Військовий облік для жінок: відповідаємо на головні питання
Ми продовжуємо ознайомлювати нашу аудиторію з мобілізаційним законодавством України та цього разу розказуємо про постановку жінок на військовий облік. Згідно з останнім опитуванням GameDev DOU, їх в українському геймдеві працює щонайменше три тисячі, і для багатьох з них вже першого жовтня життя може помітно змінитися.
Тому разом зі співкеруючою партнеркою юридичної компанії «Армада» Анастасією Луук та юристкою EVERLEGAL Кариною Сагайдак ми відповідаємо на головні питання на цю тему.
Військовий облік жінок: кого торкнеться та чим керується?
Нагадаємо, що 11 жовтня 2021 року Міністерство оборони України оприлюднило перелік професій, представниці яких зобов’язані стати на військовий облік. Після критики з боку суспільства український уряд змінив документ — на початку квітня
За словами Сагайдак, згідно з Законом України «Про військовий обов’язок і військову службу» жінки, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, а також придатні до військової служби за станом здоров’я та віком беруть на облік. Вже першого жовтня до військкоматів мають йти:
- жінки у віці від 18 до 60 років;
- придатні за станом здоров’я;
- з відповідною спеціальністю.
Відповідно до законодавства, облік обов’язковий для працівниць сфери харчових технологій, стоматології, медицини, психології, маркетингу, менеджменту, банківської справи тощо. Не омине це й IT-спільноту. Серед зазначених у наказі професій:
- телекомунікації та радіотехніка;
- інженерія програмного забезпечення;
- комп’ютерні науки;
- інформаційні системи та технології;
- комп’ютерна інженерія;
- системний аналіз;
- кібербезпека;
- мікро- та наносистемна техніка;
- автоматизація та комп’ютерно-інтегровані технології.
Анастасія Луук додає, що законодавство не передбачає окремих норм для жінок. Тому постановка їх на військовий облік буде проходити за тим самим порядком, за яким на облік стають чоловіки — цей процес керується постановою Кабміну № 921 від 2016 року. Юристка не заперечує, що до нього ще можуть внести зміни. Луук додає, що через певні прогалини та колізії законодавство потребує вдосконалення.
Наприклад, поки не до кінця зрозуміло, як визначатимуть спеціальність жінок — за дипломом чи професією? Але враховуючи, що в самому наказі Міноборони перелік спеціальностей/професій зазначений через слеш, можна припустити, що спеціальність буде визначатись як за дипломом, так і за записом у трудовій книжці (за досвідом роботи). Щодо ФОПів, то тут до уваги братимуть КВЕДи.
Анастасія Луук, юристка
«Щодо обов’язковості постановки на облік. Після шквалу обурення з боку жінок Генеральний штаб ЗСУ 14 липня 2022 року на своїй сторінці у Facebook опублікував допис про те, що жінок братимуть на військовий облік лише за їхньою згодою. Але звертаю увагу на те, що допис у Facebook не є нормативно-правовим актом».
Мобілізація військовозобов’язаних буде пов’язана з мобілізаційними планами та розумінням дефіцитних спеціальностей на фронті. Тому залежно від досвіду служби/навчання на військових кафедрах, дефіцитності спеціальності, сімейних обставин, стану здоров’я, мобілізаційних планів військкомат визначатиме, чи є потреба у мобілізації конкретної жінки. При цьому йтися може і про службу в тилу та виконання аналітичної роботи.
Але Сагайдак нагадує, що заступник начальника головного оперативного управління Генерального штабу ЗСУ Олексій Громов раніше повідомляв — ініційовано внесення змін щодо взяття жінок на військовий облік лише за їхньою згодою. Окремо юристка зауважує, що військовий облік не дорівнює примусовій мобілізації. За словами заступниці міністра оборони Ганни Маляр , це фейк, який був поширений російським медіапростором й наразі у ЗСУ немає потреби у примусовій мобілізації жінок.
Коли та як жінкам стати на військовий облік?
Щоб стати на військовий облік, жінці необхідно звернутися із заявою до ТЦК СП (територіальний центр комплектування та соціальної підтримки), або, якщо простіше, військкомат, додати до заяви копії та оригінал паспорта, ідентифікаційного коду, свідоцтва про одруження, народження дітей і закінчення навчання, довідки з роботи.
Після цього ТЦК СП розбирається, чи входить професія до відповідного переліку. Якщо жінка підпадає під зазначені критерії, то її скерують на медкомісію. До речі, у разі незгоди з рішенням медкомісії його можна оскаржити. Одразу зазначимо, що йти до ТЦК СП жінка має самостійно. Аналогічна ситуація і з ФОПами.
Карина Сагайдак, юристка
«Але наразі не потрібно чекати першого жовтня, щоб встати на військовий облік. Для уникнення у майбутньому великих черг рекомендую вже відвідати військкомат. Про таку можливість нам підтвердили безпосередньо у самому ТЦК».
Додамо, що для бронювання спеціалістки на підприємстві винятків щодо жінок не існує, а про загальні вимоги ми писали у попередньому матеріалі. Якщо коротко, то військовозобов’язана жінка повинна стояти на обліку, мати не дефіцитну спеціальність, належно обґрунтувати важливість саме її на робочому місці. Щодо бронювання ФОПів, то, за словами Луук, тут є певні колізії у нормативному регулюванні. Але, спираючись на власний досвід, вона наголошує: ФОПів також бронюють за умови дотримання всіх вимог, які висуває Міноборони та профільні міністерства.
Як бути вагітним жінкам і тим, хто доглядає малолітніх дітей?
Резонансною також є тема постановки на облік вагітних жінок чи жінок, що доглядають малолітніх дітей. Сагайдак наголошує: жодних винятків у законодавстві тут немає. Навіть ці верстви населення, а також жінки, що працюють за договорами цивільно-правового характеру та домогосподарки, мають стати на військовий облік, якщо у них відповідна фахова належність.
Луук підтверджує, що немає жодних винятків і нагадує: всі винятки перелічені у
Анастасія Луук, юристка
«Міноборони зазначає: жінки з неповнолітніми дітьми не будуть мобілізовані. Але це знову слова. Можливо, до першого жовтня ще внесуть зміни. Щодо вагітних жінок, то це може бути підставою для неможливості служити за медичним протипоказанням. У будь-якому разі придатність кожної жінки до військової служби визначатимуть залежно від стану здоров’я та інших обставин, згідно з нормами законодавства».
Чи випускатимуть жінок на обліку за кордон?
Багато дискусій виникає також навколо теми виїзду за кордон тих, хто став на облік. Нагадаємо, що на період дії воєнного стану та в умовах загальної мобілізації виїзд за кордон заборонений військовозобов’язаним чоловікам віком від 18 до 60 років. При цьому на сайті президента України вже третя петиція з проханням зняти це обмеження набрала необхідну для розгляду кількість голосів .
Карина Сагайдак, юристка
«Щодо виїзду за кордон жінками після постановки на військовий облік — то це питання потребує чітких офіційних роз’яснень. За аналогією права — так, виїзд може бути обмежений, аналогічно як і для військовозобов’язаних чоловіків. Однак, Ганна Маляр повідомляла, що рішення щодо обмеження виїзду за кордон військовозобов’язаних жінок немає. Прогнозуємо, що надалі все ж таки стосовно цього питання буде надане офіційне роз’яснення».
Луук додає, що жінки, які вже стоять на обліку та перебувають за кордоном, після повернення повинні в семиденний строк звернутися до військкомату за місцем проживання. Якщо жінка має стати на облік, то повертатися до першого жовтня гострої потреби немає — наразі немає кінцевого терміну для військового обліку.
Анастасія Луук, юристка
«Тому можна це зробити у будь-який час по поверненні. Крім того, є механізм постановки на військовий облік за місцем консульського обліку в дипломатичних установах України тієї держави, де тимчасово перебуває жінка. На дипломатичні та консульські представництва України навіть покладена функція сприяти поверненню військовозобов’язаних в Україну в разі проведення мобілізації та у воєнний час».
Яке покарання існує для тих, хто ігнорує облік?
Якщо ж говорити про відповідальність, то юристки наголошують: граничного строку постановки на облік немає. За словами представників Міноборони, 2022 рік є перехідним, тому до кінця року штрафи точно не будуть застосовуватись. Але варто зазначити, що при порушенні правил та ухиленні від військового обліку можлива як адміністративна, так і кримінальна відповідальність. Йдеться, зокрема, про статтю 210 Кодексу про адміністративні правопорушення та статтю 337 Кримінального кодексу.
За порушення військовозобов’язаними правил обліку накладається штраф у розмірі від 510 до 850 грн. За повторне порушення протягом року — ще один штраф, але розміром вже від 850 до 1700 грн. За ухилення від військового обліку після попередження керівника територіального центру штраф ще раз зросте і буде коливатися між 5100 та 8500 грн. Також можуть призначити виправні роботи до року.
Хоча Анастасія Луук наголошує, що суб’єктом у зазначених статтях виступає призовник, військовозобов’язаний або резервіст. Теоретично до постановки на військовий облік ця норма застосовуватись не може, адже жінка не належить до жодної з цих категорій.
Щодо підприємств, то роботодавці можуть нести відповідальність, передбачену статтею
20 коментарів
Додати коментар Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів