Українські фахівці звільняються з G5 Games, яка продовжує працювати в росії. Позиція компанії та спеціалістів
Компанія G5 Games, що зареєстворана у Швеції, роками співпрацює зі спеціалістами з росії та України. Зараз українські співробітники G5 Games звинувачують компанію у проросійській позиції та продовженні співпраці з російськими командами. В той час як сама G5 Games заявляє, що засуджує вторгнення рф. Ми вирішили розібратися в ситуації — поговорили зі співробітниками G5 Games, які вирішили звільнитися, та отримали коментар від самої компанії. Публікуємо позиції обох сторін.
Ситуація очима співробітників компанії
Першим увагу до ситуації навколо G5 Games привернув Максим Грипишин, який опублікував допис на Linkedin і продублював його на форумі DOU. У тексті він зазначав таке:
«Коли передвоєнне напруження зростало і фірма зробила кол на рахунок ситуації, люди з харківського офісу і загалом співробітники зі Східної України запитували, чи буде релокейт на захід. На що фірма відповіла, що нічого не станеться і ніяких дій вони робити не збираються. Навіть коли вже почалась війна, офіційної та організованої евакуації не було.
[...]
Чати фірми постійно чистяться, щоб люди, які працюють з росіїі, не „відволікались від роботи“ на „неробочі питання“. Очевидно, життя співробітників — це питання, яке не впливає на роботу фірми — знайдуть інших.
Обговорювати відкрито війну в робочих або довколаробочих чатах, навіть створених окремо, не можна, за це видаляють листування. Оскільки в компанії майже всі працівники з України та росії, очевидно, на чию сторону стала компанія».
За словами Максима, фірма G5 надає компенсацію російським співробітникам, які втікають від режиму, який вони самі й створили у своїй країні: «І компенсація ця не значно, але більша, ніж для українців, які тікають від війни».
Цей допис Максима привернув чимало уваги, тож він попросив нас додати ще такий коментар:
«Все написане мною, як я неодноразово вказував, — моя особиста думка, яку я нікому не нав’язую. Мої переконання не дозволяють працювати на фірму, яка співпрацює з рф і зараз має таку політику, як G5.
Я справді чекав офіційної відповіді СЕО та фірми щодо війни й не звільнився в перші ж дні. Чесно відпрацював до кінця березня, після чого зі мною провели розрахунок. Для мене було важливим почути та зрозуміти точку зору фірми та зважено обдумати своє рішення про звільнення.
Але якщо ми бойкотуємо фірми, які не вийшли з російського ринку і не закрили офіси в росії — Leroy Merlin, Decathlon, Metro та інші, то чому ми маємо робити виняток для G5? Я цього винятку робити не став».
За словами Юлії Шкарупової, колишньої рекрутерки G5, компанія відмовилась закривати офіси у рф і продовжувала шукати там нових співробітників.
«„Нейтралітет“, котрий компанія взяла 24 лютого, бо „ми не про війну, ми створюємо ігри“, перестав бути таким у той же день. На це є багато причин, ось, на мою думку, основні: компанія не стала зачиняти офіси у рф, більш того вона продовжила наймати там співробітників, а це означає, що продовжила сплачувати податки країні-агресору, котрі йдуть на бомбардування України. Було ухвалене рішення відкрити нові офіси, але в країнах „дружніх“ до росії», — написала вона на Linkedin.
У коментарі GameDev DOU Юлія зазначила, що G5 лише кілька днів тому призупинила пошуки на території росії.
«Я не певна, як надовго, бо коментар був, що „призупиняємо тимчасово“. Ліберальні погляди у період війни, на мою думку, дещо недоречні. Я не можу сприяти розвитку країни, яка нищить мою країну і вбиває мій народ», — додала вона.
Валентина Гамова працювала у G5 протягом п’яти років, чотири з них — як Recruiter Lead. Однак зараз вона вирішила звільнитись — саме через позицію компанії щодо російсько-української війни. Оферу на нову роботу у Валентини немає.
У коментарі редакції вона зазначила, що G5 Games має офіси в калінінграді та москві — і вони продовжують працювати.
«З одного боку, я розумію, що це бізнес і не можна за день згорнути його в усій країні та вигнати 500 людей. З іншого боку, я не розумію, чому протягом всього лютого компанія продовжувала шукати людей в рф. Зараз топменеджмент каже, що наймали звідти лише на ключові позиції. Але людей шукали на ті ж посади, що зазвичай.
Це було дуже складно для відділу рекрутингу з кількох причин. По-перше, кандидати з України бачать, що в компанії є російські офіси та шлють нас за російським кораблем. З росією ж складно працювати просто на особистому рівні. Бо ти маєш переїздити, наприклад, з Харкова й одномоментно виконувати свою роботу з виглядом, наче нічого не сталося. Наприклад, писати людям: „Привет, как тебе вакансия?“. Це неймовірно складно».
Валентина каже, що компанія оголосила співробітникам про припинення найму в рф 25 березня. Тобто через місяць пісня повномасштабного вторгнення. До цього компанія роками шукала фахівців переважно в Україні, рф, та останнім часом в рб. Тепер рекрутери шукають спеціалістів у Грузії, Вірменії, Чорногорії, Польщі.
Щодо допомоги з евакуацією
Оскільки Валентина Гамова працювала в харківському офісі G5 Games, ми попросили її розповісти про те, як відбувалась евакуація команди.
«Я можу гучно сказати, що компанія не робила нічого для евакуації, — і це буде наполовину правда. Ще до 24 числа у нас був вебінар, де в топменеджменту прямо запитали, що робитиме компанія, якщо війна все ж почнеться. Відповідь була: „Якщо почнеться, тоді й будемо думати“.
Напевно, тут могла зіграти роль ціна питання, адже у нас 500 людей було у Харкові, і перевезти усіх коштує недешево. Орієнтовно
26-27 лютого компанія заявила, що допомагатиме фінансово тим, хто релокейтнувся.Перевізник з Харкова сказав, що працюватиме лише за готівку. Тому компанія попросила заплатити за автобус тих, у кого вона є, а потім суму повернули б. Та все одно ця ідея з тріском провалилася, бо під час воєнних дій знайти таку кількість готівки та прийти у точку Х у визначений час — це складно. Тому кожен виїжджав, як міг», — зазначає вона.
Фінансова допомога в Україні становила 60 доларів на добу, тобто 1800 доларів на місяць. Валентина каже, що компанія почала вивозити співробітників з росії приблизно в той самий час, що й українців (настрої та позицію спеціалістів при цьому не з’ясовувались). З території рф їх перевозили до Вірменії, Туреччини та інших країн. Це був момент, коли авіаперевізники зупиняли роботу в росії, тож квитки коштували космічних грошей.
«Коли ти бачиш, що співробітнику з москви виділяють $4000 на релокейт, а в Україні є обмеження на $1800 — це не дуже приємно. З одного боку, цей співробітник з москви може бути справді важливий для компанії і його треба релокейтнути. Але у них що, війна і бомби на голову падають, що треба негайно тікати? Я розумію, що у керівництва є свої підстави. Але збоку виглядає так, що українська душа коштує $1800, а російська — скільки скажете, стільки й буде. Це дуже злить».
Валентина описала свої враження на Linkedin, після чого отримала повідомлення від своєї керівниці та VP of People Operation у G5 Games. Наводимо скриншот цього звернення:
Окрім коментарів співробітників, які звільняються, наша редакція отримала скриншоти від анонімного джерела в компанії. Вони свідчать про те, що G5 Games продовжувала шукати фахівців у росії. Однак це відлякувало українських спеціалістів, тож у компанії планували зосередитись на інших країнах.
Також нам написала Світлана Зотке, яка зараз працює Head of HR у G5 Games і висловила свою особисту позицію. Світлана зауважила, що вона російськомовна українка, яка народилась у Маріуполі та протягом останніх 15 років мешкала у Харкові:
«Коли почалася війна, я була в Харкові і в перші години зібрала речі і поїхала в бік західної України. Мій шлях від „просто йти, куди очі несуть“ до майбутнього притулку зайняв три доби. І всі ці 72 години я думала про те, як далі працюватиму в G5, адже компанія має офіси розробки в РФ. І мені як HR Lead потрібно не просто працювати з росіянами, а продовжувати курувати People Management процеси та ініціативи на рівні всієї компанії.
Вирішальною для мене стала позиція СЕО та СОО. Так, компанія заздалегідь не переймалася вивезенням співробітників. Але в момент Х я побачила не просто людське ставлення, не перераховуватиму що саме компанія робила, а адекватність менеджменту. Я почула їхню позицію, і вона чітко проти. Зараз G5 планує допомагати Україні та виділяє на благодійність шестизначну суму. Ми ще ніде не писали про це і PR на благодійності не є самоціллю. Я бачила як СЕО мотивував росіян не мовчати на місцях і ставив на місце, якщо хтось із російської команди хоч натяком писав щось проросійське. Не загрожував чи ображав, а саме ставив на місце.
Зараз найчастіше запитання у співробітників рф до моєї HR команди: „А чи не закриють офіси в рф і чи не звільнять всіх нас, якщо ми вирішили не переїжджати?“
Ситуація у компанії патова: G5 засуджують в Україні через офіси в рф, і починають антипіарити в рф як „націоналістичну“ компанію. Але я тут не прошу співчуття.
Я хочу сказати, що ситуація Валі Гамової (Recruiting Lead/Head of Recruiting) і Олі Абашової (VP of People Operations) не більше ніж склока двох жінок у яких ці сварки постійно. Вони обидві регулярно були різкими у виразах один до одної. Валя пропрацювала в G5 чотири роки та пішла за своїм рішенням.
Вважаю, що виносити їхні діалоги на публіку — все одно, що виставити брудну білизну на загальний огляд.
Особисто мені дуже прикро за свій внесок у розвиток HR бренду G5, який я будувала 6 років, і який може бути розтоптаний вирваними словами з особистого листування».
UPD. Вже після публікації статті нам написала ще одна співробітниця компанії, яка побажала залишитися анонімною. Наводимо її коментар.
«Я там працюю уже декілька років. Російська мова бісить. Багато документації ведеться на ній. Але з українськими співробітниками завжди говорила українською, менеджери, коли зверталися до мене, також переходили на українську. Але це заслуга людей, а не компанії. Компанія, з початку війни дала нам аж 2 тижні оплачуваної відпустки. Також оплачують покупку техніки на новому місті і компенсують витрати на житло. Пам‘ятаю, що була скарга про те, що ім‘я не добре транслітерували. Деталей не знаю, але в нас транслітерують ім‘я та прізвище для робочої пошти. І там є дуже багато варіантів транслітерації, просто, щоб зберегти унікальну назву пошти. Хоча, можливо, йдеться абсолютно про інший випадок. Компанія також наймає психолога, юриста, який допомагає біженцям з України, в останньому листі говорилося про збір коштів для ЗСУ. Але по факту, компанія намагається всидіти на шпагаті на двох стільцях, і бути хорошою для всіх співробітників. Та і в один момент відмовитися від московського офісу вона також не може, бо це, грубо кажучи, 50% всіх працівників. Їх релокейт це прямо життєва необхідність. Думаю, розмови про закриття московського офісу почнуться, після того, як частина співробітників виїде. Але це тільки моє припущення.Дуже смішно спостерігати за тим, як москвичі не хочуть переїжджати в Чорногорію, бо там не такі хороші умови як в Москві. Вони блін не усвідомлюють що йде війна, а Москва зараз — чисте зло. В спільних чатах, дуже багато «общего позитива». Як же це бісить. Що повинно статися, щоб до них дійшли такі елементарні речі!!?
Компанія намагалася провести евакуацію з Харкова. Був автобус, але про результати евакуації не знаю. І коли в перші дні ми говорили про обстріли, нам реально ставили претензії, що «не нагнетайте атмосферу, это мешает работать», або «а может это ваши же стреляют». Я бачила таку вату на стрімах в чатрулетці, але не думала, що колись зіткнуся з нею в реальності. Добре, що мені не доводиться спілкуватися з москалями, а то б не витримала. Від їх розового позитиву реально нудить!
Перше, що мене цікавить, чи мої колеги живі, а не нові фільми чи музика, щоб відволіктися. Уж вибачте, але коли в твоє місто летить ракета, відволікатися на фільми не найкраща ідея. Чи може руські ракети із власними мізками, і «позитивних» не чіпають. Так, нам писали, в проханні «не нагнитать», що хтось виходив на антивоєнний мітинг, хтось там зламав руку, і щоб ми не просили нікого йти на самогубні демонстрації. Але блін! Я їм не нянька. В мене немає досвіду мітингувальника, але ж можна щось придумати? Їм там на місці видніше, але ніхто нічого не буде робити, бо одна людина мало на що здатна, а свої «здадуть» (це вже не слова компанії, а моє припущення).
На жаль, я не надто впевнена в собі людина, тому ще залишаюся на насидженому місці. Знаю, це по ватному. Але я не хочу піаритися на звільненні. Війна іде не перший рік, і я могла звільнитися зразу, як зрозуміла, що компанія ніяка, по факту, не міжнародна. Зараз пізно мірятися своїм патріотизмом. Тут нема фопів, тільки офіційне працевлаштування. І це ж стосується релокейту. Є якісь аутсорсери, але це не основна маса. Офіс в Україні залишається, податки в держбюджет платяться, затримок із зп нема. Це плюс, і хоч трохи заспокоює мою совість. У всякому випадку, спостерігати розвал компанії через війну — це унікальний досвід. Поспостерігати за всім із середини також корисно. Я не дуже вірю, що компанія виживе в тому вигляді, який є зараз. Це нереально. Та і не дуже хочеться спілкуватися з ватою, яка кудись релокейтнулась. Вони так і залишаться ватою. Але поповнювати ринок безробітних під час війни також не хочу. Єдине, що обіцяю, це не нити, коли все рухне«.
Офіційна позиція G5
Редакція GameDev DOU звернулась до G5 та запитала про ставлення компанії до війни, евакуацію команд і співпрацю з росіянами. Публікуємо відповіді компанії.
— Яка позиція компанії G5 щодо російсько-української війни?
Ми відкрито засуджуємо вторгнення росії до України. Ця війна, яку розв’язав російський уряд, суперечить моралі та моральним нормам, забирає життя людей, назавжди розбиває сім’ї і зв’язки, які завжди були між країнами.
Ми є публічною шведською та міжнародною компанією з офісами у багатьох країнах і лістингом на біржі Nasdaq Stockholm. Також ми колектив розумних людей з моральними принципами, тому не можемо продовжувати працювати в росії так, як це було раніше.
Вже знятий з продажу в росії та рб один із хітів — Hidden City (гра, видана G5 та розроблена українською компанією AB Games). Щойно запущена глобально гра Hidden Epee від українського розробника Deep Shadows не запускається на рф та рб. На черзі решта ігор компанії, починаючи з Jewels of Rome, і ми плануємо прибрати підтримку кількох ігор на день.
Компанія вже зараз зменшує свою присутність у Росії та розширює присутність в Європі. Ми кожного дня працюємо над відкриттям нових офісів у кількох країнах Східної Європи та будемо фокусувати зусилля за наймом там. Офіс в Україні однозначно продовжить свою роботу. На жаль, ми не можемо зробити все це одразу, нам знадобиться деякий час, щоб змінити структуру компанії. Проте вже зараз ми фактично зупинили найм у росії.
У перший тиждень після вторгнення ми були зосереджені на допомозі нашим співробітникам, але в міру появи вільного часу почали розкривати позицію в офіційних пресрелізах, а також у соціальних мережах (1, 2, 3).
— Чи допомагає G5 українським співробітникам з евакуацією та чи надає якусь іншу допомогу?
Витрати українських працівників, включаючи дорогу та оренду житла, компанія взяла на себе. Також усім співробітникам українських офісів без винятку було надано тритижневу оплачувану відпустку для релокації, відновлення та адаптації в нинішніх реаліях. Але ми виявляємо гнучкість і підходимо до кожного випадку індивідуально.
За потреби надаємо додатковий час, якщо у співробітника немає можливості працювати. У цей час таким працівникам продовжуватимуть платити зарплату та компенсувати переїзд, якщо він ще не відбувся. Окрім того, компанія зробила екстрену бонусну виплату всім українським співробітникам у розмірі 50% від ЗП. Якщо співробітник вступає до лав ЗСУ, компанія зберігає робоче місце і продовжує платити 100% зарплати.
Так, варто зазначити, що ми припустилися помилки, до останнього не вірили у вторгнення і заздалегідь не забезпечили переїзд співробітників. Вся вищезгадана допомога надана з 24 лютого.
— Чи правда, що G5 забороняє обговорювати війну в корпоративних чатах, навіть створених окремо, та видаляє такі листування?
Ми в жодному разі не забороняємо обговорювати будь-які теми, включаючи військові дії, у нас є канали, де співробітники можуть вільно спілкуватися про будь-що, зрозуміло, не переходячи на особистості. Кожен співробітник може висловити відкрито свою думку. Наприклад, наша Recruiting Lead написала відкритий допис у LinkedIn з її особистою позицією. Інші співробітники також вільно пишуть свої думки, і ми поважаємо будь-яку позицію. Тому що поділяємо відкритість та свободу слова. І допомагаємо всім без винятку.
— Чи справді компанія виплачує допомогу російським співробітникам, які тікають зі своєї країни, і ця допомога більша, ніж для українських членів команди?
Це не зовсім так. Українські співробітники отримали бонус у розмірі половини зарплати, компенсацію житла та дороги до безпечних локацій, а також оплачувані три тижні, протягом яких вони могли не працювати. Ми також виплачували частину зарплати авансом раніше. Фактичні витрати на підтримку наших українських колег вже перевалили далеко за півмільйона доларів, з урахуванням відпусток — підбираються до мільйона і продовжуватимуть зростати, і вони значно вищі, ніж наша допомога російським співробітникам. Водночас ми справді підтримуємо наших фахівців у рф, якщо вони хочуть покинути країну і працювати з іншої країни, з очевидних причин. Але розмір цієї допомоги не можна порівняти.
Також треба додати те, що український офіс компанії був створений ще 2008 року і протягом багатьох років був основним і найбільшим за розміром нашим офісом, де у нас працюють сотні прекрасних фахівців і де створено багато ігор. Всі ці роки ми платили високі зарплати «у білу» та були позитивною силою розвитку індустрії ігор в Україні. Як публічна компанія ми завжди привертали увагу інвесторів до нашої присутності в Україні та ринку висококласних фахівців, що склався тут, які фактично тримають на своїх плечах західну ігрову індустрію, беручи участь у розробці великої кількості світових хітів. Ситуація, що склалася для нас, — абсолютний кошмар.
Російські співробітники не підтримують військову агресію, саме тому багато хто розглядає собі майбутнє поза росією. Деякі російські співробітники відкрито виходили на мітинги, одній співробітниці зламали ногу, хтось катався в автозаку... Зрозуміло, це не до порівняння з тим, що відбувається в Україні.
— Чи планує компанія далі співпрацювати з російськими командами та орієнтуватися на російський ринок?
Варто пояснити важливий момент. Ми ніколи не орієнтувалися на російський ринок. З перших років існування компанії ми спрямовувалися на міжнародний ринок. Наша перша мобільна гра Fight Hard 3D ще далекого 2003 року вийшла однією з перших у світі на ринок США, а потім по всьому світу. Понад 60% наших продажів надходить із США, 22% з Європи, 11% з Азії — переважно з Японії та Південної Кореї. Наші ігри відразу під час випуску підтримують основні світові мови. Останні роки продажі у росії становили одиниці відсотків продажів компанії. Гроші, які ми заробили в рф та рб цього року, плануємо відправити на допомогу Україні та обираємо зараз, куди конкретно.
Саме тому, що ми працюємо і завжди працювали на міжнародний ринок, ми пішли шляхом лістингу акцій компаній на біржі у Стокгольмі вперше у 2006 році, а потім уже розміщення наших акцій на Nasdaq Stockholm 2014 року. Саме завдяки тому, що ми орієнтовані на міжнародний ринок, змогли це зробити, хочу наголосити — єдині з усіх ігрових компаній з пострадянського простору. Ми вже понад 15 років є європейською публічною компанією і змогли завоювати довіру інституційних європейських та американських інвесторів.
Щодо команд, то ми завжди активно працювали з командами та студіями у Східній Європі. Наш досі найбільший хіт Hidden City, гра, яку ми видаємо з 2014 року, створила українська студія AB Games. Ми працювали з величезною кількістю команд (близько 80 на піку) зі Східної та Центральної Європи: з безліччю українських колективів, з польськими та хорватськими розробниками, навіть видавали ігри студій із США та Канади. Ми хочемо ще раз наголосити, що завжди орієнтувалися на міжнародний ринок ігор, при цьому відкрито заявляючи, що для нас основне джерело талантів — це Східна Європа.
Цей регіон залишатиметься нашим джерелом талантів. Але тепер нам важливо, де конкретно таланти працюють, і це, звичайно, вплине на подальші плани, як ми пояснили вище.
G5 Games — шведська публічна компанія, яка об’єднує співробітників по всьому світу. Ми робимо ігри. Ми відкрито засуджуємо вторгнення Росії в Україну і намагаємося робити те, що можемо, щоб підтримати всіх наших співробітників, які зараз цього потребують.
24 коментарі
Додати коментар Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів