можуть нас перенести у бізнес-гетто. Як на мене, то це влучне формулювання», — пояснює художниця.
Своєю чергою Андрій Бичковський, автор ігор Undervault та Farlanders, зазначає, що підвищення податків для ФОПів можна зрозуміти: йде війна, країні потрібні гроші.
«Хоча для фізичних бізнесів де щось закуповують/продають зміна ставки ФОПу навіть на декілька відсотків є суттєвою. Якщо взяти інді-розробників, то навіть потенційний податок у
10-15% не є дуже високим, особливо за світовими нормами. Хоча це й не так мало, якщо порахувати фактичний податок. Припустимо я отримуючи гроші з цифрового майданчика заплачу 15% від прибутку ФОП. Потім частину цих грошей перекажу на виплати контрагентам, які самі заплатять ще 15% податку від свого прибутку. Відповідно сумарно буде сплачено 28% податку рахуючи від грошей що зайшли в Україну, до „чистої“ виплати виконавцю.Також маю непопулярну думку, що треба поступово закручувати хвіртку з веденням найманих працівників як ФОПів. Вважаю несправедливим те що умовні медики, чи інженери на заводах платять всі податки (якщо вірно пам’ятаю це близько 34%), а точно такі самі наймані айтівці на галерах платять 5% + ЄСВ з мінімалки. Це як шведська прогресивна модель оподаткування, тільки перевернута, де бідні платять більше податків ніж багаті. Спрощена форма ФОПу має лишатися лише для підприємців, та фрилансерів. А наймані співробітники мають бути оформлені як наймані співробітники. В ідеалі з податковою ставкою близько 20%, але щоб платили дійсно всі, і без зарплат у конвертах. Але це все звісно не більше ніж мої мрії», — додає Андрій.
В цілому, панікувати поки що дійсно зарано — Нацстратегія не є ні законопроєктом, ні законом, ні навіть підзаконним актом. Фактично це сповіщення про наміри, яке мало на меті перевірити реакцію людей на конкретні зміни податкової політики. Можливо, частина з запропонованих реформ доберуться до сесійної зали парламенту, а решту — зіб’ють експерти дискусіями і критикою. Можливо, що зміни по ФОПам стануть реальністю і українським розробникам ігор потрібно буде якось пристосовуватися до них. Одним варіантом вирішення цієї проблеми з нами поділився розробник, який випускав ігри на мобільних платформах, а минулого року у нього відбулася масштабна прем’єра у Steam. Він попросив не називати його ім’я, але зазначив — ФОПом він не користується і не планує.
«Коли я почав сам паблішити свої ігри, то спитав таксера, як отримувати гроші від App Store будучі ФОПом. Мені сказали, що технічно це можливо, але акт прийняття-передання ні Гугл, ні Епл не видасть. І ти отримуєш це, як роялті. Навіть в платежі там написано саме це. А для ФОПа це не підходило. Тому я вирішив не випендрюваться і піти шляхом отримування цих доходів, як звичайний громадянин. В мене у банку був відкритий доларовий рахунок, ця схема працює і з мобільними платформами, і зі Стімом. Зараз я в Epic Games Store запаблішився. Теж все заверифікувалося, але грошей я поки жодного разу не отримав. Єдине, що банку потрібно пояснювати, чого ти гроші отримуєш, приблизно скільки і ще потрібен договір.
Якщо говорити з точки зору податків, то оскільки я це отримую, як звичайна фізособа, до першого травня потрібно здати податкову декларацію громадянина України. Там як раз є графа „отримані кошти іншим шляхом, типу роялті“. Звісно, податків більше, ніж з ФОПів, не 6%, а 18% ПДФО і 1,5% військовий збір. Це платиться раз в рік. Тобто у 2023 році я заробив грошей і маю заплатити до першого серпня 2024 року».
3 коментарі
Додати коментар Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів