Відсутність виплат з жовтня та юридична драма. Що коїться у Plazma Studio
В Україні існує геймдев-компанія, в якій фахівцям не виплачують винагороди ще з жовтня. Керівництво протягом чотирьох місяців обіцяло розрахуватися з працівниками, однак постійно переносило терміни виплат. Зараз інформація щодо компенсації за виконану роботу взагалі відсутня, і є підстави вважати, що у команди закінчилися кошти, а нових джерел фінансування знайти не вдалося.
Вся ця ситуація склалася у Plazma Studio. Ми провели розслідування щодо становища компанії й анонімно поспілкувалися з нинішніми та колишніми розробниками, які входили до її складу. Вони розповіли про умови праці, обіцянки керівництва, проблеми з договорами та проєкти над якими працювали. Розповідаємо про все, що вдалося дізнатися.
Що відомо про Plazma Studio
Команда була заснована у 2018 році, як частина «великої компанії» Plazma Limited. Ця інформація вказана на офіційному сайті студії та сторінці на DOU. Вона позиціює себе, як розробник та видавець ігор для мобільних платформ та гарнітур віртуальної реальності.
На їхньому сайті є розділ «Про нас» з інформацією про три випущених проєкти: Fun Story: Play & Relax, Matchland: Build A Theme Park та Match Cruise: match3 adventure. Всі вони доступні на пристроях під управлінням iOS та Android.
Зараз, згідно з інформацією на сторінці, команда працює над проєктом формату «три в ряд» із «цікавим сюжетом та захопливим ігроладом», як сказано в описі. Друга гра, яка находиться у виробництві — VR-стратегія Expansion. Її анонсували на початку вересня 2023 року, про що ми писали в окремому матеріалі. Джерела редакції підтвердили розробку саме цих двох проєктів.
Під час анонсу Expansion представники Plazma Studio розповіли нам, що їхній головний офіс було зареєстровано на Мальті, а в Харкові знаходилося основне представництво. Та через повномасштабне російське вторгнення всі члени компанії почали працювати віддалено з різних міст.
«На Мальті у нас тільки головний офіс, а решта співробітників в Україні. Оскільки зараз у нас немає офісу в Харкові, у зв’язку з війною і ситуацією в країні, то всі працюють дистанційно з різних міст України: Києва, Полтави, Одеси тощо», — розповіли тоді в компанії.
На офіційному сайті Plazma Studio вказана адреса розташування головного офісу: Мальта, місто Аттард, вулиця Triq
Ми також заглянули в українські реєстри, де знайшли підтвердження мальтійських коренів компанії. Адреса вказана та ж, що й на офіційному сайті. При цьому договори з працівниками укладалися через українську ТОВ «Плазма Лімітед». Про неї в реєстрах написано, що компанія знаходиться в житловому будинку та має статутний капітал, який в українському законодавстві вважається грошовим фундаментом, в розмірі 1 тисячі гривень.
Кінцевою бенефіціаркою Plazma Limited вказана Солопко Оксана Володимирівна — громадянка України, яка нібито теж проживає на Мальті. Принаймні, в реєстрах є її адреса у місті Сан-Пауль-іль-Бахар. А інформація про громадянство керівниці опублікована на офіційному сайті команди.
Як повідомили нам розробники, до складу менеджменту також входить Владімір Стєрхов на посаді Product Owner. Один з фахівців описав його як «особу, яка створювала токсичну атмосферу, дозволяла собі применшувати кваліфікацію та непрофесійно ставитися до команди».
За даними джерел, станом на четвертий квартал 2023 року у Plazma Studio працювали
Червоні прапорці
Коли розробники тільки доєднувалися до Plazma Studio, то не помічали якихось серйозних проблем. У компанії були стандартні умови праці для українського геймдеву та ринкові виплати. Кошти обіцяли надсилати в першій половині наступного місяця за попередній, щоправда, точні дати у фахівців чомусь відрізнялися. Лікарняні та оплачувані відпустки також гарантувалися працівникам.
Проте вже під час роботи у студії почали з’являтися тривожні сигнали. Керівництво обіцяло забезпечити медичне страхування, проте соціальний пакет так і не надали. Від одного з розробників вимагали виконувати більше обов’язків, ніж початково домовлялися, хоча зрештою цю ситуацію вдалося владнати.
Примусових понаднормових у Plazma Studio нібито не було. Та за даними наших джерел, працювати поза робочими годинами все ж доводилося. Причиною ставали дедлайни, які керівництво постійно стискало. В результаті працівникам доводилося витрачати особистий час, щоб встигнути виконати задачу.
«Понаднормових, як таких, не було особливо. Проте керівництво завжди стискало терміни, й деякі члени команди працювали понаднормово, щоб вкластися в терміни. Бо якщо починали казати, що можуть не встигнути, чули у відповідь: „Це що за іспанський страйк?“ Команді одразу давали зрозуміти, що можуть звільнити. Тобто прямого примусу не було, проте створювалася така ситуація, коли доводилося перепрацьовувати, й ці овертайми фінансово ніяк не покривалися», — розповів один з розробників.
«Оскільки особисто я дуже сильно горів проєктом і сприймав його як своє дітище, то, звісно, працював більше ніж 8 годин. Намагався знайти нові рішення або щось зробити, перевірити та виправити. Працював у суботу, неділю та в інший час. Спочатку ці понаднормові відзначав у системі PeopleForce, але потім зрозумів, що це все до дупи. Роботу робив, щоб класно зробити проєкт, бо це було для мене найважливішим», — поділився інший спеціаліст.
А головним червоним прапорцем став договір між студією та фахівцями, які працювали як ФОПи. Наші джерела назвали документ «типовим», але одночасно відзначили, що в ньому були відсутні гарантії для працівників. Жоден пункт не передбачав компенсаційні механізми в разі невиконання зобов’язань роботодавцем. Договір концентрувався переважно на задачах персоналу. А про оплату було лише зазначено, що вона здійснюється протягом 20 днів з моменту здачі акту виконаних робіт. Веденням документації займалася бухгалтерка.
«Договір був типовим і більше присвяченим обов’язкам співробітника. Так, ми самі винні, що не пропонували вносити зміни. Але з іншої сторони, самі розумієте: не підходять умови — не працюємо. В договорі не закріплено ніяких захисних пунктів для співробітника. Наприклад, що буде у разі прострочення з виплатою винагороди».
Затримки з виплатами
Як повідомили наші джерела, затримки із виплатами винагород за виконану роботу розпочалися в серпні
Після початку проблем з винагородами керівництво відмовчувалося й не бажало йти на контакт. Розробники дізнавалися про затримку від бухгалтерки, коли запитували, чому не отримали гроші. Проте Олена не могла надати ніякої конкретної інформації.
У працівників виникало все більше питань, і менеджмент зрештою почав спілкуватися про проблеми. Керівництво спочатку пояснило відсутність виплат «моніторингом» та затримками зі сторони українських банків. Далі цю причину використовували ще не одноразово. Відсутність винагород за жовтень та листопад теж пояснювали фразами в дусі «гроші відправлені й повинні днями прийти», «гроші ще не надійшли, з’ясовуємо причину в банках», «гроші заблокували, намагаємося розібратися».
У цей же період почала проявлятися токсичність зі сторони керівництва. Спектр реакцій на запитання працівників про винагороди був дуже різноманітним і варіювався від вибачень до погроз. Інколи менеджмент перепрошував та намагався виправдатися. Проте здебільшого розробників або ігнорували, або реагували агресивно.
«Відповіді були різні: звучали вибачення, погрози й навіть такі фрази як «не подобається, то звільняйтеся, ми робимо усе можливе», — розповів один зі спеціалістів.
«Затримки зарплати супроводжувалися поясненнями з психами та криками. Слова, що роботу виконуватимемо за гроші, перетворювали на крики про «іспанські страйки», або щось схоже. Керівництво заявляло: «Ми не будемо терпіти ваші спроби зламати робочий процес. Це неприпустимо», — додав інший.
Показовою стала ситуація навколо одного з художників. За даними джерел, фахівця звільнили, тому що він «робив моделі для проєкту у неділю», не запитавши свого керівника. Хоча ось цей «керівник», за словами працівників, ніколи нічого не знав. Художника скоротили з «криками та матюками», а на його місце найняли іншого спеціаліста. Проте цьому розробникові теж не заплатили, пославшись на затримки, хоча він «дуже якісно виконав свою задачу».
Ще одна показова історія стосується відмови від обіцяного щорічного перегляду винагороди для одного з працівників. Йому відмовили зі словами: «А що ти зробив, щоб підвищувати тобі зарплату?» При цьому спеціаліст регулярно працював понаднормово за власним бажанням. А ще його змусили придбати техніку для роботи своїм коштом.
Фахівці намагалися піти на зустріч студії та пропонували альтернативний варіант. Мовляв, якщо немає коштів, то вони готові попрацювати в борг під гарантії. Та керівництво цю пропозицію відкинуло зі словами «не видумуйте дурниць» і вчергове послалося на проблеми з переводом коштів в українські банки.
Так тривало до кінця грудня. Керівництво переносило виплати, давало чергові обіцянки, а потім їх порушувало. Перед Новим роком менеджмент повідомив іншу причину проблем: неназваний видавець, з яким у Plazma Studio була угода, розірвав партнерство. Це трапилося ще восени 2023 року. Як тоді повідомила студія, вона шукає можливості погасити заборгованість перед працівниками до кінця січня.
Коли настав зазначений термін, менеджмент пообіцяв розіслати винагороди на початку лютого. А потім розробникам знову повідомили, що грошей немає, й компанія нібито «робить все можливе» для пошуку фінансування.
«Фактично, у компанії немає грошей, бо вони закінчились ще десь у жовтні-листопаді. Проте керівництво відверто брехало співробітникам і намагалося запевнити, що гроші є, й ось-ось буде розрахунок».
Заява керівництва Plazma Studio і юридична «подушка»
Після розмов з джерелами ми звернулися за офіційним коментарем до керівниці студії Солопко Оксани. Вона надіслала нам відповідь російською мовою. Голова Plazma Studio проігнорувала питання про винагороди, зачепившись за слово «зарплати» в тексті повідомлення.
«Для того чтобы задавать те вопросы, которые Вы написали ниже, нужно или иметь полномочия для этого, или быть непосредственно сотрудником компании, поскольку полномочий задавать данные вопросы Вы не имеете, и сотрудником компании не являетесь, я оставляю за собой право оставить их без ответа.
Мой комментарии по поводу Вашего запроса: Компания действительно испытывает финансовые трудности, ввиду внезапной потери инвестиций от издателя, и находится в поиске инвестиций для дальнейшей разработки проектов. Также хочу подчеркнуть, что такое понятие как заработная плата, по законодательству может быть применимо только к штатным сотрудникам, которых у нас в штате нет.
Мы осуществляем сотрудничество исключительно по ФОПу и оплачиваем предоставленные услуги по актам выполненных работ в рамках действующего законодательства», — відповідь Солопко (мова оригіналу збережена).
Зрозуміло, що ми загалом запитували про винагороди працівникам. Солопко вирішила змовчати про багатомісячні затримки, проте вона не випадково зачепилася саме за слово «зарплати» й послалася на роботу з ФОПами за актами наданих послуг.
Ми окремо розпитали в наших джерел про документацію й з’ясували цікавий факт. За їхніми словами, акти готувалися та надсилалися бухгалтером на момент розрахунку. Це аргументувалося коливаннями курсу долара. Мовляв, сума в гривнях фіксуватиметься на момент здійснення виплат.
В результаті з жовтня фахівцям не надсилали актів виконаних робіт. Під час одного з відеодзвінків в лютому співробітник Plazma Studio почав вимагати від Солопко Оксани сформувати акти наданих послуг, які, власне, підтверджують працю фахівців протягом минулих місяців.
Керівництво пішло на такий крок, однак далі почало підштовхувати працівників чимшвидше підписати надіслані документи. Це нібито терміново було потрібно для звітності. Менеджмент наголошував, що компанія пішла назустріч розробникам, тому вони повинні відповісти взаємністю. Фахівці підписали акти, проте вони містили юридичне виправдання для Plazma Studio.
«В актах є рядок про те, що „сторони не мають претензій одна до одної“. Тому тепер керівники зможуть апелювати тим, що: „Ви ж акти підписали й бачили, що там ви підтверджуєте відсутність претензій“. За бажанням, вони можуть юридично все вивернути так, ніби розрахунок був, а всі питання закриті. Так, можна взяти банківську виписку і показати, що жодних коштів від компанії на рахунок не надходило. Але це вже потрібно для суду, а судитися навряд чи хтось захоче, тому що це дуже довго та дорого. У такому випадку вони можуть просто визнати компанію банкрутом, та й все».
Окрема історія з працівниками, які вирішили звільнитися. Їм останній акт з повним розрахунком можуть не надсилати під приводом необхідності здати техніку. А для розробників вона виступає хоч якоюсь гарантією. Однак підтвердити, чи дійсно такі випадки були, нам не вдалося.
«Ось приклад для розуміння. Людина закінчила працювати у січні й має цілий місяць не використаної відпустки, а також певну техніку компанії. Цій людині прийшли акти лише за грудень, а за січень — ні. Відмова надати фінальний акт обґрунтовується тим, що поки не здаси техніку, не буде розрахунку. Тому в декого може бути ситуація, що людина тримає техніку, як хоч якусь гарантію чи можливість хоч щось отримати, якщо не буде грошей. А бухгалтер за наказом директора не відсилає останній акт, в якому сума може бути в рази більшою, ніж вартість цієї техніки».
Поточна ситуація
Як розповіли джерела, зараз немає жодної інформації щодо виплат. Нещодавно Солопко Оксана вийшла на зв’язок з працівниками й вчергове заявила, що ситуація щодо винагород не змінилася. Термінів, коли вони будуть нараховані, немає.
«На сьогодні ситуація не змінилася, заплановані терміни виплат повідомити поки що не можу, як тільки з’явиться нова інформація, одразу дам знати. Прошу вибачення, завчасно дякую за розуміння», — написала Солопко.
Через затримки з виплатами розробники почали покидати Plazma Studio. Вони стикнулися с фінансовими труднощами, а в декого погіршилося здоров’я на фоні неприємностей з роботою. І поки що незрозуміло, як компанія функціонуватиме далі.
«Зараз я працюю в новій великій компанії й згадую останній досвід як страшний сон. Був в дуже важкому моральному стані, адже на фоні проблем в країні, проблем на роботі, боргів і складнощів з пошуком нової та надійної компанії для співпраці загнав себе в стан, близький до депресії».
2 коментарі
Додати коментар Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів