«Всі, хто має справу з дронами, повинні пройти шутери на геймпаді». У які ігри грають військові на фронті
Чи грають в ігри українські військові на фронті? Якщо так, то в які саме та скільки часу на це витрачають? Які девайси вони використовують для геймінгу, що думають про українську локалізацію та чим, на їхню думку, ігри можуть бути корисні для військовослужбовців? Про це та багато іншого ми розпитали воїнів
«Гра дає можливість спілкуватись з друзями, які знаходяться на інших ділянках фронту»
Владислав, офіцер 110 Омбр, на фронті з березня 2022 року
Я почав грати, як і більшість підлітків, через велику кількість вільного часу. До того ж я інтроверт, завдяки іграм став більше спілкуватися з людьми, можна сказати, що велика частина моєї соціалізації пройшла саме в іграх.
Раніше більше грав в казуалки, гонки офлайн, зараз більше став грати в ігри, які з одного боку дають можливість спілкування, а з іншого — заставляють напружувати мозок.
Улюблених ігор у мене багато, можна навіть розбити їх на категорії:
- Багатокористувацькі — Fortnite, PUBG, Call of Duty, CS:GO;
- Інтелектуальні — We were Here, Keep Talking and Nobody Explodes, Superliminal;
- Стелс-ігри — Aragami;
- Сюжетні — «Відьмак», Ghost recon breakpoint, GTA 5, Red Dead Redemption 2, Metro Exodus, S.T.A.L.K.E.R.
Звісно, зараз на ігри уходить небагато часу. Близько 2 годин в спокійний день, спокійний тиждень —
Для ігор використовую комп’ютер та Steam Deck, який дуже виручає, коли немає можливості грати на компі. Під час навчання в військовій академії частіше грав саме на компі, адже вільного часу об’єктивно було більше. Але і грошей було менше, отже замість Стім Деку був смартфон.

Зараз граю, щоб елементарно психологічно розвантажитись і повернути «в баланс» свій морально-психологічний стан. Другий за важливістю фактор — гра дає можливість спілкуватись з друзями, які знаходяться на інших ділянках фронту чи на гражданці.
Загалом граю українською і англійською. Дуже чекаю на локалізацію Call of Duty, Fortnite, Assassin’s Creed, Red Dead Redemption 2 — іноді втрачаєш можливості через брак розмовної практики англійською і не все встигаєш зрозуміти.
Серед релізів на які чекаю, можу назвати Glory to the Heroes, S.T.A.L.K.E.R. 2, нового Spider Man, Assassin’s Creed Mirage.
Якщо ж говорити про те, чи можуть бути корисні ігри для військових, то скажу, що вони не просто можуть, а буквально корисні. Наприклад, завдяки Steam Deck можна освоїти базові навички керування дронами. В багатокористувацьких іграх, про це багато хто вже сказав, зручно освоювати тактику дії малих груп — переговори, координація групи. В S.T.A.L.K.E.R. багато хто отримав уявлення як працювати з підствольним гранатометом. Arma 3 — дуже реалістично показана бойова обстановка, можна отримати корисні навички — як наводити міномет, наприклад. Вважаю, що для сучасного піхотинця ці ігри мають входити в навчальну програму, хоча б для того, щоб мати уявлення ЯК МОЖЕ виглядати сучасний бій.
«На першій лінії чи в госпіталі грав виключно на смартфоні»
Андрій, сержант 110 Омбр, на фронті з березня 2022 року
Починав грати ще в компʼютерних клубах у GTA та Counter-Strike, потім у студентські роки захопився Dota 2, навіть дату першої гри пам’ятаю — 15 квітня 2014. На сьогодні награв близько 8000 годин. А у студентські роки навіть був у складі обласної кіберспортивної команди.
На фронті вподобання не змінилися змінилися. Хоча на першій лінії чи в госпіталі грав виключно на смартфоні — просто щоб відключити мозок. Зараз більше граю на комп’ютері.
Здебільшого граю в CS:GO, Gothic 3, Dota 2, Lineage, PUBG Mobile, Legends Mobile. Граю українською. Дві мої основні гри нормально локалізовані, в Gothic 3 скачав мод і теж не маю проблем з мовою.
На ігри витрачаю близько 2 годин на день. Хоча після поранення змінив посаду і маю трохи більше вільного часу.
Для мене ігри — це ескапізм в чистому вигляді, можливість потрапити в інший світ, моральне розвантаження, заряд енергії, як би це дивно не звучало. Побратими вважають, що насправді я просто зловживаю енергетиками, але це не так ;)
Дуже чекаю на ремейк Gothic 1, Assassin’s Creed Mirage та Corsairs Legacy.
Якщо говорити про користь ігор для військових, то з плюсів — розвинута і прискорена дрібна моторика, уважність до деталей, швидка адаптація до нових обставин і софтів. З мінусів — недосип.
«Хочу, щоб усі популярні ігри були з українськими субтитрами»
Роман, офіцер 110 Омбр, на фронті з березня 2022 року
Граю в ігри з 11 років — починав з Call of Duty. Було і цікаво, і корисно. Наприклад, стратегії дозволяють розвивати тактичне мислення, навички спілкування, можливість максимально зосередитись на процесі.
До війни любив грати в Skyrim та Fallout, зараз перепрохожу їх в різних сценаріях, отже вподобання взагалі не змінились. Якщо детальніше, то мені подобаються наступні ігри:
- Шутери від першої особи — вся серія Call of Duty, S.T.A.L.K.E.R., Battlefield, Ghost recon, God of War, всі частини Metro;
- Стратегії — Total War, Mount and blade, Hearts of iron;
- Пригоди — «Відьмак», Elder Scrolls, Fallout, Red Dead Redemption 2, GTA 5, Days Gone.
Нині граю
Очікую на вихід S.T.A.L.K.E.R. 2 та нової Call of Duty.

Для військових однозначно дуже корисна Arma 3 — можеш легко змоделювати ситуацію і показати як виглядатиме бій в різних умовах і обставинах. Ну і якщо вирішили бути «зовсім військовим військовим», то стратегії на кшталт Total War дозволяють зрозуміти як тактично управляти військами на полю бою і отримати деяке уявлення про стратегічне планування.
«Війна докорінно змінила погляд на мову навіть в іграх»
Андрій, офіцер 110 Омбр, на фронті з березня 2022 року
Я почав грати з 6 років. Перший компʼютер батько купив в 2002 році і я активно грав на ньому в Medal of Honor. Усі улюблені ігри пройшов саме на компі.
До війни активно грав на PS4 Pro, а не на компі. Мобільний геймінг не визнаю і вважаю неможливим реалізувати на ньому свій геймерський потенціал;) Зараз граю на Nintendo Switch.
Серед улюблених ігор на ПК: Red Dead Redemption 2, Battlefield 3, Medal of Honor, Call of Duty, GTA San Andreas, Arma 2 DayZ, Fallout
А от у що я б ніколи не став грати — це фентезійні ігри з усіма цими драконами, замками. Також взагалі не розумію казуальні ігри і World of Tanks.
Зараз чекаю на ремастери всіх ігор, в які грав в дитинстві — це вся крута класика, яка не потребує презентацій.
Нині виходить пограти
Я виріс в російськомовній родині, тому стандартно обирав російську мову в налаштуваннях. Але війна докорінно змінила погляд на мову навіть в іграх. Українську локалізацію хочу бачити в усіх улюблених іграх — у українського дубляжу взагалі неймовірний потенціал.
Щодо користі ігор для військових, то вважаю, що всі, хто має справу з дронами, повинні пройти шутери на геймпаді. Red Orchestra вважаю ідеальним симулятором для командного складу, якщо грати в кооперативі. Як і в реальному житті, повноцінно ти граєш до першого поранення — твого чи когось з твоєї команди. Вчить оцінювати обмеження на війні та ризики. Arma 3 вважаю скоріше шкідливою з точки погляду перенесення на реальний досвід, тому що не дає можливості реально оцінити свої навички. Занадто далека від реального життя.
Немає коментарів
Додати коментар Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів