Повний перехід до 2025 року, проблеми з лікарняними та продуктове домінування. Що коїться з гіг-контрактами в геймдеві
Гіг-контракти серед українських айтівців набирають популярності — за даними дослідження DOU у 2023 році їх частка зросла з одного до п’яти відсотків. Серед найбільших геймдев-компаній поки що далеко не всі використовують таку форму трудових відносин, але є і ті, що вже довірилися цьому аспекту Дія City. Ми розпитали студії про кількість співробітників оформлених за гіг-контрактами, а також дізналися, що вони думають про такі відносини та що в них є найпривабливішим.
Одразу зазначимо — опитування про кількість гіг-контрактів проходило одночасно з нашим останнім опитуванням топ-25 компаній і зараз реальні показники можуть відрізнятися від наведених у графіках. Втім, цю інформацію можна використовувати для розуміння загальної ситуації в геймдеві.
Хоча гіг-контракти є важливою складовою екосистеми Дія City, багато людей досі не до кінця розібралися, що вони таке. Якщо говорити коротко, то це особлива форма цивільно-правового договору між ІТ-фахівцем та компанією. З’явилася така опція на початку 2022 року, після запуску Дія City. Якщо ж читачу потрібні докладніші пояснення, то радимо звернути увагу на матеріал «Що таке гіг-контракти і які пункти в них варто прописати».
Щодо нашого опитування, то лише дев’ять представників вітчизняної ігрової індустрії вказали, що мають гіг-співробітників. Ба більше, не всі компанії готові навіть просто обговорювати це питання. Лідером за абсолютною кількістю контрактів стала група Playrix, що цілком логічно, зважаючи на її розмір. Втім, якщо казати про частку від загального числа людей, то тут решту студій з великим відривом обійшла Nordcurrent Dnipro — понад 85% працівників там влаштовані саме за такою формою. Примітно, що серед цих дев’яти компаній більшість не просто працюють над власним продуктом, але є ще й видавцями. Решта є аутсорсерами.
За словами директорки Nordcurrent Dnipro Тетяни Марголіної, після початку повномасштабного вторгнення росії, в компанії не знали, чи зможуть вони далі працювати в Україні — офіс розташований у Дніпрі, доволі близько до лінії фронту.
«В цей період „турбулентності“ ми наймали ФОПів, тож отримали і такий досвід. Та ще навесні2022-го вирішили, що залишаємося, а рівно через рік стали резидентами Дія Сіті. Це було золотою серединою між трудовими контрактами та ФОПами, допомогло нам оптимізувати видатки та відчути себе частиною айті-середовища», — пояснює Тетяна.
Конкретно в гіг-контрактах компанію привабили:
- повна легальність оформлення спеціалістів;
- гнучкість і можливість прозоро прописати всі умови співпраці;
- податки нижчі, ніж при трудових договорах;
- можливість зменшити рівень бюрократії.
Марголіна додає, що розробка самого контракту, а також його впровадження зайняли майже пів року — за цей час у гіг-контракти перенесли значущі частини трудових відносин компанії. Вона також зазначає, що в майбутньому кількість гіг-співробітників у них однозначно збільшиться. По-перше, очікування від такої форми відносин себе цілком виправдали. По-друге, Nordcurrent Dnipro планує запускати новий проєкт, а це означає збільшення штату.
В аутсорсері Ulysses Graphics, де понад 40% працівників оформлені за гіг-контрактами, також відзначають зручність і законність гіг-взаємодії зі спеціалістами. Там також наголосили, що кількість гіг-контракторів у них продовжує зростати.
«Система гарантує людям чіткі умови праці, які мають прописуватись у контракті та певні й безумовні соціальні гарантії. Чим це вигідніше альтернатив? Спрощений відсоток податків, а також прозорість, як перед спеціалістами, які надають послуги, так і перед державою. Окрім того, система досить зрозуміла і в певних питаннях гнучка. Особливо якщо в компанії гарна юридична підтримка», — пояснюють представники аутсорсера.
Водночас в Ulysses Graphics зауважують і на недоліки гіг-відносин, особливо в деяких бухгалтерських нюансах та аспектах пов’язаних з соціальними гарантіями. Зокрема, держава не забороняє гіг-контрактору мати відкритий ФОП. При цьому система Пенсійного фонду України бачить людину, яка працює фултайм в одній компанії гіг-контрактором та має відкритий ФОП (яким може не користуватися), як сумісника. Тоді виникають проблеми з виплатами, наприклад, лікарняних.
«Загалом в деяких питаннях не завадило б спростити бюрократичні елементи та паперову роботу, стимулювати та створювати цифровізацію і автоматизацію всіх можливих процесів, а не тільки в рамках резидентства у Дія City. Загалом змінювати застарілі й давно не актуальні Кодекси та вимоги для всіх сфер і форм співпраці. Тим паче не намагатись натягнути їх на ІТ індустрію», — додають в Ulysses Graphics.
Ubisoft опинився серед лідерів за кількістю гіг-контракторів, як у відносних показниках, так і в абсолютних. Там зазначили, що оптимальність використання такої форми з одного боку полягає у створенні стабільної операційної моделі в Україні, що забезпечує довгострокову присутність компанії, з іншого — у створені зручних умов співпраці для ІТ професіоналів.
«Для нас, як міжнародної компанії, критично важливою є відповідність законодавству та регулюванням у країні, де ми працюємо. Однак не менш важливим є та пропозиція, яку ми надаємо людям, які з нами співпрацюють: чи можемо ми надавати юридично гарантовані блага; чи можемо ми забезпечити повне адміністрування всіх юридичних і податкових процесів, пов’язаних зі співпрацею; чи можемо ми взяти відповідальність за повноту та своєчасність сплати податків з винагороди людей, які з нами співпрацюють тощо», — пояснюють в Ubisoft.
Найбільшою зручністю тут називають можливість компанії повністю взяти на себе адміністрування співпраці та «зняти цей тягар з людей». В компанії окремо зазначили, що планують повний перехід на гіг-контракти зі співробітниками до кінця 2025 року — це відображає її планування та стратегічний підхід до розвитку.
«На гіг-контракт, я перейшов одним з перших в компанії, оскільки завжди прагнув до максимальної прозорості у фінансових відношеннях. На відміну від ФОПів дуже приємною є можливість позбутись декількох регулярних активностей, як от оплата податків та регулярні звіти в податкову. Але головне це те, що відносини з компанією стають більш формалізованими. Це надає певних гарантій і захищеності», — зазначає продюсер Євген Скачков.
Наразі немає сумнівів, що з часом в українському геймдеві частка гіг-контракторів буде зростати. Хоча потрібно зазначити, що й досі лишається достатньо скептиків. Зокрема, згідно з останнім опитуванням ДОУ, проти такої форми відносин з компаніями виступає приблизно 20% айтівців. На це впливають стурбованість щодо подальшої регуляції ринку, небажання підписувати договір про неконкуренцію, недовіра до держави тощо. Ба більше, за словами заступника міністра економіки Ігоря Фоменка, зараз законом не передбачено бронювання від мобілізації ФОП та гіг-контракторів.
А як щодо вас? Чи розглядаєте ви гіг-контракт, як варіант співробітництва з компанією? Що вас найбільше приваблює в цій формі, або ж навпаки, відштовхує? Діліться думками в коментарях!
Підписуйтеся на Telegram-канал @gamedev_dou, щоб не пропустити найважливіші статті і новини
1 коментар
Додати коментар Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів