Як українська компанія L3D Studio працює з замаскованими росіянами та що про це думають її співробітники
Як бути, якщо ваш клієнт за документами європейська компанія, але має міцний російський бекграунд? Здається, рішення очевидне — обірвати усі контакти. Та що робити, коли це один з найбільших ваших замовників і такий крок потенціально загрожує фінансовій стабільності? Схоже, саме перед такою дилемою опинилася українська L3D Studio.
Нещодавно наші читачі зауважили, що вона активно працює з Gaijin Entertainment. Остання вдало маскується під угорську, але за сукупністю факторів є російською. Що про це думають у L3D Studio та як співпрацю з європеїзованими росіянами пояснюють її працівники — читайте в нашому новому розслідуванні.
Робота на Gaijin та кілька доказів, що вони росіяни
Засновник та керівник L3D Олександр Лисенко описує свою студію, як аутсорс-компанію, що спеціалізується на створенні моделей військової техніки для ААА-ігор. За його словами вони є лідерами на ринку постачальників послуг у цій ніші. Портфоліо команди дійсно вражає кількістю та якістю військової техніки — від зброї та авто до танків та дредноутів.
Якщо заглиблюватися в історію компанії, то за даними аналітичної системи YouControl вона була зареєстрована у жовтні 2021 року. Втім, інстаграм-сторінка L3D свідчить, що почала вона працювати трошки раніше — перший запис там з’явився у листопаді
Згодом в соцмережах L3D з’явилися моделі для War Thunder — головного продукту Gaijin. Зараз більшість постів в інстаграмі студії стосується саме цієї гри. Потік нової техніки не зупинився навіть після повномасштабного вторгнення, а останній запис (про китайський танк ZTS63) з’явився вже у березні цього року. Чому були підстави для зупинення потоку після 24 лютого
По-перше...
Gaijin Entertainment заснували Антон та Кирило Юдінцеви у 2002 році. Вони тоді закінчували московський державний університет, вже мали досвід роботи в ігровій індустрії, але хотіли будувати власний бізнес. За десять років компанія випустила майже півтора десятка ігор, але визначним для неї став
Наприклад, й досі немає інформації про закриття осередків компанії у москві, санкт-петербурзі, воронежі та Севастополі, а в інтерв’ю 2016 року Антон Юдінцев впевнено називав свою компанію «вітчизняною». Ба більше, російський депутат Антон Горєлкін в червні
По-друге...
Колектив GE зараз налічує близько 200 людей і, на перший погляд, його можна назвати дійсно інтернаціональним — там є люди з Туреччини, Вірменії, Кіпру, Угорщини, Латвії, Польщі, України тощо. Правда якщо трошки заглибитися і подивитися, де навчалася левова частка працівників, то можна знайти передові «європейські» ВНЗ: вища школа економіки, пермський національний політехнічний університет, нижньогородський державний технічний університет, московський державний будівельний університет тощо. На додачу, зараз на російському ресурсі «Хабр Кар’єра» розміщено шість вакансій від GE, а на HeadHunter — п’ятнадцять.
По-третє...
Gaijin Entertainment зробила помітний внесок в російську пропаганду. В жовтні 2014 року компанія випустила міні-фільм «Перемога за нами» у якого зараз понад 15 млн переглядів на ютубі. Реліз ролика стався через два місяці після трагічних та запеклих боїв за Іловайськ, що змушує сприймати його посил певним чином. Цинізм між рядків цієї ситуації чудово демонструє один з коментарів під відео, яким у грудні того ж року хизувалися Gaijin Entertainment: «Війна — це пекло. До речі, чудово знято».
У
Це GE не зупинило і тоді у War Thunder з’явився спеціальний набір техніки, половину вартості якого перерахували у бюджет стрічки. Згодом, на той момент вже угорська компанія, допомогла з технічною стороною зйомок та працювала над трейлером фільму.
«Для мене дуже важлива увага творців War Thunder до історичних деталей, і особливо ставлення колег до історії війни. Це дуже резонує із моїм ставленням. Gaijin Entertainment вже надали фінансову підтримку, а тепер ми стали справжніми партнерами: об’єднання наших спільних знань та досвіду дозволило нам ставити та вирішувати набагато складніші завдання. Разом ми створюємо епічне та історично правдиве кіно про героїв, якого нам усім дуже давно не вистачає», — зазначав тоді режисер стрічки Андрій Шальопа. Чи варто зазначати окремо, яку позицію по російській війні в Україні зайняв Шальопа?
По-четверте...
Gaijin Entertainment стабільно мовчить, коли питання стосується війни в Україні. Нагадаємо, у січні 2021 року проросійський блогер Олексій Смирнов (знаходиться в базі «Миротворець», як співучасник російських військових злочинців) зняв відео з Донбасу, в якому рекламував ігри Crossout і War Thunder. Згодом ролики були видалені, а GE виправдалася так:
«Ми не надаємо політичної підтримки будь-кому. Ми нічого не знаємо про політику і намагаємось триматися від неї якомога далі. Агентство, яке замовило ту рекламу, видалило її, як тільки усвідомило, що втягує нас у політичну дискусію».
Свою позицію компанія не змінила і після повномасштабної агресії 2022 року. Тоді офіційний акаунт War Thunder опублікував кілька твітів, в яких ще раз нагадав — вони європейська команда, що лишається поза політикою.
Dear War Thunder players,
— War Thunder (@WarThunder) February 26, 2022
You have surely noticed we have scaled down our Social Media activity. Hereby we would like to clarify.
Gaijin offices, owners, directors, servers and employees are based in EU countries, and so the game is not at any risk of shutdown.
За два дні після цієї заяви Gaijin Entertainment пішла навіть далі — для War Thunder вийшло оновлення, яке вимкнуло текстовий і голосовий чат в грі. Прохання спільноти пояснити своє рішення компанія проігнорувала, але згодом пояснила: вони закрили ігровий чат, щоб переконатися, що він не використовується для політичних дискусій.
По-п’яте...
Gaijin Entertainment всі ці роки була активною у рф і це помітно по документах. Наприклад, у 2016 році компанія судилася з кількома російськими провайдерами, які мали закрити доступ до піратських копій фільму «28 панфіловців» в мережі. А 4 травня 2023 року московський міський суд задовільнив позов Gaijin до однієї з компаній щодо використання символіки та логотипів гри War Thunder. Окрім того, за даними російських аналітичних систем, товариство з обмеженою відповільністю «Гайдзин Ентертейнмент» у 2018 році перейшло на спрощену систему оподаткування, у
Податки — в Європу, донати — на ЗСУ, але всередені — погане відчуття
Свою офіційну позицію по війні в Україні L3D Studio також не оприлюднила. Нам в студії пояснили, що вони не робили відкритих заяв, оскільки не є публічною компанією чи компанією, яка знаходиться на слуху. Саме тому у її представників немає чіткого розуміння як і через які канали це потрібно робити. Втім, заради справедливості треба зазначити — Лисенко та chief business development officer студії Олександр Омельянов доволі чітко висловлюються в підтримку України на власних сторінках у соцмережах. Що ж стосується співпраці з Gaijin Entertainment, то офіційна відповідь L3D Studio така:
«Компанія Gaijin Entertainment дійсно має російське коріння, але вже багато років вони повністю вийшли з росії. Їх офіси знаходяться в Європі, на Кіпрі та ОАЕ. Найм співробітників також ведеться в тих країнах. Тобто всі податки сплачуються до європейського бюджету і ніякого відношення до країни агресора вони не мають. Якщо ж казати по нашій компанії, то офісів у рф/рб немає і ніколи не було, а ігри, над якими ми працювали, доступні на весь світ. Ми не працюємо і не підтримуємо жодних контактів з клієнтами з рф/рб. Також не ведемо найм в цих країнах. У нас немає в компанії співробітників, які знаходяться на території цих країн. Наша студія має чітку позицію щодо війни і наші погляди й цінності розділяє вся команда».
Щоб розібратися детальніше в ситуації ми звернулися до кількох працівників компанії. Їх думки дещо розділилися. Одні зазначили, що до 24 лютого 2022 року в L3D Studio особливо не обговорювали питання російської агресії і відокремлювали людей від «диктатора». Наші співрозмовники зазначають, що керівництво зайняло наступну позицію: Gaijin Entertainment не сплачує податки у рф, а L3D заробляючи на GE гроші — підтримує українську економіку. Одним працівникам такий підхід не подобається і на їх погляд «угорська прописка» Gaijin Entertainment нічого не змінює. Втім, є в компанії і інші думки.
«Ми про війну зазвичай не говоримо. Але мене насправді не дуже турбує, з ким співпрацює компанія. Якщо це допомагає заробляти і таким чином впливає на обсяг донатів для ЗСУ як від працівників, так і від самої студії — мені здається, що все ок», — додає інший наш співрозмовник.
Ще одне джерело зазначає, що росію однозначно ніхто в команді не підтримує. Втім, деякі працівники з західних регіонів країні кажуть — через таку співпрацю «погане відчуття всередині, але їсти хочеться».
30 коментарів
Додати коментар Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів