Проблеми з зарплатами, «незрілий менеджмент» та росіяни. Що коїться в компанії EJaw
У квітні ми опублікували новину про затримку зарплат в аутсорсинговій геймдев-студії EJaw. Як тоді нам пояснив CEO компанії, причиною стали проблеми з плануванням і підписанням договорів. Він зазначив, що нові контракти вже оформлені, а в найближчих планах студії — вийти на стабільний графік виплат заборгованого. Відповідь його була оперативною і чіткою, тому здавалося, що історія не матиме продовження.
Та після публікації до нас звернулися працівники артдепартаменту EJaw, а згодом і ті геймдевці, що працювали в студії раніше. Після кількох раундів обговорень проблеми стало зрозуміло, що ситуація куди серйозніша, ніж говорить СЕО. Що нам вдалося з’ясувати — читайте в матеріалі.
«Навантаження було, а де гроші — питання». Про початок проблем в компанії
EJaw — естонська аутсорсингова студія з українським корінням. Ще донедавна на її сайті була інформація про чотирьох лідерів, однак за останній тиждень з’ясувалося два нюанси. По-перше, єдиним з четвірки, хто досі там працює, є Павло Полторацький — випускник Київської політехніки та CEO двох компаній (безпосередньо EJaw і 8cell.tech). По-друге, кілька днів тому всю інформацію про лідерів на сайті приховали. З якої причини — нам, на жаль, невідомо.
Зазначається, що у студії три офіси: в Таллінні (Естонія), Гейґерстауні (США) та Києві. У профілі компанії на Djinni та DOU зазначається, що вона працює з 2010 року, а в естонських реєстрах датою заснування вказаний 2015 рік. За словами експрацівників, EJaw офіційно існує з
Згідно з відкритими даними в естонських реєстрах, до 2022 року справи в студії йшли добре. Зокрема, за
У 2022 році ситуація стала погіршуватися. По-перше, загальний виторг становив 924 тисячі євро, а замість прибутку EJaw задекларувала збиток у розмірі 179 тисяч євро. По-друге, вся ключова команда звільнилася під кінець
«Я тут працюю відносно давно. Вчасно отримував зарплату перші два місяці. Потім почалися затримки — на тиждень, на два, а з початку вересня минулого року вони стали куди тривалішими. Наприклад, станом на грудень були люди, яким не платили гроші місяць, а то і два. Я ж досі не отримав зарплати за лютий та березень. Водночас навантаження було, ми працювали над проєктами. А от де гроші — питання», — розповідає один із працівників студії.
Інший наш співрозмовник зазначає: критичним стало припинення роботи з кількома ключовими клієнтами на межі
«Схоже на схему з дев’яностих». Про комунікації, незрілий менеджмент та криптовалюту
Кілька співрозмовників окремо підтвердили, що проблеми в EJaw загострилися восени минулого року. Ілюструє тодішній стан компанії історія Михайла Дідунова. Коли у вересні фахівець шукав роботу, на фінальній стадії він отримав кілька пропозицій, зокрема від EJaw та ще однієї IT-компанії.
«Я обрав EJaw, бо віддавав перевагу саме геймдеву. В перший робочий день лід під час онбординг-мітингу каже: „Ми зрозуміли, що для тебе не буде навантаження; відмовляйся від оферу, або можемо розглянути часткову зайнятість чотири години на день“. Сказати, що я був шокований, — нічого не сказати. Натоді я вже відмовився від іншої пропозиції. З цього випадку можна зробити висновки про ресурс-менеджмент, чіткість та прозорість комунікацій у компанії. Втім, я погодився на часткову зайнятість, проте пошуків роботи не зупинив», — пояснює Михайло.
Про свій досвід співпраці з EJaw Дідунов говорить відверто: відсутність чіткого рекрутинг-процесу, складність пошуку кандидатів під прописані вимоги, бюджети, які були значно нижчі від ринкових. При цьому кожні кілька днів змінювалися пріоритети вакансій, а інколи навіть нікому було проводити технічні співбесіди кандидатів. Михайло зізнається, що після побаченого йому було соромно наймати когось у студію, а тим паче хантити з інших компаній.
«Щодо зарплати, то першого місяця винагорода надійшла мені вчасно, без жодних затримок. На другий місяць я повідомив компанію, що наша співпраця закінчується. Мені із затримкою у два тижні виплатили 50% винагороди, решту — через місяць. Це відбулось відносно оперативно, бо я постійно перепитував у ексліда про статус. На мою думку, причина більшості проблем у компанії — незрілий менеджмент (зокрема CEO), постійний хаос, відсутність прозорих та чітких процесів. Тут погане ресурсне планування, відсутність людиноорієнтованого підходу, погана комунікація всередині та повна безвідповідальність», — резюмує Михайло.
Інша наша співрозмовниця приєдналася до EJaw у серпні минулого року як 2D-художниця. Однак дуже скоро до неї перейшли функції продуктового менеджера: до обов’язків додалися спілкування з клієнтами, передача проєктів, естимація робочих завдань тощо.
«Я бачила інвойси, прихід грошей, спілкувалася з менеджерами, тож мені відомо про виплати іншим відділам та невиплати артдепартаменту. Окремо зауважу: я знаю про ремарки Павла, нібито в разі чого художників можна кинути на гроші, вони непотрібні й інших знайти дуже легко. Водночас одна з компаній розраховується з Павлом криптовалютою, але він сам не хоче її міняти — одразу стане помітно, що заходять гроші. Починається цікавий процес: він не хоче нікому платити і пропонує крипту в мінімальній кількості одному-двом співробітникам. Це схоже на схему з90-х: я заплачу одній людині, а ви поки що потерпіть і беріться працювати», — зазначає вона.
Про роботу з росіянами, проблеми з договорами та мовчання СЕО
Нашу співрозмовницю підтримують інші співробітники артдепартаменту — загалом редакція поспілкувалася з десятком людей. Усі вони зазначають: головною проблемою є саме невиплата зарплат, а деякі працівники не бачили гроші за січень, лютий, березень та квітень. Що особливо неприємно, в цій ситуації опинилися фахівці, які долучилися до команди на початку року. Тобто вони жодного разу не отримали зарплату вчасно.
Поточна ситуація підштовхнула художників дати СЕО час до вечора п’ятниці, 26 квітня. Однак проблема вирішилася тільки частково — компанія виплатила гроші за половину лютого. При цьому на сьогодні весь артдепартамент написав заяви про звільнення, їм уже закрили доступи до ресурсів компанії, хоча ніякої звісточки від HR чи CEO не було. Ба більше, наші співрозмовники готують судовий позов і зазначають, що до нього можуть приєднатися розробники й тестувальники.
Втім, під час нашого спілкування з’ясувалося, що невиплатою зарплат проблеми в студії не обмежуються. Ще одна з наших співрозмовниць прийшла в компанію наприкінці минулого літа й одразу дізналася, що лідити її буде інша дівчина. Вже потім фахівчиня сама з’ясувала, що та була росіянкою, яка на той час мешкала в москві.
«Працювала вона, наскільки я зрозуміла, ще до початку війни, і її не звільняли. Зараз під час листування Павло мені пише: „Ти співпрацювала з росіянами, тебе за це прівлєкут“. Але ж я не обирала, з ким працювати — прийшла на позицію 2D-художниці, мене поставили з людиною та сказали „ти працюєш або не працюєш“. Тобто він намагається перекласти на мене відповідальність через те, що найняв людей з рф», — додає ексспівробітниця EJaw.
За словами працівників, це не єдина росіянка, яка нині працює в компанії — є люди з інших регіонів росії, а також білоруси, які мешкають в рб. При цьому вони наполягають, що керівництво намагається приховати їх та видає за українців.
Іншою проблемою стали робочі договори. За словами наших співрозмовників, формулювання в них спірні, людей у студію наймають як тимчасових працівників, а не повноцінних співробітників компанії. Водночас щонайменше троє людей поскаржилися на збільшення посадових обов’язків без закріплення цього факту в контрактах. Ба більше, хоча офіційно працівники EJaw можуть працювати в інших компаніях, робити так не завжди вийде.
«Вже довго чекаю на гроші. В якийсь момент знайшов собі парттайм-підробіток, бо жити три місяці без зарплати неможливо. Однак Павло, коли дізнався про мій парттайм, намагався зіпсувати мені кар’єру — інакше я це назвати не можу. Він написав листа в компанію, де я підпрацьовував. Підозрюю, щоб ініціювати моє звільнення. При цьому у нас в контракті прописано, що ми маємо право працювати в будь-якій додатковій фірмі, якщо ми не розкриваємо конфіденційну інформацію», — додає інший наш співрозмовник.
Ми надсилали запит з питаннями щодо всіх претензій до СЕО: про стосунки з артдепартаментом, затримку зарплат, співпрацю з росіянами, тиск на співробітників тощо. Також ми спитали його про кількість працівників у компанії: в профілі на DOU зафіксовано інформацію про
Затримка зарплат, непрозорість внутрішніх процесів, співпраця з росіянами та погрози співробітникам — набір серйозних претензій. Тим часом працівники говорять про ще одну проблему. Поки EJaw переживає скрутні часи й деякі люди не отримують грошей по кілька місяців, керівництво наймає нових співробітників. Так, на момент публікації матеріалу в компанії на Djinni розміщено дві вакансії — геймдизайнера та 2D Artist. При цьому остання з’явилася 24 квітня, тобто коли ми вже активно спілкувалися з працівниками про їхні проблеми.
Власне, це було однією з причин, чому артдепартамент вийшов із публічною комунікацією: вони не хочуть, щоб на їхньому місці опинилися інші художники. А це дуже ймовірно. Поза скандальним контекстом EJaw виглядає солідним місцем для початку кар’єри: офіси в Європі та США, відомі на весь світ студії серед партнерів, широкий спектр експертизи. Однак цілком можливо, що за цим яскравим фасадом лежить неоплачене кладовище зруйнованих мрій людей, які хотіли працювати в геймдеві.
Висновки
— Компанія не виплачує зарплати частині співробітників вже кілька місяців.
— В ній працюють громадяни рф та рб.
— Вона має проблеми з менеджментом, відсутність прозорих та чітких процесів, погане ресурсне планування.
— Працівникам розширюють посадові обов’язки без закріплення цього факту в контрактах.
— За словами співробітників, СЕО компанії вважає, що «художників можна кинути на гроші».
— При систематичних проблемах з зарплатами EJaw наймає нових працівників.
3 коментарі
Додати коментар Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів